Eurogroepbaas: we zijn heel dicht bij akkoord over steunpakket
BRUSSEL (ANP) - De Eurogroep, de ministers van Financiën van de eurozone, is "heel dicht bij een akkoord" over een Europees steunpakket in verband met de coronacrisis. "Ik vertrouw erop dat we het deze keer waarmaken, en ik roep iedereen op tot het nodige compromis te komen", zei Eurogroepvoorzitter Mario Centeno in een videoboodschap.
De ministers hervatten donderdagavond hun overleg over een pakket maatregelen van 540 miljard euro om de regeringen, het midden- en kleinbedrijf en tijdelijk werkloze werknemers in de EU tegen de gevolgen van de pandemie te beschermen. Woensdagmorgen mislukten de onderhandelingen hierover na zestien uur non-stop praten en schortte Centeno die op tot donderdag.
De nieuwe videoconferentie zou om 17.00 uur beginnen, werd al ruim voor aanvang met een uur uitgesteld en is daarna opnieuw verschoven naar 19.00 uur. Achter de schermen wordt koortsachtig verder onderhandeld. Een besluit in de Eurogroep vereist unanimiteit.
Tweedeling
Op tafel ligt een aantal voorstellen waarvan er twee tot tweedeling in de groep van negentien leiden. Zo wil een tiental landen waaronder Frankrijk, Italië en Spanje dat de eurolanden samen obligaties gaan uitgeven. Nederland is fel tegen deze eurobonds, omdat dan gezamenlijk miljardenschulden worden aangegaan. Een ander, sneller instrument is de kredietlijnen van het Europese noodfonds ESM inzetten, maar Nederland wil dat alleen op bepaalde voorwaarden. Italië ziet daar niets in.
Er is kritiek op de Nederlandse houding in de onderhandelingen, die te onbuigzaam zou zijn. Minister Wopke Hoekstra kreeg donderdag steun van zijn Oostenrijkse collega Gernot Blümel. "Het beeld van achttien tegen één is verkeerd." Bondskanselier Angela Merkel zei in Berlijn "gezamenlijke schuld af te wijzen." Premier Mark Rutte liet de Twee Kamer donderdag weten dat volgens hem een akkoord mogelijk is.
Meer uit Financieel
BEMMEL (ANP) - Bouwbedrijf Heijmans werkt samen met Joosten Groep en Rijkswaterstaat aan een nieuw systeem dat vervuiling van grondwater langs de weg tegen moet gaan. Van maandag tot en met woensdag wordt het systeem getest langs de A58 tussen Eindhoven en Tilburg.
28 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Energieleverancier Eneco wil dat de overheid voldoende ruimte laat voor de rol van bedrijven in de energietransitie. Aanleiding voor de oproep van het energiebedrijf is de steeds grotere rol van de overheid in de productie van energie, zoals kernenergie en warmtenetten, waardoor de marktwerking onder druk komt te staan.
31 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Meerdere websites voor schoonmaakhulp hebben de informatie op hun sites aangepast nadat de Autoriteit Consument & Markt (ACM) ze hierop had aangesproken. Het was volgens de waakhond eerder niet duidelijk voor consumenten dat ze een abonnement afsloten voor de dienst, omdat ze niet goed werden geïnformeerd.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging maandag verder omlaag na de verliesbeurt op vrijdag. De olieprijzen liepen verder op door de aanhoudende spanningen in het Midden-Oosten na een nieuwe waarschuwing van de Amerikaanse president Donald Trump aan Iran. In een bericht op Truth Social schreef Trump zondag dat "de klok tikt" en dat er "niets meer over zal zijn" van Iran als het land niet snel in actie komt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlanders met een AOW krijgen dit jaar fors meer vakantiegeld. Alleenstaande AOW'ers ontvangen zo'n 20 procent meer netto vakantiegeld dan een jaar geleden, blijkt uit een berekening van seniorenplatform AOW.nu.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemersorganisatie ONL roept de Eerste Kamer op het wetsvoorstel voor het nieuwe box 3-stelsel te verwerpen. "Belasting heffen over papieren winsten is absurd. Deze wet is schadelijk voor het vestigingsklimaat, omdat ondernemers hun heil gaan zoeken over de grens", zegt ONL-voorman Erik Ziengs maandag. "Er zit maar een ding op: de Wet werkelijk rendement box 3 moet door de Eerste Kamer van tafel worden geveegd."
3 uur geledenROSMALEN (ANP) - Bouwconcerns Heijmans en Dura Vermeer en technisch dienstverlener SPIE gaan aan de slag met de renovatie en het onderhoud van de Drechttunnel van snelweg A16 tussen Zwijndrecht en Dordrecht. Met de klus is zo'n 233 miljoen euro gemoeid. Elk van de bedrijven uit de bouwcombinatie neemt een derde daarvan voor zijn rekening.
3 uur geleden