Europees OM rolt netwerk op, verdacht van 'ongekende' btw-fraude
LUXEMBURG (ANP) - Het Europees Openbaar Ministerie (EPPO) heeft deze week een crimineel netwerk opgerold dat betrokken zou zijn bij "ongekende" btw-fraude. Dat meldt Europol, dat samen met opsporingsinstanties uit zestien landen de internationale operatie heeft ondersteund. Het EPPO vermoedt dat ruim vierhonderd bedrijven betrokken zijn bij de fraude rond de handel in elektronische producten. Geschat wordt dat het btw-verlies rond de 297 miljoen euro bedraagt.
Uit het onderzoek komt naar voren dat de verdachten bedrijven hebben opgericht in vijftien lidstaten van de Europese Unie. Deze bedrijven verkochten voor bijna 1,5 miljard euro aan populaire elektronische apparaten via onlinemarktplaatsen aan klanten binnen de EU. Deze klanten betaalden daar btw over, maar de bedrijven droegen deze niet af. Andere bedrijven binnen het netwerk vroegen daarentegen wel de btw terug bij de belastinginstanties. De opbrengsten daarvan werden vervolgens overgemaakt naar offshore bankrekeningen.
Het EPPO vermoedt dat het complexe fraudenetwerk de opbrengsten uit drugshandel, beleggingsfraude en verschillende vormen van cybercriminaliteit witwaste. Ook toonde het onderzoek een mogelijke connectie met de Russische georganiseerde misdaad aan. "Bewijsmateriaal suggereert dat deze groepen middelen in de criminele operatie injecteerden in ruil voor periodieke betalingen en invloed uitoefenden op bepaalde aspecten van het beheer ervan", stelt Europol daarover.
Bankrekeningen
Deze week werden onder leiding van het EPPO ruim driehonderd zoekacties uitgevoerd in zestien landen. Daarbij werden 32 mensen uit Estland, Letland en Litouwen aangehouden. Drie van hen zitten nog vast. De Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) was namens Nederland betrokken bij de operatie. De rol van de opsporingsdienst van de Nederlandse Belastingdienst is onduidelijk. De FIOD was niet direct bereikbaar voor commentaar.
Daarnaast namen de autoriteiten een grote hoeveelheid smartphones en andere elektronica in beslag met een waarde van bijna 48 miljoen euro, evenals verschillende dure auto's en bijna 127.000 euro aan contanten. Verder werden 62 bankrekeningen bevroren waar in totaal ruim 5,5 miljoen euro op stond. Volgens Europol gaat het hier om voorlopige resultaten die de komende dagen nog kunnen wijzigen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Onlinesupermarkt Picnic verwacht geen last te krijgen van de sneeuw en gladheid zondag. "Picnic voorziet met de huidige weersverwachtingen geen problemen bij de bezorging. We gaan er dus vanuit dat alle bestellingen op tijd bij klanten bezorgd worden", meldt een woordvoerder van Picnic.
49 minuten geledenNEW DELHI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - India wil een grote datastad ontwikkelen vanwege de wereldwijde opmars van kunstmatige intelligentie. Dat heeft de minister van informatietechnologie van de deelstaat Andhra Pradesh tegen persbureau AFP gezegd, voorafgaand aan de internationale AI-top die maandag in New Delhi begint.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - Uber breidt zijn maaltijdbezorgingsdienst dit jaar uit naar zeven nieuwe Europese landen. De uitbreiding hoort bij een strategie waarmee de taxidienst en maaltijdbezorger hoopt de komende drie jaar 1 miljard dollar (ongeveer 842 miljoen euro) aan extra inkomsten te ontvangen. Dit meldt de Britse zakenkrant Financial Times (FT). Uber Eats is al actief in Nederland.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - In verband met de verwachte sneeuwval op zondag schrapt Schiphol uit voorzorg een groot aantal vluchten. Dat bevestigt een woordvoerster van KLM na berichtgeving door NU.nl. Hoeveel vluchten in totaal worden getroffen, is niet bekend. Volgens de woordvoerster gaat het bij KLM om zeker 150 vluchten.
18 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/RTR) - China schrapt vanaf mei importheffingen voor producten uit vrijwel alle Afrikaanse landen, zo heeft president Xi Jinping volgens staatsmedia bekendgemaakt. De stap kan China en het continent economisch nog dichter bij elkaar brengen.
1 dag geledenKYIV (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Oekraïense regering verwacht dat het Internationaal Monetair Fonds (IMF) de voorwaarden voor een nieuwe miljardenlening afzwakt, zegt premier Joelia Svyrydenko. Volgens haar vinden de komende weken formele gesprekken plaats over die lening van ruim 8 miljard dollar zonder dat Oekraïne de daarvoor geëiste maatregelen heeft ingezet, zoals een impopulaire belastinghervorming.
1 dag geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Het hoofd van de organisatie achter de Olympische Spelen in Los Angeles, Casey Wasserman, verkoopt zijn talenten- en sportmarketingbureau nadat zijn banden met Jeffrey Epstein aan het licht zijn gekomen. In een bericht aan het personeel schrijft Wasserman dat die controverse te veel afleidt van het werk dat zijn agentschap doet. Wasserman hoeft niet te vertrekken als voorzitter van het organisatiecomité voor de Spelen in Los Angeles in 2028.
1 dag geleden