Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europees Parlement wil meer samenwerken met nationale parlementen

Europees Parlement wil meer samenwerken met nationale parlementen

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft met grote meerderheid gestemd voor betere samenwerking tussen nationale parlementen en de Europese instellingen. Dat is nodig omdat de Europese besluitvorming voor de burgers vaak onduidelijk is, stelt het Europees Parlement.

De onduidelijkheid komt onder meer omdat nationale parlementen vooral indirect bij de Brusselse besluitvorming zijn betrokken. Dat gebeurt als de nationale parlementen ministers met een nationale opdracht naar Brussel sturen. Daar overleggen die ministers met bewindspersonen uit de andere 26 EU-landen om zo samen tot een Europees compromis te komen.

Wat het Europees Parlement betreft komt er meer directe invloed en betrokkenheid van de nationale parlementen. Als een derde van de nationale parlementen bepaalde wetgeving wenst, zouden die parlementen direct om een voorstel voor Europese wetgeving mogen vragen. Dat zou ook beter reflecteren dat in elk van de EU-lidstaten ook weer minderheden en opposities zijn. Terwijl nu enkel de regeringspartijen van elk land het in Brussel voor het zeggen hebben. Het Europees Parlement stelt ook voor een 'Europese week' te introduceren waarbij de nationale parlementen periodiek in het eigen parlement de Brusselse besluitvorming bespreken.

Democratische besluitvorming

Maar ook de democratische besluitvorming binnen de EU zelf moet beter, aldus het Europees Parlement. Welke posities de landen in Brussel innamen, is vaak alleen bekend als de landen daar zelf iets over zeggen. Dat verschilt erg van land tot land. Het EU-parlement is bovendien ook zelf gefrustreerd dat het door dit gebrek aan transparantie de EU-landen in hun Brusselse besluitvorming niet goed kan controleren.

Het voorstel is in een voltallige vergadering van het Europees Parlement in Straatsburg met 453 stemmen voor, 85 stemmen tegen en 95 onthoudingen aangenomen. Het gaat nu naar de Europese Commissie. Die zal kijken hoe ze deze ideeën zal meenemen bij een voorstel voor een nieuw Europees basisverdrag dat de unie moet klaarmaken voor nieuwe lidstaten. Dat voorstel volgt volgende maand.

Of, wanneer en hoe dat voorstel tot een nieuw Europees basisverdrag leidt, is nog onduidelijk. Eerst komen er Europese verkiezingen in juni. Maar de voorbereidingen voor een dergelijke verdragsverandering worden nu hoe dan ook getroffen, zodat de nieuwe Europese Commissie en het nieuwe Europarlement er snel mee verder kunnen.

Meer uit Buitenland

Trump: stop asielbeslissingen gaat lang duren

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zondag gezegd dat de stop op asielbesluiten in de Verenigde Staten "nog lange tijd" zal duren. De maatregel werd ingevoerd nadat vorige week bij het Witte Huis twee reservisten van de National Guard waren neergeschoten en een van hen om het leven kwam. De verdachte is een Afghaanse statushouder.

2 uur geleden
VS-gezant Witkoff maandag naar Moskou voor gesprekken Oekraïne

MIAMI (ANP/AFP) - De gezant van de Amerikaanse president Donald Trump, Steve Witkoff, reist maandag naar Moskou, aldus een Amerikaanse functionaris. Witkoff ontmoet de Russische president Vladimir Poetin naar verwachting op dinsdag.

7 uur geleden
Rubio: gesprekken met Oekraïne productief, maar meer werk nodig

MIAMI (ANP/AFP) - Volgens de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio waren de gesprekken met een Oekraïense delegatie zondag in Florida "zeer productief". Hij voegde eraan toe dat er "nog meer werk" nodig is om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen.

9 uur geleden
Commissie: ex-premier Bangladesh gaf opdracht tot moorden in 2009

DHAKA (ANP/AFP) - Een commissie die is ingesteld om een ​​gewelddadige muiterij te onderzoeken waarbij zestien jaar geleden tientallen hoge legerofficieren werden gedood, heeft geconcludeerd dat voormalig premier Sheikh Hasina opdracht had gegeven tot de moorden.

11 uur geleden
Paus vraagt Libanezen ondanks problemen in hun land te blijven

BEIROET (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft in een toespraak de Libanese bevolking opgeroepen in het verdeelde en door crisis geteisterde land te blijven. Hij deed dat in het presidentiële paleis in Libanon, waar hij zondagmiddag aankwam.

11 uur geleden
Overleg VS en Oekraïne begonnen in Florida

MIAMI (ANP/AFP) - In de Amerikaanse staat Florida zijn gesprekken begonnen tussen een Oekraïense delegatie en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, speciaal gezant Steve Witkoff en Trumps schoonzoon Jared Kushner. Namens Oekraïne zijn onder anderen topfunctionaris Roestem Oemjerov en onderminister Sergiy Kyslytsya aanwezig.

13 uur geleden
Forse stijging dodental in Sri Lanka door noodweer

COLOMBO (ANP/AFP) - Het dodental in Sri Lanka als gevolg van het noodweer is opnieuw fors gestegen. Zeker 334 mensen zijn omgekomen door overstromingen en aardverschuivingen die werden veroorzaakt door cycloon Ditwah. Bijna vierhonderd mensen worden nog steeds vermist, meldt het rampenbestrijdingscentrum van de eilandstaat.

13 uur geleden