
EU noemt Oekraïense aanval in Koersk vorm van zelfverdediging
BRUSSEL (ANP/DPA) - De Europese Unie vindt de Oekraïense operaties in de Russische regio Koersk een vorm van zelfverdediging. Oekraïne vecht een "legitieme verdedigingsoorlog", zegt een woordvoerder van de Europese buitenlandchef Josep Borrell. Het land mag zich verdedigen ook door "de vijand te treffen op zijn grondgebied".
De EU kan rekenen op de "volledige steun voor Oekraïne in de legitieme zelfverdediging tegen de agressie" van Rusland, aldus de woordvoerder. Die steun is "politiek, financieel, humanitair, diplomatiek en militair".
Rusland heeft de noodtoestand uitgeroepen in Koersk. Volgens het Russische ministerie van Defensie hebben zo'n duizend Oekraïense militairen een aanval uitgevoerd op het gebied. De Oekraïense krijgsmacht heeft vooralsnog niets gezegd over activiteiten in Koersk. Wel leek president Volodymyr Zelensky donderdagmiddag in een toespraak naar de aanvallen te verwijzen.
"Iedereen kan zien dat het Oekraïense leger in staat is om te verrassen en resultaten te boeken", zei de president bij de presentatie van een nieuwe app die de krijgsmacht veel papierwerk moet besparen. "Dit is te zien op slagveld, waar onze soldaten niet alleen de overweldigende macht van de bezetters weten te weerstaan, maar die ook vernietigen op een manier die noodzakelijk is om Oekraïne, onze staat en onafhankelijkheid, te beschermen."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Salvadoraan die in maart ten onrechte uit de Verenigde Staten werd gezet, is weer terug. De deportatie van Kilmar Abrego Garcia vond plaats hoewel een immigratierechter hem in 2019 bescherming tegen deportatie naar zijn thuisland had toegekend.
6 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) zegt ruim 10.000 extra militairen nodig te hebben, van wie ongeveer 6000 gevechtssoldaten. "Dit is een daadwerkelijke operationele noodzaak en daarom nemen we alle noodzakelijke stappen", aldus een woordvoerder tijdens een persconferentie.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Vier leiders van de extreemrechtse groep Proud Boys hebben het Amerikaanse ministerie van Justitie aangeklaagd. Ze stellen dat hun grondwettelijke rechten zijn geschonden toen ze werden vervolgd voor de bestorming van het Capitool in januari 2021.
7 uur geledenBAMAKO (ANP/BELGA/RTR) - Het Russische huurlingenleger Wagner heeft aangekondigd zich terug te trekken uit het West-Afrikaanse land Mali. "We hebben onze taak volbracht en keren terug naar huis", zegt de groep in een verklaring.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering van Donald Trump heeft het Hooggerechtshof om toestemming gevraagd voor het ontmantelen van het ministerie van Onderwijs. Bij goedkeuring komt het onderwijsbeleid vrijwel volledig in handen van de staten en lokale schoolbesturen.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil nu niet in gesprek met Elon Musk, een dag na hun publieke ruzie. Trump vertelde tegen de Amerikaanse nieuwszender ABC dat Musk graag met hem wil spreken, maar hij er zelf "nog niet klaar voor is".
12 uur geledenFROSTA (ANP/AFP) - Een Noorse gynaecoloog is vrijdag tot 21 jaar cel veroordeeld voor tientallen verkrachtingen van patiënten tijdens medische onderzoeken. De 55-jarige Arne Bye is in zeventig gevallen schuldig bevonden.
13 uur geleden