
Europarlement gaat naar EU-hof over vrijgeven geld aan Hongarije
STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement gaat naar het Europese Hof van Justitie om te vragen of de Europese Commissie terecht 10 miljard euro aan bevroren tegoeden heeft vrijgegeven aan Hongarije. Dat gebeurde aan de vooravond van de EU-top in december. Volgens het Europarlement is met de uitkering onterecht toegegeven aan chantage van Hongarije.
In een stemming in Straatsburg over de voorgenomen rechtsgang stemden 345 Europarlementariërs voor het besluit en 104 tegen. In de tekst wordt de juridische commissie van het Europees Parlement opgedragen een rechtszaak voor te bereiden.
Op de EU-top van december stond de start van EU-toetredingsonderhandelingen met Oekraïne op de agenda. De Hongaarse premier Viktor Orbán dreigde daartegen te stemmen. Vlak voor de top kreeg Hongarije alsnog een toelage uit EU-tegoeden die eerder bevroren waren. Hongarije onthield zich vervolgens op de december-top van stemming zodat de andere landen 'ja' konden zeggen tegen Oekraïne.
Opmaat voor meer chantage
Het Europees Parlement vreest dat deze werkwijze van de Europese Commissie de opmaat is voor meer chantage door Hongarije. Terwijl volgens het Europees Parlement de Hongaarse rechtsstaat er alleen maar op achteruitgaat. Zo zijn er tal van problemen met de academische vrijheid en rond de rechten voor homoseksuelen en transgenders.
De rechtszaak is niet alleen belangrijk vanwege het chantage-element. Relevant is ook dat Hongarije sinds 2018 in een zogenoemde "artikel 7"-procedure zit voor EU-landen die de rechtsstaat ondermijnen. In het uiterste geval kan een EU-land via deze artikel 7-procedure het EU-stemrecht worden ontnomen. Zover is het nu nog niet. Maar het Europees Parlement vindt het dus wel nodig dat het EU-hof vaststelt dat de tegoeden voorbarig zijn uitgekeerd. Want de bevriezing van de Hongaarse tegoeden kwam er juist om het land te prikkelen de rechtsstaat op orde te brengen.
EU-voorzitter
Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen verdedigde zich een dag eerder in het Europarlement door te zeggen dat Hongarije wel degelijk enkele aanpassingen ten goede heeft gedaan in het eigen rechtssysteem. Ook was het geld voor Hongarije volgens haar geen echte uitkering geweest, maar een voor-financiering voor bepaalde door Europa gesubsidieerde projecten.
De timing is extra spannend omdat vanaf 1 juli Hongarije voor een half jaar de EU-voorzitter wordt. Dan kan het land een half jaar lang de Europese agenda's opstellen en de meeste vergaderingen voorzitten van de 27 EU-landen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump laat Oekraïne zelf beslissen over een ruil van grondgebied met Rusland. Hij zei dat tegen verslaggevers aan boord van het vliegtuig Air Force One, tijdens zijn vlucht naar Alaska voor overleg met de Russische president Vladimir Poetin.
17 minuten geledenISLAMABAD (ANP/DPA/AFP) - In Pakistan loopt het dodental snel op na moessonregens die in het noorden van het land overstromingen en aardverschuivingen hebben veroorzaakt. Volgens de autoriteiten zijn binnen 24 uur zeker 164 doden gevallen.
29 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft gezegd dat "antisemitische haat" streng wordt gestraft. Hij reageerde op het omzagen van een boom in een voorstad van Parijs die was geplant ter nagedachtenis aan een ontvoerde, gemartelde en vermoorde jongeman van Joods-Marokkaanse komaf, Ilan Halimi. Volgens Macron was het omzagen van de boom hetzelfde als Halimi nog een keer vermoorden.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Voor zijn gesprek met de Russische president Poetin in de Amerikaanse staat Alaska laat de Amerikaanse president Trump zich onder anderen begeleiden door zijn buitenlandminister Rubio, handelsminister Lutnick en minister van Financiën Bessent.
1 uur geledenMOSKOU (ANP) - Joelia Navalnaja, de weduwe van de Russische oppositieleider Aleksej Navalni, pleit in aanloop naar de Amerikaans-Russische top voor een gevangenenruil. Ze hoopt op een deal over de vrijlating van Russen en Oekraïners die in Rusland vastzitten omdat ze zich hebben uitgesproken tegen de oorlog in Oekraïne.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP/DPA) - De Poolse president Karol Nawrocki heeft woedend gereageerd op een spandoek van Israëlische supporters tijdens een voetbalwedstrijd van hun club Maccabi Haifa tegen een Poolse club. Het was volgens de president "een schandalig spandoek dat de nagedachtenis beledigt van alle Poolse burgers en andere slachtoffers die in de Tweede Wereldoorlog zijn omgekomen".
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De auditietapes van de Britse zangeres Vera Lynn worden negentig jaar na opname openbaar gemaakt. Haar dochter Virginia Lewis-Jones ontdekte de banden tijdens een verhuizing, meldt de BBC vrijdag.
3 uur geleden