Europees OM rolt netwerk op, verdacht van 'ongekende' btw-fraude
LUXEMBURG (ANP) - Het Europees Openbaar Ministerie (EPPO) heeft deze week een crimineel netwerk opgerold dat betrokken zou zijn bij "ongekende" btw-fraude. Dat meldt Europol, dat samen met opsporingsinstanties uit zestien landen de internationale operatie heeft ondersteund. Het EPPO vermoedt dat ruim vierhonderd bedrijven betrokken zijn bij de fraude rond de handel in elektronische producten. Geschat wordt dat het btw-verlies rond de 297 miljoen euro bedraagt.
Uit het onderzoek komt naar voren dat de verdachten bedrijven hebben opgericht in vijftien lidstaten van de Europese Unie. Deze bedrijven verkochten voor bijna 1,5 miljard euro aan populaire elektronische apparaten via onlinemarktplaatsen aan klanten binnen de EU. Deze klanten betaalden daar btw over, maar de bedrijven droegen deze niet af. Andere bedrijven binnen het netwerk vroegen daarentegen wel de btw terug bij de belastinginstanties. De opbrengsten daarvan werden vervolgens overgemaakt naar offshore bankrekeningen.
Het EPPO vermoedt dat het complexe fraudenetwerk de opbrengsten uit drugshandel, beleggingsfraude en verschillende vormen van cybercriminaliteit witwaste. Ook toonde het onderzoek een mogelijke connectie met de Russische georganiseerde misdaad aan. "Bewijsmateriaal suggereert dat deze groepen middelen in de criminele operatie injecteerden in ruil voor periodieke betalingen en invloed uitoefenden op bepaalde aspecten van het beheer ervan", stelt Europol daarover.
Bankrekeningen
Deze week werden onder leiding van het EPPO ruim driehonderd zoekacties uitgevoerd in zestien landen. Daarbij werden 32 mensen uit Estland, Letland en Litouwen aangehouden. Drie van hen zitten nog vast. De Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) was namens Nederland betrokken bij de operatie. De rol van de opsporingsdienst van de Nederlandse Belastingdienst is onduidelijk. De FIOD was niet direct bereikbaar voor commentaar.
Daarnaast namen de autoriteiten een grote hoeveelheid smartphones en andere elektronica in beslag met een waarde van bijna 48 miljoen euro, evenals verschillende dure auto's en bijna 127.000 euro aan contanten. Verder werden 62 bankrekeningen bevroren waar in totaal ruim 5,5 miljoen euro op stond. Volgens Europol gaat het hier om voorlopige resultaten die de komende dagen nog kunnen wijzigen.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Europese koepelorganisaties voor de luchtvaart waarschuwen dat een nieuw Europees registratiesysteem op luchthavens leidt tot aanzienlijke vertragingen voor passagiers van buiten de Europese Unie. Als er niet onmiddellijk maatregelen worden genomen, dreigen in de drukke zomermaanden ernstige verstoringen, waarbij wachttijden kunnen oplopen tot vier uur of meer. Dat stellen onder meer de internationale brancheorganisatie voor de luchtvaart IATA en koepelorganisatie van luchthavens ACI Europe.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De veroordeelde oprichter van de failliete cryptobeurs FTX, Sam Bankman-Fried, wil een nieuw proces. Daarvoor heeft hij een verzoek ingediend bij een rechtbank in New York. Bankman-Fried zit momenteel een gevangenisstraf van 25 jaar uit vanwege grote fraude rond het omgevallen cryptoplatform.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten dinsdag gemengde uitslagen zien. Beleggers keken vooral uit naar het Amerikaanse banenrapport dat woensdag op het programma staat. De banengroei in de grootste economie ter wereld speelt een belangrijke rol bij het rentebesluit van de Federal Reserve. Kevin Hassett, economisch adviseur van het Witte Huis, zei maandag dat de banengroei de komende maanden lager zou kunnen uitvallen door een tragere groei van de beroepsbevolking en een hogere productiviteit.
4 uur geledenALMERE (ANP) - Alfen, producent van laadpalen en andere systemen voor het elektriciteitsnet, heeft een transformatie van het bedrijf ingezet die is gericht op "winstgevende groei en geografische expansie". Het bedrijf was vorig jaar opnieuw verlieslatend en zag de omzet met ruim een tiende terugvallen. Alfen ziet desondanks een structurele vraag naar nieuwe energie-infrastructuur en wil van deze kansen profiteren.
6 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Duitse vakbonden hebben piloten en cabinepersoneel van de Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa opgeroepen donderdag de hele dag te staken. De actie is afgekondigd vanwege een conflict over salarissen en arbeidsvoorwaarden.
7 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA/RTR) - Een dochteronderneming van het Amerikaanse techbedrijf Meta moet ongeveer 30 miljoen euro aan vergoedingen betalen aan een Duitse telecomprovider. Dat heeft een rechtbank in Düsseldorf dinsdag bepaald.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Philips was dinsdag de grote winnaar op de Amsterdamse aandelenbeurs. Het zorgtechnologieconcern boekte de eerste jaarwinst sinds 2021. Het bedrijf hield de verkopen ondanks extra importheffingen in de Verenigde Staten op peil en de winstgevendheid verbeterde door kostenbesparingen.
8 uur geleden