Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europeanen willen afzijdig blijven bij oorlog China-VS

Europeanen willen afzijdig blijven bij oorlog China-VS

BRUSSEL (ANP) - Als de Verenigde Staten slaags raken met China over Taiwan moeten de VS dat zelf opknappen, vinden de meeste EU-burgers volgens opiniepeilers. Het vertrouwen in de VS is de laatste jaren wat hersteld, maar driekwart zou toch graag zien dat de EU ook militair op eigen benen kan staan, concludeert de Europese denktank ECFR.

De VS en het opkomende China zijn steeds meer tegenover elkaar komen te staan en Washington probeert de EU in zijn kamp te trekken. Dat vindt wel weerklank in bijvoorbeeld Den Haag en bij voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. Die pleit ervoor om de unie minder afhankelijk te maken van China en minder kwetsbaar voor bijvoorbeeld spionage en beïnvloeding. Al houdt ze het bij het verminderen van de risico's die aan de betrekkingen kleven en wil ze de banden niet doorsnijden.

Maar 43 procent van de mensen die ECFR ernaar vroeg in elf EU-landen, blijft China zien als een "noodzakelijke partner". In Nederland is dat zelfs 49 procent. Heel wat minder ondervraagden beschouwen China als een "rivaal", laat staan als "tegenstander". Ze zien ook weinig reden om zich los te maken van China, zoals wel met Rusland is gebeurd.

Rode lijn

Maar er is een rode lijn. Als China Rusland te hulp schiet met wapens en munitie, dan wil meer dan de helft van de Nederlandse ondervraagden Beijing sancties opleggen. Ook als dat pijn doet. Alleen Zweden en Denen zijn in zo'n geval nog wat kordater.

Als de VS en China militair botsen over Taiwan, wil 62 procent van de ondervraagden zich daarbuiten houden. Minder dan een kwart wil dat de EU de kant van de VS kiest, al is dat in Nederland met 30 procent iets meer.

De grootste steun voor zowel Rusland als China is te vinden in landen als Hongarije en Bulgarije.

Meer uit Buitenland

Levenslang voor moord op Japanse oud-premier Abe

TOKIO (ANP/RTR) - De man die in 2022 de Japanse oud-premier Shinzo Abe vermoordde, is veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf. Dat meldt de Japanse publieke omroep NHK. De man bekende eind oktober schuld.

1 uur geleden
Brazilië stelt xAI ultimatum rond naaktbeelden Grok

SAO PAULO (ANP/RTR) - De Braziliaanse regering heeft Elon Musks bedrijf xAI dertig dagen de tijd gegeven om te voorkomen dat chatbot Grok seksueel getinte nepbeelden verspreidt. Consumentenorganisatie Senacon, gegevensbeschermingsautoriteit ANPD en federale aanklagers dreigen met wettelijke of juridische maatregelen als xAI daar geen gehoor aan geeft.

5 uur geleden
Dode bij treinongeluk Spaanse Gelida

GELIDA (ANP/RTR) - De machinist van de forensentrein die dinsdag in de omgeving van Barcelona op een omgevallen muur botste, is overleden. Bij het voorval raakten volgens de lokale brandweer 37 mensen gewond, van wie vier ernstig.

5 uur geleden
Trump zegt dat hij NAVO sterker heeft gemaakt

WASHINGTON (ANP) - De NAVO is veel sterker dan een jaar geleden en dat komt volgens de Amerikaanse president Donald Trump door zijn beleid. Hij noemde als voorbeeld dat NAVO-landen nu naar defensieuitgaven van 5 procent van het bruto binnenlands product per jaar gaan. Hij erkende dat er momenteel problemen zijn, maar er komen volgens hem ook oplossingen die zijn regering én de NAVO heel gelukkig zullen maken.

8 uur geleden
Trump wil niet afreizen naar Parijs voor toekomstige G7-top

WASHINGTON (ANP/AFP) - Donald Trump is niet geïnteresseerd om af te reizen naar Parijs voor een bijeenkomst van de G7. Dat zei de Amerikaanse president in reactie op vragen van journalisten tijdens zijn persmoment rond zijn eenjarige jubileum van zijn tweede termijn als president.

9 uur geleden
Trump zinspeelt op rol voor María Corina Machado in Venezuela

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zou de Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado "graag" een rol geven in dat land. Dat zei hij tijdens een persconferentie in Washington rond zijn eenjarig jubileum in zijn tweede termijn als president.

9 uur geleden
Gouverneur Walz en andere functionarissen in Minnesota gedagvaard

MINNEAPOLIS (ANP/RTR) - De gouverneur van Minnesota, Tim Walz, en andere hooggeplaatste personen in de staat hebben dagvaardingen ontvangen, meldt een functionaris van het ministerie van Justitie aan persbureau Reuters. Volgens CBS News hebben de dagvaardingen te maken met een strafonderzoek naar het hinderen van federale agenten.

10 uur geleden