Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europarlementariër Eickhout verwacht geen wonderen op klimaattop

Europarlementariër Eickhout verwacht geen wonderen op klimaattop

BRUSSEL (ANP) - De kans dat de VN-klimaattop COP26 in Glasgow net zo'n succes wordt als die in Parijs van 2015 is "bijna nul", zegt Europarlementariër Bas Eickhout. "Op zijn best wordt het halfvol, halfleeg", verwacht hij. Toch kan op deelonderwerpen wel degelijk iets worden bereikt, denkt de GroenLinks-politicus, die zelf in de tweede week van de top afreist naar de Schotse stad. Hij zit in de delegatie van het Europees Parlement.

Het Europees Parlement hoopt onder meer dat het afschaffen van subsidies op fossiele brandstoffen tijdens de top dichterbij komt. Volgens Eickhout (GroenLinks) moet Europa hier zelf ook nog veel meer aan doen. Door allerlei bestaande subsidies op aardgas voorlopig in stand te houden heeft de EU hierover "een ongelooflijk zwak verhaal", vindt hij. Ook in het algemeen moet wat Eickhout betreft nog veel gebeuren om geldstromen zo te verleggen dat de klimaatdoelen dichterbij komen.

Een ander belangrijk punt voor de Europarlementariërs is dat ontwikkelingslanden jaarlijks 100 miljard euro aan financiering moeten krijgen voor hun klimaatbeleid. Dat is in Parijs al afgesproken, maar nog altijd ontbreekt zo'n 20 procent van het toegezegde bedrag. In aanloop naar de top, die zondag officieel begint, zegt Eickhout zich hier zorgen over te maken. De gesprekken dreigen volgens hem te verzanden "in een discussie van arm versus rijk".

Grote uitstoters

Diverse rapporten hebben al duidelijk gemaakt dat landen nog lang niet genoeg doen om de opwarming van de aarde binnen de 1,5 graad te houden. Gezien de te lage beloftes begint dat een "bijna onmogelijke opdracht" te worden, zegt Eickhout. Wel ziet hij dat landen druk op elkaar uitoefenen om hun ambities te verhogen. "Dat systeem werkt, maar de grote vraag is of het snel genoeg werkt."

Grote uitstoters als China en India moeten hun ambities nog bijwerken. China heeft wel aangekondigd dat de piek voor 2030 moet zijn bereikt, maar concrete cijfers ontbreken. Dat president Xi Jinping waarschijnlijk niet naar de top gaat, noemt Eickhout "geen goed signaal", maar dat heeft meer met corona te maken dan met het klimaat, vermoedt hij. De Europarlementariër wijst erop dat de Chinese leider al een tijd geen buitenlandse bezoeken heeft afgelegd. "Hij reist zelfs niet in eigen land."

Hoewel Eickhout niet optimistisch is over Glasgow, merkt hij op dat het er vlak voor Parijs "ook niet goed uitzag". Toch raakten wereldleiders het daar eens over het doel om de opwarming van de aarde onder de 2 graden te houden en bij voorkeur onder de 1,5 graad.

Meer uit Binnenland

KNMI waarschuwt voor gladheid in het noordoosten

DE BILT (ANP) - In het noordoosten van het land kan het vrijdagochtend glad zijn door sneeuwval en sneeuwresten. Het KNMI heeft code geel afgegeven voor de provincies Overijssel, Drenthe, Groningen, Friesland en voor de Waddeneilanden.

1 uur geleden
Politie: aanhouding omstreden evangelist De Wal onterecht

TILBURG (ANP) - De politie heeft de omstreden voorganger Tom de Wal eerder deze maand ten onrechte aangehouden. Dat heeft ze laten weten aan de evangelist die in Tilburg werd opgepakt. De 32-jarige Brabander spreekt zelf op sociale media van een overwinning.

4 uur geleden
NPO Radio 2-programma Aan De Slag! wint Gouden RadioRing

HILVERSUM (ANP) - Het NPO Radio 2-programma Aan De Slag! van AVROTROS heeft de Gouden RadioRing gewonnen. De show van presentator Bart Arens kreeg de meeste stemmen van de vijf genomineerde programma's. Het is de eerste keer dat de dj de belangrijkste radiopublieksprijs in de wacht sleept. Eerder donderdag won Arens tijdens het gala in Hilversum ook al de RadioRing voor populairste presentator.

5 uur geleden
Haagse scholingssite gehackt, data van burgers mogelijk gestolen

DEN HAAG (ANP) - Een hacker heeft ingebroken bij een onlinedienst van de gemeente Den Haag en enkele buurgemeenten voor mensen die zich willen laten omscholen of bijscholen. Door de hack bij Haaglanden Leert Door zijn mogelijk de persoonlijke gegevens van ongeveer 1200 mensen gestolen.

5 uur geleden
Honderd mensen bij protest tegen komst azc Heemskerk

HEEMSKERK (ANP) - Zo'n honderd mensen demonstreren donderdagavond voor de deur van het gemeentehuis in Heemskerk tegen een nog te openen asielzoekerscentrum, ziet een verslaggever van het ANP. De gemeenteraad vergadert 's avonds over de kwestie. Demonstranten hebben Nederlandse vlaggen bij zich met de tekst 'Nee azc' en ook is er een Prinsenvlag te zien.

6 uur geleden
Tientallen mensen bij protest tegen politiegeweld in Utrecht

UTRECHT (ANP) - Enkele tientallen mensen zijn donderdagavond in Utrecht afgekomen op een demonstratie tegen politiegeweld. Het protest begon op het Vredenburgplein en verplaatste zich daarna naar het hoofdbureau van de politie. De demonstratie is naar aanleiding van het geweldsincident eerder deze week onder het bollendak op het Utrechtse stationsplein.

7 uur geleden
Veiligheidsrisicogebied in deel Heemskerk om azc-demonstraties

HEEMSKERK (ANP) - Het gebied rond het gemeentehuis van Heemskerk en de omgeving van het station in de Noord-Hollandse plaats zijn donderdag aangewezen als veiligheidsrisicogebied. Burgemeester Alexander Luijten heeft dat besluit genomen omdat er demonstraties zijn aangekondigd rond de gemeenteraadsvergadering van donderdagavond. Tijdens die vergadering wordt onder meer gesproken over een asielzoekerscentrum in de gemeente.

9 uur geleden