Europees OM rolt netwerk op, verdacht van 'ongekende' btw-fraude
LUXEMBURG (ANP) - Het Europees Openbaar Ministerie (EPPO) heeft deze week een crimineel netwerk opgerold dat betrokken zou zijn bij "ongekende" btw-fraude. Dat meldt Europol, dat samen met opsporingsinstanties uit zestien landen de internationale operatie heeft ondersteund. Het EPPO vermoedt dat ruim vierhonderd bedrijven betrokken zijn bij de fraude rond de handel in elektronische producten. Geschat wordt dat het btw-verlies rond de 297 miljoen euro bedraagt.
Uit het onderzoek komt naar voren dat de verdachten bedrijven hebben opgericht in vijftien lidstaten van de Europese Unie. Deze bedrijven verkochten voor bijna 1,5 miljard euro aan populaire elektronische apparaten via onlinemarktplaatsen aan klanten binnen de EU. Deze klanten betaalden daar btw over, maar de bedrijven droegen deze niet af. Andere bedrijven binnen het netwerk vroegen daarentegen wel de btw terug bij de belastinginstanties. De opbrengsten daarvan werden vervolgens overgemaakt naar offshore bankrekeningen.
Het EPPO vermoedt dat het complexe fraudenetwerk de opbrengsten uit drugshandel, beleggingsfraude en verschillende vormen van cybercriminaliteit witwaste. Ook toonde het onderzoek een mogelijke connectie met de Russische georganiseerde misdaad aan. "Bewijsmateriaal suggereert dat deze groepen middelen in de criminele operatie injecteerden in ruil voor periodieke betalingen en invloed uitoefenden op bepaalde aspecten van het beheer ervan", stelt Europol daarover.
Bankrekeningen
Deze week werden onder leiding van het EPPO ruim driehonderd zoekacties uitgevoerd in zestien landen. Daarbij werden 32 mensen uit Estland, Letland en Litouwen aangehouden. Drie van hen zitten nog vast. De Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) was namens Nederland betrokken bij de operatie. De rol van de opsporingsdienst van de Nederlandse Belastingdienst is onduidelijk. De FIOD was niet direct bereikbaar voor commentaar.
Daarnaast namen de autoriteiten een grote hoeveelheid smartphones en andere elektronica in beslag met een waarde van bijna 48 miljoen euro, evenals verschillende dure auto's en bijna 127.000 euro aan contanten. Verder werden 62 bankrekeningen bevroren waar in totaal ruim 5,5 miljoen euro op stond. Volgens Europol gaat het hier om voorlopige resultaten die de komende dagen nog kunnen wijzigen.
Meer uit Financieel
WENEN (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een verdachte opgepakt in de zaak rond de poging tot afpersing van fabrikant HiPP. De afgelopen tijd werden gemanipuleerde potjes babyvoeding van het merk gevonden waaraan rattengif was toegevoegd.
8 uur geledenGENÈVE (ANP) - De grote rederij voor containerschepen MSC heeft een nieuwe dienst aangekondigd richting de Perzische Golf die de Straat van Hormuz mijdt. Die zeestraat wordt zo goed als geblokkeerd door Iran sinds de Verenigde Staten en Israël een oorlog begonnen tegen het land. Daardoor is vrachtvervoer per schip naar landen aan de Perzische Golf ernstig bemoeilijkt.
11 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Hogere Amerikaanse importheffingen voor auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie kunnen ook Nederland raken, waarschuwt ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME. Als autofabrikanten minder kunnen exporteren naar de Verenigde Staten raakt dat toeleveranciers, waaronder Nederlandse bedrijven.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Klanten van ING en Triodos hebben zaterdagochtend moeilijker kunnen pinnen. Volgens ING lag het probleem bij een externe partij die pintransacties afhandelt, maar is de storing nu voorbij.
13 uur geledenDANIA BEACH (ANP) - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines staakt per direct alle activiteiten. De budgetvlieger kwam in financiële problemen toen de Iranoorlog een sterke stijging van de brandstofkosten veroorzaakte. Gesprekken met de Amerikaanse regering over noodsteun liepen op niets uit.
17 uur geledenNUENEN (ANP) - Vleesverwerker Esro Vlees uit Nuenen heeft faillissement aangevraagd na een ingreep van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). De toezichthouder verdenkt het bedrijf ervan onveilig vlees te verhandelen en heeft de vergunning ingetrokken. De directie van Esro Vlees stelt dat dit "onvermijdelijk" heeft geleid tot het faillissement.
17 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De gesprekken tussen de Amerikaanse regering en luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines zijn beëindigd zonder een akkoord om de in moeilijkheden verkerende luchtvaartmaatschappij te redden. Dat melden bronnen die op de hoogte zijn van de gesprekken aan persbureau Bloomberg.
19 uur geleden