Europa bouwt eerste eigen maanlander, missie gepland voor 2031
PARIJS (ANP) - Europese landen gaan voor het eerst samen een maanlander ontwikkelen en bouwen. Het apparaat, Argonaut genaamd, moet in 2031 voor het eerst landen op het maanoppervlak. De Europese ruimtevaartorganisatie ESA heeft donderdag de contracten getekend. Daarmee is een bedrag van 862 miljoen euro gemoeid.
Astronauten liepen in 1972 voor het laatst rond op de maan. De Verenigde Staten, Canada en Europa werken samen aan een terugkeer. Ze willen ook maanbases bouwen, voor langdurig verblijf. De ESA wil dat de Argonaut regelmatig heen en weer vliegt om voedsel, water, zuurstof, wetenschappelijke instrumenten en maankarretjes te brengen.
De maan wordt aan veel meer straling van de zon blootgesteld dan de aarde, doordat er geen beschermende dampkring is. De straling is ongeveer tweehonderd keer zo hoog als op aarde. Dat is niet alleen schadelijk voor mensen, maar ook voor voorwerpen. De Argonaut moet vijf jaar op de maan kunnen doorstaan.
Nederland
De opdracht voor de ontwikkeling is gegund aan Thales Alenia Space uit Italië, Groot-Brittannië en Frankrijk en aan OHB uit Duitsland. Zij maken later bekend wie de onderdelen gaan bouwen. Dan wordt ook duidelijk welke bijdrage Nederland aan de missie levert.
Tot nu toe zijn de Sovjet-Unie/Rusland, de Verenigde Staten, China, India en Japan erin geslaagd op de maan te landen, evenals het commerciële ruimtevaartbedrijf Intuitive Machines. Alleen de Verenigde Staten hebben astronauten naar de maan gebracht.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/BELGA) - De leiders van de Afrikaanse buurlanden Democratische Republiek Congo en Rwanda hebben een vredesovereenkomst ondertekend in het Witte Huis in Washington. Dat deden de buitenlandministers van de twee landen in juni ook al. Ondertussen gaat het geweld gewoon door.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Europese bondgenoten van Oekraïne vrezen dat de Amerikaanse vredesgezant Steve Witkoff Oekraïne uitverkoopt aan Rusland. Ze spraken tijdens een videovergadering met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky maandag hun diepe wantrouwen in Witkoff uit, zeggen diplomaten.
10 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Onder meer wegens terrorisme heeft Rusland de toegang tot Snapchat geblokkeerd, meldde het Russische staatspersbureau RIA. Met de Snapchat-app kunnen berichten, foto's en video's worden gedeeld.
10 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering heeft extra maatregelen aangekondigd tegen Rusland voor de vergiftigingen in Salisbury in 2018. De Russische militaire inlichtingendienst GROe, die handelde in opdracht van president Vladimir Poetin, was daarvoor verantwoordelijk, zegt de regering naar aanleiding van een onafhankelijk onderzoek. Er zijn extra sancties ingesteld en de Russische ambassadeur is ontboden.
14 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Ex-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini treedt af als rector van het Europacollege in Brugge vanwege een onderzoek naar fraude bij een opleiding van jonge diplomaten. Zij en twee anderen werden eerder deze week aangehouden voor een fraudeonderzoek over de aanbesteding van de opleiding aan het Europacollege.
15 uur geledenBAGDAD (ANP/RTR/AFP) - Irak zegt een lijst met organisaties die het land ziet als terroristisch te herzien. Eerder op donderdag werd bekend dat in de staatscourant stond dat Bagdad onder meer het Libanese Hezbollah en de Jemenitische Houthi's als zodanig had aangemerkt. Banktegoeden van die door Iran gesteunde organisaties zouden zijn bevroren. De publicatie zou een conceptversie zijn, die al afgelopen maand per abuis werd gepubliceerd.
15 uur geledenBERLIJN/MOSKOU (ANP/RTR) - Bondskanselier Friedrich Merz heeft een bezoek aan Noorwegen afgezegd en gaat vrijdag dineren met voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en premier van België Bart De Wever.
15 uur geleden