Europa bouwt eerste eigen maanlander, missie gepland voor 2031
PARIJS (ANP) - Europese landen gaan voor het eerst samen een maanlander ontwikkelen en bouwen. Het apparaat, Argonaut genaamd, moet in 2031 voor het eerst landen op het maanoppervlak. De Europese ruimtevaartorganisatie ESA heeft donderdag de contracten getekend. Daarmee is een bedrag van 862 miljoen euro gemoeid.
Astronauten liepen in 1972 voor het laatst rond op de maan. De Verenigde Staten, Canada en Europa werken samen aan een terugkeer. Ze willen ook maanbases bouwen, voor langdurig verblijf. De ESA wil dat de Argonaut regelmatig heen en weer vliegt om voedsel, water, zuurstof, wetenschappelijke instrumenten en maankarretjes te brengen.
De maan wordt aan veel meer straling van de zon blootgesteld dan de aarde, doordat er geen beschermende dampkring is. De straling is ongeveer tweehonderd keer zo hoog als op aarde. Dat is niet alleen schadelijk voor mensen, maar ook voor voorwerpen. De Argonaut moet vijf jaar op de maan kunnen doorstaan.
Nederland
De opdracht voor de ontwikkeling is gegund aan Thales Alenia Space uit Italië, Groot-Brittannië en Frankrijk en aan OHB uit Duitsland. Zij maken later bekend wie de onderdelen gaan bouwen. Dan wordt ook duidelijk welke bijdrage Nederland aan de missie levert.
Tot nu toe zijn de Sovjet-Unie/Rusland, de Verenigde Staten, China, India en Japan erin geslaagd op de maan te landen, evenals het commerciële ruimtevaartbedrijf Intuitive Machines. Alleen de Verenigde Staten hebben astronauten naar de maan gebracht.
Meer uit Buitenland
BAGDAD (ANP/AFP/RTR) - Een luchtaanval in het noorden van Irak heeft aan vier strijders van de groep Kata'ib al-Imam Ali het leven gekost, heeft de groep zelf bekendgemaakt. De aanval zou het werk zijn geweest van de Verenigde Staten.
55 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran gaat door met aanvallen zolang dat nodig is. Dat zei de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi tegen het Amerikaanse PBS News. Ook gaf hij aan dat onderhandelingen met de Verenigde Staten over de oorlog niet langer op de agenda staan.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft in de nacht van maandag op dinsdag opnieuw Libanon aangevallen, melden Libanese staatsmedia. Het gaat om luchtaanvallen in het zuiden en oosten van Libanon.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump herhaalde tijdens een persconferentie op zijn golfclub in Doral wat hij eerder die dag tegen CBS News zei: dat de oorlog met Iran "snel voorbij" zal zijn. De Iraanse Revolutionaire Garde reageerde daarop dat zij het einde van de oorlog zullen bepalen.
3 uur geledenTEHERAN (ANP) - Even na middernacht werd een luide explosie in de Iraanse hoofdstad Teheran gehoord. Zeven journalisten van persbureau AFP maakten verspreid over de stad melding van dezelfde explosie, die kilometers verderop gevoeld werd. Op hetzelfde moment was een overvliegend vliegtuig te horen.
6 uur geledenDORAL (ANP) - De Verenigde Staten zullen bepaalde oliesancties opschorten vanwege de onrust op de markten. Dat maakte de Amerikaanse president Donald Trump maandag bekend bij een persconferentie op zijn golfclub in Doral in de staat Florida.
7 uur geledenANKARA (ANP/AFP/RTR) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft met zijn Iraanse ambtgenoot Masoud Pezeshkian gebeld over de raket die maandag werd neergehaald bij Turkije. Erdogan zei hem dat schendingen van het Turkse luchtruim "ongerechtvaardigd" zijn en dat de Iraanse aanvallen op landen in de regio niemand ten goede komen.
9 uur geleden