EU overweegt geld op te halen voor energie en defensie
BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie zal deze week een plan onthullen om gezamenlijk op grote schaal obligaties uit te geven om de hogere uitgaven aan energie en defensie te financieren. Het landenblok heeft veel geld nodig om zijn energievoorziening te hervormen en minder afhankelijk te worden van olie en gas uit Rusland. Ook schroeft Brussel de defensie-uitgaven flink op door de Russische invasie van Oekraïne.
Het voorstel kan volgens ingewijden worden gepresenteerd na de noodtop van de EU-leiders in het Franse Versailles op 10 en 11 maart. EU-ambtenaren werken nog aan de details over de verkoop van de obligaties en hoeveel geld ze daarmee willen ophalen. Het plan zou inhouden dat de Europese Commissie, de uitvoerende tak van het blok, obligaties uitgeeft en de opbrengsten vervolgens naar de lidstaten doorgeeft in de vorm van goedkope leningen.
De buitengewone stap komt slechts een jaar nadat de EU een gezamenlijk noodpakket van 1,8 biljoen euro heeft gelanceerd om het blok door de coronacrisis te loodsen. Door de oorlog in Oekraïne werkt de EU onder meer aan een plan om de import van Russisch gas het komende jaar met twee derde terug te brengen. Europa is voor ongeveer 40 procent van de aardgasbehoefte afhankelijk van Rusland. "We moeten nieuwe instrumenten vinden om nieuwe problemen aan te pakken die deze crisis met zich meebrengt", zei EU-commissaris voor economie Paolo Gentiloni.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenkoersen in New York stegen maandag voor de vierde handelsdag op rij, gestuwd door hoop op een snel einde van het conflict tussen de VS en Iran. Ook koopjesjagers die instapten zorgden voor hogere koersen. Het optimisme werd gedurende de handelsdag wel kortstondig getemperd, nadat president Donald Trump opnieuw dreigde alle bruggen en energiecentrales in Iran te zullen vernietigen als er voor dinsdag geen overeenkomst wordt bereikt.
27 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De dieselprijs is in Duitsland in het paasweekend gestegen naar een recordhoogte van gemiddeld 2,44 euro per liter, maakte de autovereniging ADAC bekend. Nederlandse automobilisten betalen echter nog altijd fors meer. Zij moeten gemiddeld 2,80 euro neertellen, 36 cent meer dan in Duitsland.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amerikanen kochten in het eerste kwartaal van dit jaar 12 procent meer tweedehands elektrische auto's dan in dezelfde periode vorig jaar. De verkoop van gebruikte elektrische auto's is sterk gestegen, mede door de scherpe stijging van de benzineprijzen. Dat meldt de Financial Times op basis van cijfers van marktonderzoeker Cox Automotive. In totaal werden er 93.500 auto's verkocht.
5 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De gasvoorraden in Nederland worden langzaamaan weer aangevuld. Volgens data van gasnetbeheerder Gasunie is de huidige gasvoorraad maandag licht gestegen tot 5,1 procent, na een dieptepunt van 4,5 procent vorige week. Vanaf april mogen energiebedrijven de gasopslagen weer vullen voor de komende winter. De vraag was of dat ging gebeuren vanwege de hoge gasprijs als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street deden het maandag bij de opening voorzichtig aan, na een eerste positieve week die een verliesreeks van vijf weken doorbrak. De hoop op een spoedig einde van de oorlog tussen de VS en Iran ondersteunde de handel.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz is gestegen naar het hoogste niveau sinds de eerste dagen van de Iranoorlog, nu meer landen veilige doorvaartovereenkomsten met Iran lijken te hebben gesloten. Dat concludeert persbureau Bloomberg na een analyse van de locatiedata van schepen.
8 uur geledenDUIVEN (ANP) - IKEA heeft zijn winkel in Duiven maandag noodgedwongen dichtgehouden, omdat een internetkabel in de buurt is beschadigd. Dat is een domper voor de meubelketen, want tweede paasdag is normaal juist een dag dat veel mensen traditiegetrouw naar de woonboulevards trekken.
8 uur geleden