Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU: Rusland moet onregelmatigheden bij referendum onderzoeken

EU: Rusland moet onregelmatigheden bij referendum onderzoeken

BRUSSEL (ANP/AFP/DPA) - Buitenlandchef van de Europese Unie Josep Borrell heeft Rusland donderdag opgeroepen om onregelmatigheden bij het referendum over grondwetswijzigingen te onderzoeken. Meer dan driekwart van de Russen stemde voor de wijzigingen, die mogelijk maken dat president Vladimir Poetin tot 2036 aan de macht blijft.

"Wij zijn op de hoogte van meldingen en beschuldigingen van onregelmatigheden waaronder het onder druk zetten van kiezers, dubbel stemmen, schending van geheimhouding en politiegeweld tegen een observerende journalist", zei Borrells woordvoerder. "Wij verwachten dat deze meldingen op gepaste wijze worden onderzocht, want het zijn serieuze beschuldigingen."

De EU is ook kritisch over een grondwetswijziging die inhoudt dat de Russische wet voortaan voorrang krijgt op internationale verdragen die het land heeft getekend. "Wij verwachten dat Rusland, ongeacht veranderingen in de grondwet zijn internationale verplichtingen nakomt", aldus de woordvoerder van de EU-buitenlandchef. Hij zei ook dat de EU de verkiezingen op het Krim-schiereiland niet erkent. Rusland annexeerde de Krim in 2014 ten koste van Oekraïne.

Opmerkelijke uitslagen

Het grondwettelijk referendum leidde in sommige Russische regio's tot opmerkelijke uitslagen. In de deelrepubliek Tsjetsjenië, die in twee oorlogen goeddeels werd verwoest door het Russische leger, zou de opkomst bijna 100 procent zijn geweest. Maar liefst 98 procent van de Tsjetsjeense stemmers zou voor de grondwetswijziging hebben gestemd.

De enige regio die 'njet' heeft gezegd tegen de grondwetswijziging is Nenetsië, een autonome regio met zo'n 45.000 inwoners in het hoge noordwesten. Daar zou 55,3 procent tegen hebben gestemd.

Meer uit Buitenland

Schepen van Gaza-Flotilla benaderd door 'Israëlische speedboten'

ATHENE (ANP) - Meerdere schepen van de Global Sumud Flotilla zijn benaderd door "militaire speedboten die zich identificeerden als 'Israël'", laat de organisatie aan onder meer het ANP weten. De boten zouden lasers en semi-automatische wapens op de activisten hebben gericht en hen hebben bevolen naar de voorkant van de boten te gaan en op hun handen en knieën te zitten.

19 minuten geleden
Washington Post: vliegdekschip VS verlaat Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse vliegdekschip de USS Gerald R. Ford verlaat het Midden-Oosten en vaart de komende dagen naar Virginia, meldden Amerikaanse functionarissen aan de Washington Post. Het schip bevindt zich al tien maanden op zee en moet dringend gerepareerd worden.

45 minuten geleden
Pro-Iraanse beweging eist steekincident Londen op

LONDEN (ANP/RTR) - De pro-Iraanse beweging Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) heeft het steekincident in Londen opgeëist waarbij twee mensen gewond raakten. Dat schrijft de groepering op sociale media. De politie zei eerder dergelijke onlinebeweringen te onderzoeken.

1 uur geleden
Kritiek op minister Hegseth om kosten oorlog VS met Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse parlementsleden hebben kritische vragen gesteld aan defensieminister Pete Hegseth over de oorlog met Iran. De hoorzitting in het Huis van Afgevaardigden was bedoeld om het budgetvoorstel van het ministerie van Defensie te bespreken. In plaats daarvan gaat het grotendeels over de kosten van de VS in de oorlog met Iran.

1 uur geleden
Poetin stelt eendaagse wapenstilstand met Oekraïne voor op 9 mei

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft een eendaagse wapenstilstand voorgesteld met Oekraïne. Dat heeft hij volgens het Kremlin gezegd in een telefoongesprek met de Amerikaanse president Donald Trump. Het staakt-het-vuren zou moeten gelden op 9 mei, de Russische Dag van de Overwinning. Trump zou positief hebben gereageerd op het voorstel.

2 uur geleden
Voormalig FBI-directeur Comey meldt zich bij rechter in Virginia

ALEXANDRIA (ANP/RTR) - Voormalig FBI-directeur James Comey heeft zich gemeld bij een federale rechtbank in Virginia. Woensdag werd hij aangeklaagd voor onder meer het bedreigen van de Amerikaanse president Donald Trump.

2 uur geleden
EC-voorzitter Von der Leyen: zeer vruchtbaar gesprek met Magyar

BRUSSEL (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie heeft woensdag "een zeer vruchtbaar gesprek" gehad met de beoogde Hongaarse premier Péter Magyar. Volgens Von der Leyen hebben de twee tijdens een informele ontmoeting in Brussel gesproken over de stappen die Hongarije moet zetten om alsnog aanspraak te maken op de door de Commissie bevroren miljarden voor Hongarije, schrijft ze op X.

3 uur geleden