EU verwacht alle problemen rond Iers brexitprotocol op te lossen
BRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Unie denkt dat alle problemen rond het Noord-Ierse brexitprotocol kunnen worden opgelost. Dat zei vicepresident van de Europese Commissie Maroš Šefčovič tegen tv-zender RTE. Volgens Šefčovič biedt het afgesproken akkoord van eind vorig jaar voldoende flexibiliteit om problemen op te lossen. De Britse eis voor een langere overgangsperiode leek daarmee afgewezen.
Eerder uitte de Britse minister Michael Gove aan Brussel zijn zorgen over de ontstane situatie, zoals de hapering van leveringen aan Noord-Ierse supermarkten. Op woensdag volgde crisisberaad met de Europese Commissie. Naast Gove en Šefčovič schoven ook de Noord-Ierse premier Arlene Foster en vicepremier Michelle O'Neill digitaal aan.
Als onderdeel van het brexitakkoord uit 2019 blijft (het Britse) Noord-Ierland deel uitmaken van de Europese interne markt. Daarmee moest worden voorkomen dat er een harde grens nodig was tussen EU-lidstaat Ierland en Noord-Ierland. Goederen, agrarische producten en levende have die vanuit Groot-Brittannië en andere landen van buiten de EU via Noord-Ierland de EU binnenkomen, moeten daarom aan Europese invoereisen voldoen en worden in vier Noord-Ierse havens en de luchthaven van Belfast gecontroleerd.
Uitzondering
De eerste drie maanden van dit jaar vormen daarop een uitzondering. Toch ontstonden er problemen met bijvoorbeeld de bevoorrading van supermarkten. De Britten verzochten daarop de EU om de overgangsperiode te verlengen tot 2023. De Britse premier Boris Johnson dreigde al delen van het akkoord eenzijdig terzijde te schuiven. Hij zei in het Britse parlement dat hij er alles aan zal doen om een grens in de Ierse Zee te voorkomen.
De Noord-Ierse vice-minister Michelle O'Neill, die ook bij de bijeenkomst aanwezig was, vertelde aan RTE dat Šefčovič heel duidelijk was over het strikt implementeren van het volledige protocol.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Live Nation Entertainment, het moederbedrijf van Ticketmaster, is woensdag onderuitgegaan op de beurs in New York. Beleggers schrokken ervan dat de grote Amerikaanse ticketverkoper door een federale jury schuldig is bevonden aan illegaal monopoliegedrag. Mogelijk wordt het bedrijf hierdoor later gedwongen Ticketmaster af te stoten.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Live Nation Entertainment, het moederbedrijf van Ticketmaster, is door een federale jury in de Verenigde Staten schuldig bevonden aan illegaal monopoliegedrag. Dat is een flinke klap voor de grote Amerikaanse ticketverkoper, die zelfs zou kunnen leiden tot het opbreken van het concern en een gedwongen afsplitsing van Ticketmaster.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Er is een nationaal akkoord nodig om de toekomstige welvaart van Nederland op orde te krijgen. Daarvoor pleitte oud-topman van chipmachinemaker ASML Peter Wennink woensdagavond tijdens de EW Economie-lezing in het Amsterdamse DeLaMar Theater.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Amerikaanse regering gaat het opschorten van sancties op Iraanse en Russische olie niet verlengen. Dat zei de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent woensdag. Eerder stond de VS de verkoop van Iraanse en Russische olie die al aan boord van schepen was geladen tijdelijk toe om de stijging van de olieprijzen tegen te gaan.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) verwacht van zeker twaalf landen nieuwe kredietaanvragen om de economische gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten op te vangen. Waarschijnlijk gaat het vooral om landen in Afrika ten zuiden van de Sahara, heeft IMF-topvrouw Kristalina Georgieva woensdag gezegd.
7 uur geledenKEULEN (ANP/AFP) - Autoriteiten in Duitsland en Nederland hebben woensdag een reeks huiszoekingen gedaan in een groot onderzoek naar dividendstrippen. Ook zijn invallen gedaan bij belastingadviesbureaus, heeft het Openbaar Ministerie in Keulen laten weten. Later werd dit ook bevestigd door het Openbaar Ministerie in Nederland.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML was woensdag de grote verliezer op de beurs in Amsterdam. Beleggers zetten het aandeel ruim 4 procent lager. Het Veldhovense concern kondigde aan voor dit jaar op een hogere omzet te rekenen dan eerder aangegeven. Maar de koersbeweging van het aandeel laat zien dat deze stap grotendeels door beleggers werd verwacht. Volgens sommige analisten zijn de nieuwe prognoses van ASML eigenlijk aan de voorzichtige kant.
9 uur geleden