EU overweegt geld op te halen voor energie en defensie
BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie zal deze week een plan onthullen om gezamenlijk op grote schaal obligaties uit te geven om de hogere uitgaven aan energie en defensie te financieren. Het landenblok heeft veel geld nodig om zijn energievoorziening te hervormen en minder afhankelijk te worden van olie en gas uit Rusland. Ook schroeft Brussel de defensie-uitgaven flink op door de Russische invasie van Oekraïne.
Het voorstel kan volgens ingewijden worden gepresenteerd na de noodtop van de EU-leiders in het Franse Versailles op 10 en 11 maart. EU-ambtenaren werken nog aan de details over de verkoop van de obligaties en hoeveel geld ze daarmee willen ophalen. Het plan zou inhouden dat de Europese Commissie, de uitvoerende tak van het blok, obligaties uitgeeft en de opbrengsten vervolgens naar de lidstaten doorgeeft in de vorm van goedkope leningen.
De buitengewone stap komt slechts een jaar nadat de EU een gezamenlijk noodpakket van 1,8 biljoen euro heeft gelanceerd om het blok door de coronacrisis te loodsen. Door de oorlog in Oekraïne werkt de EU onder meer aan een plan om de import van Russisch gas het komende jaar met twee derde terug te brengen. Europa is voor ongeveer 40 procent van de aardgasbehoefte afhankelijk van Rusland. "We moeten nieuwe instrumenten vinden om nieuwe problemen aan te pakken die deze crisis met zich meebrengt", zei EU-commissaris voor economie Paolo Gentiloni.
Meer uit Financieel
LOS GATOS (ANP) - Streamingdienst Netflix heeft in het eerste kwartaal flink meer winst geboekt dan een jaar eerder, mede geholpen door prijsverhogingen en klantengroei. Netflix maakte ook bekend dat voorzitter en medeoprichter Reed Hastings in juni aftreedt. Hij stelt zich niet beschikbaar voor herverkiezing.
53 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met kleine winsten gesloten, waarmee verder werd geborduurd op de recordstanden van de brede S&P 500 en de technologiegraadmeter Nasdaq een dag eerder. Beleggers op Wall Street bleven de ontwikkelingen in het Midden-Oosten volgen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten raakt de economische groei van landen in de regio, onder meer doordat de Straat van Hormuz vrijwel volledig is afgesloten voor olie- en gastankers. Bovendien zijn energiefaciliteiten beschadigd door aanvallen en het vliegverkeer rond de Perzische Golf is ernstig ontregeld. Dat meldt het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Vooral Qatar, Irak en Iran worden hard geraakt.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz vindt een terugkeer naar kernenergie geen oplossing voor de sterk gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zei Merz donderdag in een persconferentie. Het was volgens Merz wel een fout van Duitsland om volledig te stoppen met kernenergie toen drie jaar geleden de laatste operationele reactoren werden stilgelegd.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met een kleine winst gesloten. Chipmachinefabrikant ASML stond wel opnieuw bij de dalers in de hoofdindex op het Damrak na de kwartaalcijfers die woensdag werden gepubliceerd. Olie- en gasconcern Shell profiteerde juist van de gestegen olieprijzen en werd hoger gezet.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - Belron, het moederbedrijf van Carglass, werkt aan een beursgang in Amsterdam, waarbij de waardering van het bedrijf meer dan 30 miljard euro bedraagt. Dat meldt de Financial Times. De zakenkrant had eerder dit jaar al gemeld dat Belron voorbereidingen treft voor een beursgang in Amsterdam of New York. Nu is dus gekozen voor het Damrak, aldus bronnen tegen de Financial Times.
5 uur geledenMIDDELBURG (ANP) - Oekraïne gaat in de VDL-fabriek in het Limburgse Born langeafstandsdrones bouwen. Het gaat om een aanvalsdrone en een verkenningsdrone, de K4 Deepstrike en de Midstrike Plane Baton.
5 uur geleden