Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-Rekenkamer waarschuwt voor grotere economische kloof lidstaten

EU-Rekenkamer waarschuwt voor grotere economische kloof lidstaten

LUXEMBURG (ANP) - De vroegtijdige maatregelen die de EU heeft genomen om de economische gevolgen van de coronapandemie te verlichten, waren goed voor het behoud van banen en bedrijven. Maar door de ongelijke impact van de coronacrisis op de lidstaten en hun uiteenlopende capaciteit om hun economieën te ondersteunen, dreigt de economische kloof tussen hen groter te worden, waarschuwt de Europese Rekenkamer.

In juli hadden de 27 EU-landen samen maatregelen getroffen met een waarde van ongeveer 3,5 biljoen euro, ofwel 27 procent van het bruto binnenlands product (bbp), stellen de controleurs. Het leeuwendeel bestond uit liquiditeitssteun voor bedrijven en zelfstandigen, en uit steunprogramma's voor het behoud van banen. Door deze nationale maatregelen zullen de begrotingstekorten en overheidsschulden van landen echter aanzienlijk toenemen.

De omvang en samenstelling daarvan weerspiegelen bovendien de relatieve rijkdom van de lidstaten en niet de mate waarin zij door de crisis zijn getroffen. Duidelijk is dat landen met al hoge schulden zoals Griekenland, Italië en Spanje, economisch het zwaarst getroffen zijn en dat hun schulden nog verder zullen oplopen.

Het zal bovendien "een uitdaging" zijn om terug te keren naar de huidige begrotingsregels of nieuwe regels te ontwikkelen zonder het herstel na de pandemie of de houdbaarheid van de schuld te belemmeren, stelt de rekenkamer. De EU-begrotingsregels, waarin is afgesproken dat een land een maximaal begrotingstekort van 3 procent van het bbp en een maximale overheidsschuld van 60 procent van het bbp mag hebben, zijn vanwege de coronacrisis opgeschort tot eind 2021. Ook zijn de Europese regels voor staatssteun tijdelijk versoepeld.

De rekenkamer is er ook niet van overtuigd dat de beoogde financiële steunprogramma's zoals een Europees coronaherstelfonds van bijna 700 miljard euro duurzame groei zullen bevorderen. Ook zullen daardoor de economieën van de lidstaten mogelijk niet naar elkaar toegroeien.

Meer uit Financieel

Storing bij X is voorbij

BASTROP (ANP) - De storing bij X is voorbij. Vrijdagmiddag rond 16.00 uur kwamen op de website allestoringen.nl duizenden meldingen binnen van gebruikers die problemen ondervonden en op de Engelstalige website Downdetector tienduizenden.

5 uur geleden
Wall Street sluit lager na opmerking Trump over Fed-kandidaat

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag licht lager gesloten. Beleggers reageerden op een opmerking van de Amerikaanse president Donald Trump over een mogelijke opvolger van Jerome Powell, de voorzitter van de Federal Reserve.

7 uur geleden
OpenAI begint test met advertenties in ChatGPT

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, wil binnenkort advertenties aan gebruikers van de populaire chatbot laten zien. Het bedrijf meldt de komende weken te beginnen met het testen van het aanbieden van reclames onder gebruikers in de Verenigde Staten.

9 uur geleden
Luchtvaartautoriteit EU adviseert niet boven Iran te vliegen

KEULEN (ANP/RTR) - De Europese luchtvaartautoriteit EASA heeft Europese luchtvaartmaatschappijen opgeroepen het luchtruim van Iran te mijden. De EASA kwam vrijdag met dit advies vanwege de aanhoudende spanningen en dreigingen van de Amerikaanse president Donald Trump met militaire acties in Iran.

9 uur geleden
Europarlement overweegt steun handelsdeal te linken aan Groenland

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Het Europees Parlement overweegt de goedkeuring van het handelsakkoord met de Verenigde Staten te koppelen aan het terugtrekken van Donald Trumps bedreiging om Groenland over te nemen. De overeenkomst die de Europese Commissie en de VS afgelopen zomer sloten, moet nog worden goedgekeurd door het Europees Parlement.

10 uur geleden
Megatunnel Duitsland en Denemarken op zijn vroegst in 2031 klaar

KIEL (ANP/DPA) - De bouw van de Fehmarnbelttunnel loopt opnieuw vertraging op. De projectontwikkelaar verwacht dat de tunnel tussen het Duitse eiland Fehmarn en het Deense eiland Lolland niet voor 2031 af is. De tunnel moest oorspronkelijk in 2024 klaar zijn en kost miljarden euro's.

11 uur geleden
AEX eindigt licht lager na opmars tot boven de 1000 punten

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is vrijdag iets lager gesloten. Beleggers waren terughoudender, nadat de hoofdindex donderdag een opmars maakte en voor het eerst de mijlpaal van 1000 punten bereikte.

11 uur geleden