Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europarlementariër Eickhout verwacht geen wonderen op klimaattop

Europarlementariër Eickhout verwacht geen wonderen op klimaattop

BRUSSEL (ANP) - De kans dat de VN-klimaattop COP26 in Glasgow net zo'n succes wordt als die in Parijs van 2015 is "bijna nul", zegt Europarlementariër Bas Eickhout. "Op zijn best wordt het halfvol, halfleeg", verwacht hij. Toch kan op deelonderwerpen wel degelijk iets worden bereikt, denkt de GroenLinks-politicus, die zelf in de tweede week van de top afreist naar de Schotse stad. Hij zit in de delegatie van het Europees Parlement.

Het Europees Parlement hoopt onder meer dat het afschaffen van subsidies op fossiele brandstoffen tijdens de top dichterbij komt. Volgens Eickhout (GroenLinks) moet Europa hier zelf ook nog veel meer aan doen. Door allerlei bestaande subsidies op aardgas voorlopig in stand te houden heeft de EU hierover "een ongelooflijk zwak verhaal", vindt hij. Ook in het algemeen moet wat Eickhout betreft nog veel gebeuren om geldstromen zo te verleggen dat de klimaatdoelen dichterbij komen.

Een ander belangrijk punt voor de Europarlementariërs is dat ontwikkelingslanden jaarlijks 100 miljard euro aan financiering moeten krijgen voor hun klimaatbeleid. Dat is in Parijs al afgesproken, maar nog altijd ontbreekt zo'n 20 procent van het toegezegde bedrag. In aanloop naar de top, die zondag officieel begint, zegt Eickhout zich hier zorgen over te maken. De gesprekken dreigen volgens hem te verzanden "in een discussie van arm versus rijk".

Grote uitstoters

Diverse rapporten hebben al duidelijk gemaakt dat landen nog lang niet genoeg doen om de opwarming van de aarde binnen de 1,5 graad te houden. Gezien de te lage beloftes begint dat een "bijna onmogelijke opdracht" te worden, zegt Eickhout. Wel ziet hij dat landen druk op elkaar uitoefenen om hun ambities te verhogen. "Dat systeem werkt, maar de grote vraag is of het snel genoeg werkt."

Grote uitstoters als China en India moeten hun ambities nog bijwerken. China heeft wel aangekondigd dat de piek voor 2030 moet zijn bereikt, maar concrete cijfers ontbreken. Dat president Xi Jinping waarschijnlijk niet naar de top gaat, noemt Eickhout "geen goed signaal", maar dat heeft meer met corona te maken dan met het klimaat, vermoedt hij. De Europarlementariër wijst erop dat de Chinese leider al een tijd geen buitenlandse bezoeken heeft afgelegd. "Hij reist zelfs niet in eigen land."

Hoewel Eickhout niet optimistisch is over Glasgow, merkt hij op dat het er vlak voor Parijs "ook niet goed uitzag". Toch raakten wereldleiders het daar eens over het doel om de opwarming van de aarde onder de 2 graden te houden en bij voorkeur onder de 1,5 graad.

Meer uit Binnenland

Bezetters Universiteit Maastricht weer vrij

MAASTRICHT (ANP) - De twintig actievoerders die zijn opgepakt voor de bezetting van een gebouw van de Universiteit Maastricht zijn vrijdag vrijgelaten, maar blijven wel verdachte. Dat laat de politie weten.

6 uur geleden
Voor ontvoering Insiya veroordeelde man gearresteerd in Letland

RIGA/AMSTERDAM (ANP) - Een van de mannen die is veroordeeld voor betrokkenheid bij de ontvoering van het destijds 2-jarige meisje Insiya is vorige week in Letland gearresteerd, bevestigt het Openbaar Ministerie (OM) na berichtgeving door De Telegraaf. Donderdag is hij overgeleverd aan Nederland.

11 uur geleden
Advocaat wil alleen tbs voor schutter Rotterdam-IJsselmonde

ROTTERDAM (ANP) - De advocaat van de 25-jarige Sendric S., verdacht van het plegen van drie moorden in Rotterdam-IJsselmonde, wil dat de rechtbank zijn cliënt alleen tbs met dwangverpleging oplegt en geen gevangenisstraf.

11 uur geleden
Door asielnoodopvang rustiger in Ter Apel en Biddinghuizen leeg

TER APEL (ANP) - De oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) aan gemeenten om snel bij te springen met noodopvang, lijkt zijn vruchten te hebben afgeworpen. De drukte bij het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel is afgenomen tot onder het maximum van 2000 en de winteropvang in Biddinghuizen komt zoals afgesproken vrijdag leeg, meldt het COA.

11 uur geleden
Niemand wordt vervolgd voor dodelijke woningbrand Roermond

ROERMOND (ANP) - Het Openbaar Ministerie vervolgt niemand voor de dodelijke woningbrand in Roermond in september vorig jaar, zo is vrijdag bekendgemaakt. Er zijn namelijk geen verdachten in beeld die nog in leven zijn, aldus het OM.

12 uur geleden
Zangvogeltentoonstellingen mogen weer, ondanks vogelgriep

DEN HAAG (ANP) - Tentoonstellingen met zangvogels en wedstrijden met duiven mogen weer. Deze soorten hebben een laag risico op vogelgriep. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw) komt hiermee tegemoet aan de wens van hobbyhouders van vogels om weer deel te nemen aan tentoonstellingen.

12 uur geleden
Haagse politiemedewerker verdachte van omkoping

DEN HAAG (ANP) - Een 35-jarige medewerker van de politie Den Haag is maandag aangehouden. Het Openbaar Ministerie verdenkt hem van ambtelijke omkoping, het ongeoorloofd raadplegen van politiesystemen, het delen van politie-informatie met derden en het verduisteren van politiekleding.

12 uur geleden