Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europa bouwt eerste eigen maanlander, missie gepland voor 2031

Europa bouwt eerste eigen maanlander, missie gepland voor 2031

PARIJS (ANP) - Europese landen gaan voor het eerst samen een maanlander ontwikkelen en bouwen. Het apparaat, Argonaut genaamd, moet in 2031 voor het eerst landen op het maanoppervlak. De Europese ruimtevaartorganisatie ESA heeft donderdag de contracten getekend. Daarmee is een bedrag van 862 miljoen euro gemoeid.

Astronauten liepen in 1972 voor het laatst rond op de maan. De Verenigde Staten, Canada en Europa werken samen aan een terugkeer. Ze willen ook maanbases bouwen, voor langdurig verblijf. De ESA wil dat de Argonaut regelmatig heen en weer vliegt om voedsel, water, zuurstof, wetenschappelijke instrumenten en maankarretjes te brengen.

De maan wordt aan veel meer straling van de zon blootgesteld dan de aarde, doordat er geen beschermende dampkring is. De straling is ongeveer tweehonderd keer zo hoog als op aarde. Dat is niet alleen schadelijk voor mensen, maar ook voor voorwerpen. De Argonaut moet vijf jaar op de maan kunnen doorstaan.

Nederland

De opdracht voor de ontwikkeling is gegund aan Thales Alenia Space uit Italië, Groot-Brittannië en Frankrijk en aan OHB uit Duitsland. Zij maken later bekend wie de onderdelen gaan bouwen. Dan wordt ook duidelijk welke bijdrage Nederland aan de missie levert.

Tot nu toe zijn de Sovjet-Unie/Rusland, de Verenigde Staten, China, India en Japan erin geslaagd op de maan te landen, evenals het commerciële ruimtevaartbedrijf Intuitive Machines. Alleen de Verenigde Staten hebben astronauten naar de maan gebracht.

Meer uit Buitenland

Trump trekt verkiezingen Honduras in twijfel

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft maandag gezegd dat het erop lijkt dat Honduras "de resultaten van de presidentiële verkiezingen probeert te veranderen". Hij beweert dat het land vroegtijdig is gestopt met het tellen van de stemmen.

1 uur geleden
Leider Hongkong stelt onderzoek in naar dodelijke brand

HONGKONG (ANP) - De hoogste bestuurder van Hongkong, John Lee, kondigde dinsdag de oprichting aan van een onafhankelijke commissie die de oorzaken van de dodelijke brand in de metropool moet onderzoeken.A

1 uur geleden
Trump zou Maduro een week hebben gegeven om Venezuela te verlaten

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de president van Venezuela, Nicolás Maduro, een ultimatum gegeven om Venezuela te verlaten. Dat meldt persbureau Reuters op basis van vier bronnen met informatie over het telefoongesprek tussen Trump en Maduro op 21 november.

3 uur geleden
Geen duidelijke winnaar na eerste telling verkiezingen Honduras

TEGUCIGALPA (ANP) - De presidentiële verkiezingen in Honduras zijn volgens de eerste telling geëindigd in een "technische gelijkstand". Presidentskandidaat Nasry Asfura van de conservatieve Nationale Partij had 39,91 procent van de stemmen. Zijn belangrijkste rivaal Salvador Nasralla, eveneens een rechtse kandidaat, had 39,89 procent van de stemmen.

5 uur geleden
Rusland claimt verovering van Oost-Oekraïense stad Pokrovsk

POKROVSK (ANP/DPA/RTR) - Rusland zegt de Oost-Oekraïense stad Pokrovsk te hebben veroverd. Die strategisch belangrijke stad werd al meer dan een jaar belegerd. Oekraïne heeft de inname niet bevestigd.

9 uur geleden
Turkse president ziet aanvallen op Zwarte Zee als escalatie

ANKARA (ANP/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft de aanvallen met zeedrones op twee olieschepen op de Zwarte Zee een "zorgwekkende escalatie" genoemd. Die aanvallen van afgelopen vrijdag werden opgeëist door een anonieme Oekraïense veiligheidsbron, die zei dat de schepen ondanks Europese sancties Russische olie vervoerden.

11 uur geleden
Jamaica krijgt 6,7 miljard internationale steun na orkaan Melissa

KINGSTON (ANP/RTR/AFP) - Jamaica krijgt 6,7 miljard dollar aan steun nadat orkaan Melissa in oktober over het eiland was geraasd. Het geld van internationale instanties is bedoeld om de wederopbouw de komende drie jaar te financieren.

11 uur geleden