EU overweegt geld op te halen voor energie en defensie
BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie zal deze week een plan onthullen om gezamenlijk op grote schaal obligaties uit te geven om de hogere uitgaven aan energie en defensie te financieren. Het landenblok heeft veel geld nodig om zijn energievoorziening te hervormen en minder afhankelijk te worden van olie en gas uit Rusland. Ook schroeft Brussel de defensie-uitgaven flink op door de Russische invasie van Oekraïne.
Het voorstel kan volgens ingewijden worden gepresenteerd na de noodtop van de EU-leiders in het Franse Versailles op 10 en 11 maart. EU-ambtenaren werken nog aan de details over de verkoop van de obligaties en hoeveel geld ze daarmee willen ophalen. Het plan zou inhouden dat de Europese Commissie, de uitvoerende tak van het blok, obligaties uitgeeft en de opbrengsten vervolgens naar de lidstaten doorgeeft in de vorm van goedkope leningen.
De buitengewone stap komt slechts een jaar nadat de EU een gezamenlijk noodpakket van 1,8 biljoen euro heeft gelanceerd om het blok door de coronacrisis te loodsen. Door de oorlog in Oekraïne werkt de EU onder meer aan een plan om de import van Russisch gas het komende jaar met twee derde terug te brengen. Europa is voor ongeveer 40 procent van de aardgasbehoefte afhankelijk van Rusland. "We moeten nieuwe instrumenten vinden om nieuwe problemen aan te pakken die deze crisis met zich meebrengt", zei EU-commissaris voor economie Paolo Gentiloni.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Nederlanders zijn sinds de Iranoorlog voorzichtiger met het boeken van een vakantie. Reisbranchevereniging ANVR meldt dat normaal gesproken 80 procent van de mei- en zomervakanties geboekt is rond deze tijd, maar dat het dit jaar "echt heel anders" verloopt.
50 minuten geledenROME (ANP/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen energieprijzen door het conflict raken de groei van de Italiaanse economie. Dat zegt de Italiaanse centrale bank. Het negatieve effect hangt wel sterk af van de duur en omvang van de oorlog. Als de oorlog snel is afgelopen, zal de impact beperkt blijven. Maar bij een langdurige strijd wordt de economie zeer hard geraakt, aldus de centrale bank.
13 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel legt zijn Direct Sheet Plant (DSP), oftewel gietwalsinstallatie, in IJmuiden tijdelijk stil. Volgens Tata Steel hebben recente metingen laten zien dat bij een schoorsteen bij de DSP de uitstoot van chroom-6 hoger is dan de wettelijke norm.
14 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - De beloning van topvrouw Marjan Rintel van KLM is vorig jaar met bijna 32 procent gestegen. De toename valt samen met een besparingsoperatie bij de luchtvaartmaatschappij, bedoeld om de winstgevendheid te verbeteren.
15 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Israël heeft de productie bij het enorme Leviathan-gasveld voor de Israëlische kust weer hervat. De productie werd aan het begin van de oorlog met Iran stilgelegd uit veiligheidsoverwegingen. Dat gasveld is belangrijk voor de export van Israëlisch gas naar Egypte en Jordanië.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten heeft in maart forse groei laten zien na de sterke krimp een maand eerder. Volgens het maandelijkse banenrapport van de Amerikaanse overheid ging het om een groei met 178.000 arbeidsplaatsen. In februari kromp de arbeidsmarkt in de grootste economie ter wereld nog met een bijgestelde 133.000 banen.
17 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen dreigen over zes weken vluchten te moeten gaan annuleren als de Straat van Hormuz afgesloten blijft. Het tekort aan kerosine zal dan ook de vanuit Nederland actieve maatschappijen raken, waarschuwt branchevereniging BARIN. Vooral intercontinentale vluchten zullen dan worden geschrapt om brandstof te besparen, verwacht voorzitter Marnix Fruitema.
19 uur geleden