Europees Parlement wil meer samenwerken met nationale parlementen
STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft met grote meerderheid gestemd voor betere samenwerking tussen nationale parlementen en de Europese instellingen. Dat is nodig omdat de Europese besluitvorming voor de burgers vaak onduidelijk is, stelt het Europees Parlement.
De onduidelijkheid komt onder meer omdat nationale parlementen vooral indirect bij de Brusselse besluitvorming zijn betrokken. Dat gebeurt als de nationale parlementen ministers met een nationale opdracht naar Brussel sturen. Daar overleggen die ministers met bewindspersonen uit de andere 26 EU-landen om zo samen tot een Europees compromis te komen.
Wat het Europees Parlement betreft komt er meer directe invloed en betrokkenheid van de nationale parlementen. Als een derde van de nationale parlementen bepaalde wetgeving wenst, zouden die parlementen direct om een voorstel voor Europese wetgeving mogen vragen. Dat zou ook beter reflecteren dat in elk van de EU-lidstaten ook weer minderheden en opposities zijn. Terwijl nu enkel de regeringspartijen van elk land het in Brussel voor het zeggen hebben. Het Europees Parlement stelt ook voor een 'Europese week' te introduceren waarbij de nationale parlementen periodiek in het eigen parlement de Brusselse besluitvorming bespreken.
Democratische besluitvorming
Maar ook de democratische besluitvorming binnen de EU zelf moet beter, aldus het Europees Parlement. Welke posities de landen in Brussel innamen, is vaak alleen bekend als de landen daar zelf iets over zeggen. Dat verschilt erg van land tot land. Het EU-parlement is bovendien ook zelf gefrustreerd dat het door dit gebrek aan transparantie de EU-landen in hun Brusselse besluitvorming niet goed kan controleren.
Het voorstel is in een voltallige vergadering van het Europees Parlement in Straatsburg met 453 stemmen voor, 85 stemmen tegen en 95 onthoudingen aangenomen. Het gaat nu naar de Europese Commissie. Die zal kijken hoe ze deze ideeën zal meenemen bij een voorstel voor een nieuw Europees basisverdrag dat de unie moet klaarmaken voor nieuwe lidstaten. Dat voorstel volgt volgende maand.
Of, wanneer en hoe dat voorstel tot een nieuw Europees basisverdrag leidt, is nog onduidelijk. Eerst komen er Europese verkiezingen in juni. Maar de voorbereidingen voor een dergelijke verdragsverandering worden nu hoe dan ook getroffen, zodat de nieuwe Europese Commissie en het nieuwe Europarlement er snel mee verder kunnen.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - In Groot-Brittannië zijn de stembureaus geopend voor lokale verkiezingen. Er mag gestemd worden voor lokale overheden in Engeland en in Wales en Schotland vinden parlementsverkiezingen plaats. Bij de stembusgang wordt rekening gehouden met een flink verlies voor Labour. De partij van premier Keir Starmer, wiens populariteit flink is afgenomen, staat er volgens de peilingen zeer slecht voor en krijgt mogelijk te maken met een recordverlies aan zetels.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - De enorme voedseltekorten in Gaza hebben "verwoestende gevolgen" voor zwangere vrouwen en pasgeboren kinderen. Dat blijkt uit een analyse van de internationale tak van Artsen zonder Grenzen (AzG).
3 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - Een Zuid-Koreaans hof van beroep heeft donderdag de straf van voormalig premier Han Duck-soo met acht jaar verminderd. De 76-jarige werd veroordeeld voor zijn rol in de afkondiging van de staat van beleg door ex-president Yoon Suk-yeol.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft een handgeschreven briefje vrijgegeven dat Jeffrey Epstein zou hebben geschreven voor een zelfmoordpoging. De veroordeelde zedendelinquent maakte enkele weken later een einde aan zijn leven.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - In een nieuwe strategie voor terrorismebestrijding van de Amerikaanse overheid wordt Europa omschreven als broedplaats voor terrorisme, aangewakkerd door massamigratie.
7 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft een luchtaanval uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het is de eerste keer dat die stad weer wordt bestookt sinds het ingaan van het staakt-het-vuren halverwege april.
14 uur geledenLAS PALMAS (ANP/AFP) - Het evacuatievliegtuig dat bezig is met het vervoer van opvarenden van het cruiseschip Hondius, moest uitwijken omdat het geweigerd werd in Marokko. Het toestel zou eigenlijk bijtanken in Marrakesh, maar kreeg daarvoor geen toestemming, zeggen bronnen bij de autoriteiten van de Canarische Eilanden tegen het Spaanse persbureau EFE en tegen AFP. Volgens AFP moest ook iets gerepareerd worden aan de veiligheidsmaatregelen rond een patiënt.
15 uur geleden