Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU verhoogt importtarieven voor landbouwproducten uit Rusland

EU verhoogt importtarieven voor landbouwproducten uit Rusland

LUXEMBURG (ANP) - De Europese Unie verhoogt de importtarieven op landbouwproducten en meststoffen uit Rusland en Belarus, waarop tot nu toe geen extra douaneheffingen golden. Voor landbouwproducten gaat het om een verhoging van 50 procent. Dat hebben de EU-lidstaten donderdag besloten. Doel van de nieuwe heffingen is om de afhankelijkheid van de EU van deze import te verminderen en de Russische exportinkomsten te verlagen.

"Daarmee wordt het vermogen van Rusland om zijn brute oorlog te financieren verminderd", zei de Poolse minister Michał Baranowski (Economie en Handel).

De importheffingen op landbouwproducten waarvoor die nog niet golden, gaan op 1 juli in. De EU voerde in 2023 voor 380 miljoen euro aan landbouwproducten uit Rusland in, waarvoor hogere importtarieven gaan gelden. Vanuit Belarus had de import dat jaar een waarde van 92 miljoen euro.

Overgangsperiode

De tariefverhogingen voor meststoffen worden geleidelijk doorgevoerd. Hiervoor geldt een overgangsperiode van drie jaar.

Bij de eerste verhoging komt er 13,5 procent bovenop de huidige heffing van 6,5 procent.

Import

In 2023 importeerden de EU-lidstaten voor bijna 1,3 miljard euro aan meststoffen vanuit Rusland en voor 29,6 miljoen euro uit Belarus.

De huidige invoer van de landbouwproducten en meststoffen waarvoor de nieuwe tarieven gaan gelden, "is een vorm van afhankelijkheid van de Russische Federatie", vindt de Commissie. Daar wil ze vanaf om te voorkomen dat de voedselzekerheid van de EU in gevaar komt. De Commissie vreest daarnaast dat de invoer van meststoffen ten prooi zou kunnen vallen aan "mogelijke dwangmaatregelen" van Rusland.

De EU-lidstaten hebben het voorstel van de Commissie ongewijzigd aangenomen.

Meer uit Financieel

Flinke winsten op Wall Street na verkiezingszege Democraten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag fors gestegen, omdat de ruime overwinning van de Democraten bij de tussentijdse verkiezingen in de Verenigde Staten de hoop voedt bij beleggers dat de oorlog met Iran snel kan eindigen. Daardoor daalden ook de olieprijzen fors.

4 uur geleden
Rheinmetall verlaagt omzetprognose voor tweede keer in korte tijd

DÜSSELDORF (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall heeft voor de tweede keer in enkele maanden zijn omzetverwachting verlaagd, vanwege een verwachte vertraging bij een groot project. Het betekent wederom een tegenslag voor de Europese fabrikant van onder meer munitie en pantservoertuigen.

4 uur geleden
ANWB naar rechter om aangekondigde staking bij Wegenwacht

DEN HAAG (ANP) - De ANWB stapt vrijdag naar de kortgedingrechter in Utrecht om een staking die de vakbonden voor maandag hebben aangekondigd bij onder meer de Wegenwacht-dienst. De verkeersorganisatie wil voorkomen dat automobilisten met pech straks hulpeloos langs de weg komen te staan, omdat rondrijdende ANWB-medewerkers het werk hebben neergelegd.

5 uur geleden
Onderzoek: stikstofplannen kabinet leiden tot krimp veehouderij

WAGENINGEN (ANP) - De stikstofplannen van het kabinet leiden waarschijnlijk tot stevige krimp van het aantal veehouderijen in Nederland, voorzien onderzoekers van de Wageningse universiteit. Ze denken dat op termijn 10 tot 30 procent van de veehouders zal kiezen voor bedrijfsbeëindiging, door het in juni aangekondigde maatregelenpakket.

5 uur geleden
ECB moet waakzaam blijven voor inflatieschokken, zegt Knot

DEN HAAG (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) moet waarschijnlijk "een havikachtige koers" blijven volgen en op de hoede zijn voor inflatieschokken. Dat heeft Klaas Knot gezegd volgens persbureau Bloomberg. De Nederlandse kandidaat om ECB-president Christine Lagarde op te volgen, is eerder door economen vaak beschouwd als een zogeheten havik, een duidelijke voorstander van renteverhogingen om de inflatie in te dammen.

7 uur geleden
Brentolie kost weer minder dan 100 dollar per vat

LONDEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De olie- en gasprijzen zijn woensdag fors gedaald. Dat gebeurde nadat Donald Trump heeft gezegd dat de kans op aanvallen op Iran kleiner wordt. Een vat ruwe Brentolie kost daardoor voor het eerst sinds begin oktober weer minder dan 100 dollar per vat.

8 uur geleden
Ahold grote winnaar in AEX, groene energie in de plus na midterms

AMSTERDAM (ANP) - Ahold Delhaize was woensdag na publicatie van de kwartaalcijfers een van de grote winnaars op de Amsterdamse beurs. De eigenaar van Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol verlaagde zijn jaarprognose na de cyberaanval vorige maand. Beleggers hadden dit al voorzien, maar zagen ook dat de schade meeviel. Daarnaast hadden beleggers aandacht voor de uitslagen van de midterms in de Verenigde Staten. Na winst van de Democraten werden door heel Europa bedrijven gelinkt aan schone energie hoger gezet.

8 uur geleden