Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europeanen willen afzijdig blijven bij oorlog China-VS

Europeanen willen afzijdig blijven bij oorlog China-VS

BRUSSEL (ANP) - Als de Verenigde Staten slaags raken met China over Taiwan moeten de VS dat zelf opknappen, vinden de meeste EU-burgers volgens opiniepeilers. Het vertrouwen in de VS is de laatste jaren wat hersteld, maar driekwart zou toch graag zien dat de EU ook militair op eigen benen kan staan, concludeert de Europese denktank ECFR.

De VS en het opkomende China zijn steeds meer tegenover elkaar komen te staan en Washington probeert de EU in zijn kamp te trekken. Dat vindt wel weerklank in bijvoorbeeld Den Haag en bij voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. Die pleit ervoor om de unie minder afhankelijk te maken van China en minder kwetsbaar voor bijvoorbeeld spionage en beïnvloeding. Al houdt ze het bij het verminderen van de risico's die aan de betrekkingen kleven en wil ze de banden niet doorsnijden.

Maar 43 procent van de mensen die ECFR ernaar vroeg in elf EU-landen, blijft China zien als een "noodzakelijke partner". In Nederland is dat zelfs 49 procent. Heel wat minder ondervraagden beschouwen China als een "rivaal", laat staan als "tegenstander". Ze zien ook weinig reden om zich los te maken van China, zoals wel met Rusland is gebeurd.

Rode lijn

Maar er is een rode lijn. Als China Rusland te hulp schiet met wapens en munitie, dan wil meer dan de helft van de Nederlandse ondervraagden Beijing sancties opleggen. Ook als dat pijn doet. Alleen Zweden en Denen zijn in zo'n geval nog wat kordater.

Als de VS en China militair botsen over Taiwan, wil 62 procent van de ondervraagden zich daarbuiten houden. Minder dan een kwart wil dat de EU de kant van de VS kiest, al is dat in Nederland met 30 procent iets meer.

De grootste steun voor zowel Rusland als China is te vinden in landen als Hongarije en Bulgarije.

Meer uit Buitenland

Libanon vraagt om half miljard euro voor humanitaire crisis

BEIROET (ANP/AFP/DPA) - Libanon zegt een half miljard euro nodig te hebben om de humanitaire crisis in het land te bestrijden. Dat verklaarde premier Nawaf Salam tijdens een persconferentie in Parijs met de Franse president Emmanuel Macron.

18 minuten geleden
Iran ontkent plannen voor executie van acht vrouwen

TEHERAN (ANP/AFP) - Justitie in Iran ontkent dat acht vrouwen op het punt staan geëxecuteerd te worden, nadat de Amerikaanse president Donald Trump om hun vrijlating had gevraagd. "Trump is opnieuw misleid door nepnieuws", staat op de site van de Iraanse rechtspraak, Mizan Online.

53 minuten geleden
Niet genoeg steun in EU voor opschorting deel verdrag met Israël

LUXEMBURG (ANP) - Ierland, Slovenië en Spanje vonden bij een vergadering tussen EU-buitenlandministers niet genoeg medestanders om het associatieverdrag tussen de EU en Israël gedeeltelijk op te schorten. Daarvoor is een zogenaamde 'gekwalificeerde meerderheid' van de lidstaten nodig. Die kon als verwacht niet worden gevonden, meldde EU-buitenlandchef Kaja Kallas na de bespreking in Luxemburg.

56 minuten geleden
Kallas verwacht binnen 24 uur akkoord miljarden EU voor Oekraïne

LUXEMBURG (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas verwacht binnen 24 uur een akkoord over de EU-lening van 90 miljard euro voor Oekraïne. Dat zei Kallas dinsdag op een persconferentie, net nadat de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X meldde dat de Droezjba-pijpleiding is gerepareerd en weer kan worden gebruikt.

2 uur geleden
President Mexico: strengere controle na schietpartij Teotihuacán

MEXICO-STAD (ANP/AFP) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum wil dat er strengere controle komt op wapenbezit en er meer beveiliging komt bij toeristische trekpleisters. Ze sprak na een schietpartij in het tempelcomplex van de piramiden van Teotihuacán ten noordoosten van de hoofdstad Mexico-Stad.

3 uur geleden
Zelensky meldt dat Droezjba-pijpleiding is gerepareerd

KYIV (ANP) - De Droezjba-pijpleiding die Russische olie naar Oost-Europa vervoert, is gerepareerd en kan weer in gebruik worden genomen. Dat meldde de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een bericht op X.

3 uur geleden
Pakistan roept op tot verlenging bestand tussen Iran en VS

ISLAMABAD (ANP/RTR) - De Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken Mohammad Ishaq Dar dringt er bij Iran en de VS op aan hun wapenstilstand te verlengen. Dit staat in een verklaring van zijn ministerie. De Verenigde Staten willen snel een tweede ronde directe onderhandelingen met Iran in Pakistan, dat als bemiddelaar optreedt.

4 uur geleden