Europees OM rolt netwerk op, verdacht van 'ongekende' btw-fraude
LUXEMBURG (ANP) - Het Europees Openbaar Ministerie (EPPO) heeft deze week een crimineel netwerk opgerold dat betrokken zou zijn bij "ongekende" btw-fraude. Dat meldt Europol, dat samen met opsporingsinstanties uit zestien landen de internationale operatie heeft ondersteund. Het EPPO vermoedt dat ruim vierhonderd bedrijven betrokken zijn bij de fraude rond de handel in elektronische producten. Geschat wordt dat het btw-verlies rond de 297 miljoen euro bedraagt.
Uit het onderzoek komt naar voren dat de verdachten bedrijven hebben opgericht in vijftien lidstaten van de Europese Unie. Deze bedrijven verkochten voor bijna 1,5 miljard euro aan populaire elektronische apparaten via onlinemarktplaatsen aan klanten binnen de EU. Deze klanten betaalden daar btw over, maar de bedrijven droegen deze niet af. Andere bedrijven binnen het netwerk vroegen daarentegen wel de btw terug bij de belastinginstanties. De opbrengsten daarvan werden vervolgens overgemaakt naar offshore bankrekeningen.
Het EPPO vermoedt dat het complexe fraudenetwerk de opbrengsten uit drugshandel, beleggingsfraude en verschillende vormen van cybercriminaliteit witwaste. Ook toonde het onderzoek een mogelijke connectie met de Russische georganiseerde misdaad aan. "Bewijsmateriaal suggereert dat deze groepen middelen in de criminele operatie injecteerden in ruil voor periodieke betalingen en invloed uitoefenden op bepaalde aspecten van het beheer ervan", stelt Europol daarover.
Bankrekeningen
Deze week werden onder leiding van het EPPO ruim driehonderd zoekacties uitgevoerd in zestien landen. Daarbij werden 32 mensen uit Estland, Letland en Litouwen aangehouden. Drie van hen zitten nog vast. De Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) was namens Nederland betrokken bij de operatie. De rol van de opsporingsdienst van de Nederlandse Belastingdienst is onduidelijk. De FIOD was niet direct bereikbaar voor commentaar.
Daarnaast namen de autoriteiten een grote hoeveelheid smartphones en andere elektronica in beslag met een waarde van bijna 48 miljoen euro, evenals verschillende dure auto's en bijna 127.000 euro aan contanten. Verder werden 62 bankrekeningen bevroren waar in totaal ruim 5,5 miljoen euro op stond. Volgens Europol gaat het hier om voorlopige resultaten die de komende dagen nog kunnen wijzigen.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Brussel wil dat er bij publieke bestedingen aan chips, AI en clouddiensten voorkeur wordt gegeven aan bedrijven in de EU of bedrijven die investeren in onderzoek en ontwikkeling in de EU. Dat staat in een voorstel van de Europese Commissie over zogeheten technologische onafhankelijkheid.
15 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De juridische strijd tussen Greenpeace en een Amerikaans oliepijpleidingbedrijf over een megarekening voor de milieuclub wordt nu ook in Nederland uitgevochten. De rechtbank in Amsterdam verklaarde zich woensdag bevoegd om te oordelen. Greenpeace beschouwt het tussenvonnis als overwinning en "belangrijke stap voorwaarts".
17 minuten geledenWASHINGTON (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten dreigen nieuwe importheffingen in te stellen voor producten uit zestig economieën, waaronder de Europese Unie, Canada en China. Volgens Washington falen de landen in het uitbannen van producten die mogelijk met dwangarbeid zijn gemaakt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Shell Nederland krijgt een nieuwe topman. Huidig president-directeur Frans Everts treedt per 1 september af en wordt dan opgevolgd door Thomas de Boer. Everts geeft sinds 1 april 2023 leiding aan Shell Nederland en neemt na een dienstverband van 37 jaar afscheid van het bedrijf.
3 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Google moet van de Britse mededingingsautoriteit aanpassingen doorvoeren rond de AI-samenvattingen in zijn zoekresultaten. Dat moet leiden tot eerlijkere deals voor uitgevers en consumenten en de zoekdiensten van Google in het Verenigd Koninkrijk verbeteren, meldt de Competition and Markets Authority (CMA) woensdag.
4 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Het Hof van de Europese Unie verwerpt de aanmerking van Brussel voor Facebook Marketplace als zogeheten poortwachter. Een digitaal platform moet zich aan strengere EU-regels houden als het is aangemerkt als poortwachter. Het platform moet dan verwijzen naar alternatieven van concurrenten. Dit moet voorkomen dat het platform te dominant wordt.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag vlak geopend, na de stevige plus een dag eerder. AkzoNobel was een sterke daler met een min van ruim 20 procent. Het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams zien af van verdere pogingen om de verfproducent over te nemen.
5 uur geleden