Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europees Parlement wil meer samenwerken met nationale parlementen

Europees Parlement wil meer samenwerken met nationale parlementen

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft met grote meerderheid gestemd voor betere samenwerking tussen nationale parlementen en de Europese instellingen. Dat is nodig omdat de Europese besluitvorming voor de burgers vaak onduidelijk is, stelt het Europees Parlement.

De onduidelijkheid komt onder meer omdat nationale parlementen vooral indirect bij de Brusselse besluitvorming zijn betrokken. Dat gebeurt als de nationale parlementen ministers met een nationale opdracht naar Brussel sturen. Daar overleggen die ministers met bewindspersonen uit de andere 26 EU-landen om zo samen tot een Europees compromis te komen.

Wat het Europees Parlement betreft komt er meer directe invloed en betrokkenheid van de nationale parlementen. Als een derde van de nationale parlementen bepaalde wetgeving wenst, zouden die parlementen direct om een voorstel voor Europese wetgeving mogen vragen. Dat zou ook beter reflecteren dat in elk van de EU-lidstaten ook weer minderheden en opposities zijn. Terwijl nu enkel de regeringspartijen van elk land het in Brussel voor het zeggen hebben. Het Europees Parlement stelt ook voor een 'Europese week' te introduceren waarbij de nationale parlementen periodiek in het eigen parlement de Brusselse besluitvorming bespreken.

Democratische besluitvorming

Maar ook de democratische besluitvorming binnen de EU zelf moet beter, aldus het Europees Parlement. Welke posities de landen in Brussel innamen, is vaak alleen bekend als de landen daar zelf iets over zeggen. Dat verschilt erg van land tot land. Het EU-parlement is bovendien ook zelf gefrustreerd dat het door dit gebrek aan transparantie de EU-landen in hun Brusselse besluitvorming niet goed kan controleren.

Het voorstel is in een voltallige vergadering van het Europees Parlement in Straatsburg met 453 stemmen voor, 85 stemmen tegen en 95 onthoudingen aangenomen. Het gaat nu naar de Europese Commissie. Die zal kijken hoe ze deze ideeën zal meenemen bij een voorstel voor een nieuw Europees basisverdrag dat de unie moet klaarmaken voor nieuwe lidstaten. Dat voorstel volgt volgende maand.

Of, wanneer en hoe dat voorstel tot een nieuw Europees basisverdrag leidt, is nog onduidelijk. Eerst komen er Europese verkiezingen in juni. Maar de voorbereidingen voor een dergelijke verdragsverandering worden nu hoe dan ook getroffen, zodat de nieuwe Europese Commissie en het nieuwe Europarlement er snel mee verder kunnen.

Meer uit Buitenland

Ontbossing in Amazonegebied Brazilië op laagste niveau sinds 2019

BRASILIA (ANP/AFP) - De ontbossing in het Braziliaanse Amazonegebied is vorig jaar gedaald tot het laagste niveau sinds 2019, volgens een rapport van monitor MapBiomas dat woensdag is gepubliceerd. Het grootste land van Zuid-Amerika verloor vorig jaar 985.000 hectare aan inheemse vegetatie, een daling van 20,6 procent ten opzichte van 2024, aldus MapBiomas.

24 minuten geleden
Trump voegt oud-justitieminister Bondi toe aan AI-adviescommissie

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft voormalig procureur-generaal Pam Bondi benoemd tot lid van een adviescommissie van het Witte Huis die zich richt op kunstmatige intelligentie. Dat meldt de Amerikaanse nieuwssite Axios.

1 uur geleden
Door Trump gesteunde Paxton verslaat senator in primary Texas

AUSTIN (ANP) - De procureur-generaal van Texas, Ken Paxton, heeft dinsdag de zittende Amerikaanse senator John Cornyn verslagen in de Republikeinse voorverkiezing ('primary') in die staat. Paxton werd gesteund door president Donald Trump. De uitslag werd kort na sluiting van de stembussen in de meest westelijke districten van Texas bekendgemaakt.

2 uur geleden
Noord-Korea test nieuw multifunctioneel raketlanceersysteem

PYONGYANG (ANP) - Noord-Korea heeft onder toezicht van leider Kim Jong-un een combinatie van tactische ballistische raketten, artillerieraketten en precisiekruisraketten getest die ontworpen zijn voor "moderne oorlogsvoering" en "verbeterde gevechtstoepassing". Dat meldt staatspersbureau KCNA.

4 uur geleden
Libanon stelt dodental door Israëlische aanvallen bij naar 31

BEIROET (ANP) - Libanon meldt dat Israëlische luchtaanvallen dinsdag in het zuiden van het land aan 31 mensen het leven hebben gekost. Israël gaf dinsdag aan de aanvallen te intensiveren, ondanks een wapenstilstand. Het land zegt dat de aanvallen gericht zijn tegen de Libanese beweging Hezbollah.

5 uur geleden
Gazaanse autoriteiten: zeven doden door Israëlische aanvallen

GAZA-STAD (ANP/AFP) - Door Israëlische aanvallen in de Gazastrook zijn zeker zeven doden gevallen, melden lokale autoriteiten. Vijf van hen stierven bij een aanval in het oosten van het gebied.

8 uur geleden
Grondtroepen Israël nu ook ten noorden van 'gele lijn' Libanon

BEIROET (ANP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft de grondoperaties in het zuiden van Libanon uitgebreid tot boven de zelf ingestelde 'gele lijn', schrijft de Israëlische krant Haaretz. De lijn is een onofficiële afbakening van "Israëlisch grondgebied" in Zuid-Libanon, die Israël afgelopen april aankondigde.

14 uur geleden