Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU straft Iraanse zedenpolitie, oproerpolitie en commandanten

EU straft Iraanse zedenpolitie, oproerpolitie en commandanten

LUXEMBURG/BRUSSEL (ANP) - De zedenpolitie van Iran, drie andere diensten en tien politiecommandanten en een minister van het land zijn EU-sancties opgelegd. De Europese Unie straft ze voor het neerslaan van de protesten van de laatste weken.

Naast de zedenpolitie staan ook de oproerpolitie, de Basij-militie en een cybereenheid van de Revolutionaire Garde op de nieuwe mensenrechtensanctielijst. Ze kunnen niet meer bij bezittingen zoals banktegoeden in de EU en Europeanen mogen geen zaken meer met ze doen. De elf gestrafte functionarissen mogen ook de unie niet langer in.

De Iraanse zedenpolitie werd al genoemd als doelwit, omdat die een belangrijke rol speelde in het ontstaan van de protestbeweging. Die kwam op na het overlijden van een jonge vrouw die door het omstreden korps was opgepakt. Ze zou haar hoofddoek niet hebben gedragen conform de kledingvoorschriften van het streng islamitische land.

Aanvullende sancties

De EU werkt al aan aanvullende sancties, mocht Iran doorgaan met het gewelddadig smoren van de protesten, zei de Duitse buitenlandminister Annalena Baerbock.

Iran roept nog meer Europese strafmaatregelen over zich af als het de Russen in Oekraïne blijkt te voorzien van wapentuig, waarschuwen meerdere EU-landen. En dan blijft het niet bij enkele personen of organisaties, maar volgen zwaardere sancties, zegt de Luxemburgse minister Jean Asselborn.

Iran zou Rusland kamikazedrones en andere wapens leveren die Oekraïne de laatste dagen hard hebben geraakt. Maar Teheran ontkent en het staat nog niet vast dat de onbemande vliegtuigjes uit Iran komen, stellen EU-bronnen. "We zullen zoeken naar concreet bewijs", zegt EU-buitenlandchef Josep Borrell. Hij herinnert eraan dat de EU-ministers maandag ook hun Oekraïense collega spreken. Onder andere Duitsland, Frankrijk en Denemarken zinspelen al wel op represailles voor het gebruik van Iraanse drones.

Meer uit Buitenland

Israël valt Syrische doelen aan na geweld tegen druzen

TEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht zegt in de nacht van donderdag op vrijdag infrastructuur van de Syrische regering te hebben aangevallen, als reactie op aanvallen tegen druzen in de provincie Suwayda. Doelwitten waren een commandocentrum en wapens in militaire complexen in Zuid-Syrië.

1 uur geleden
Mette-Marit zegt dat zij is 'gemanipuleerd' door Jeffrey Epstein

OSLO (ANP) - De Noorse kroonprinses Mette-Marit zegt dat zij spijt heeft van haar vriendschap met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein. Dat zegt zij vrijdag in een interview met de Noorse omroep NRK. "Ik ben gemanipuleerd en bedrogen", aldus Mette-Marit.

1 uur geleden
Iran neemt opnieuw Golfstaten onder vuur

DUBAI (ANP/AFP) - Iran heeft zijn vergeldingsaanvallen op de Golfstaten in de nacht van donderdag op vrijdag voortgezet. Onder meer de Verenigde Arabische Emiraten, Koeweit en Bahrein meldden luchtaanvallen.

4 uur geleden
Mexico zegt elf leden van drugskartel te hebben gedood

MEXICO-STAD (ANP) - Het Mexicaanse leger heeft elf mensen gedood in de deelstaat Sinaloa, de bakermat van het gelijknamige kartel. Dat meldt de Mexicaanse regering. De slachtoffers zouden leden zijn van het Sinaloa-kartel.

7 uur geleden
Brussel grijpt niet rigoureuzer in om energiekosten te verlagen

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie kondigt na lang beraad tussen de lidstaten op de EU-top wel maatregelen aan voor schone energie, maar gaat niet direct iets doen om de energiekosten te drukken. Dat bleek na afloop van de EU-top.

7 uur geleden
Jetten: liggen geen schepen van ons klaar voor Straat van Hormuz

BRUSSEL (ANP) - Er is nog geen sprake van Nederlandse fregatten of mijnenjagers die klaarliggen om in actie te komen in de Straat van Hormuz, zei premier Rob Jetten na afloop van de EU-top. Nederland kondigde donderdag samen met vijf andere landen aan bij te willen dragen aan "passende inspanningen" om de scheepvaart door de Straat van Hormuz te beschermen. Dat gebeurt wel pas zodra de situatie dat toelaat.

8 uur geleden
Man van 19 sterft in cel van Amerikaanse vreemdelingendienst ICE

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een jonge man van 19 is maandag overleden in detentie bij ICE, meldt de Amerikaanse immigratiedienst donderdag. Royer Perez-Jimenez is voor zover bekend de jongste persoon die tijdens de tweede termijn van president Donald Trump is overleden in federale vreemdelingendetentie. Het gaat om het twaalfde sterfgeval dit jaar.

13 uur geleden