EU niet uit op handelsoorlog met China, zegt ambassadeur
SHANGHAI (ANP/RTR) - De Europese Unie wil niet in een handelsoorlog met China verzeild raken. Dat heeft EU-ambassadeur in China Jorge Toledo zaterdag gezegd tijdens een evenement in Shanghai. Volgens hem is het belangrijk dat er een gelijk speelveld komt voor bedrijven, zowel voor Europese ondernemingen in China als voor Chinese bedrijven in Europa. Maar de onderhandelingen daarover met Beijing hebben vooralsnog weinig opgeleverd, aldus Toledo.
De spanningen tussen de EU en China zijn de laatste tijd opgelopen nadat het landenblok een onderzoek was gestart naar de import van elektrische voertuigen. Volgens de Europese Commissie profiteren Chinese autofabrikanten van fikse staatssubsidies, die de concurrentiepositie van Europese fabrikanten bemoeilijken. Daarop heeft de EU de importheffingen op elektrische auto's uit China verhoogd, soms tot wel 45,3 procent.
Daarnaast is de EU in april gestart met een onderzoek naar Chinese overheidsaanbestedingen van medische apparatuur. Volgens Toledo lijken Europese fabrikanten ook in deze sector te worden "gediscrimineerd". "Als dat waar is, en we weten dat het waar is, zullen we Chinese bedrijven in Europa op dezelfde manier behandelen als wij hier worden behandeld", aldus de ambassadeur.
China heeft het niet laten zitten bij de onderzoeken van de EU en is ook zelf onderzoeken gestart, onder meer naar de Europese varkensvlees- en zuivelsector. Beijing kondigde een maand geleden maatregelen aan tegen het dumpen van brandy uit de EU op de Chinese markt.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - KLM vliegt "voorlopig niet" op Dubai, Tel Aviv en Saudi-Arabië vanwege de aanvallen op Iran en vergeldingsacties van dat land. Dat zou aanvankelijk tot donderdag gelden, maar in het radioprogramma Sven op 1 zei topvrouw Marjan Rintel dat de maatschappij deze maatregel verlengt. "We kunnen alleen maar vliegen als het veilig is."
47 minuten geledenMÜNCHEN (ANP) - Nederlandse automobilisten die gaan tanken over de Duitse grens moeten meer betalen voor benzine en diesel door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de Duitse automobilistenclub ADAC steeg de gemiddelde landelijke prijs van een liter diesel in de vroege ochtendspits op woensdag tot 2,054 euro. Dat is het hoogste niveau sinds september 2022.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De gasprijs is woensdag weer wat gedaald, na twee dagen met stijgingen van tientallen procenten. Handelaren proberen een Amerikaans plan om cruciale tankertransporten in het Midden-Oosten te beschermen op waarde te schatten. Ook gaat er een bericht rond dat Iran bereid is te praten over het beëindigen van de oorlog. Intussen passen energieleveranciers in Nederland massaal contracten aan, terwijl er bij consumenten een run lijkt ontstaan op vaste energiecontracten.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De ministers van Financiën van de landen van de G7 gaan volgende week praten over de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zei de Franse minister van Financiën Roland Lescure tegen de Franse radiozender Franceinfo. Volgens hem zal die vergadering waarschijnlijk begin volgende week worden gehouden.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten kan Nederlanders hard in de portemonnee raken. Daarvoor waarschuwen economen van Rabobank, die verschillende scenario's hebben doorgerekend met de impact op de Nederlandse economie. In het ongunstigste onderzochte scenario piekt de benzineprijs rond de 3 euro per liter, terwijl een nieuw energiecontract tijdelijk oploopt tot ruim 400 euro per maand.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag hoger geopend. De hoofdgraadmeter leed eerder deze week nog forse verliezen door zorgen bij beleggers over de oorlog in het Midden-Oosten. Nu lijken beleggers weer voorzichtig in te stappen.
4 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De prijzen aan de pomp in Nederland zijn woensdag verder opgelopen door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers zijn de adviesprijzen van de grote oliemaatschappijen voor de tweede dag op rij met centen per liter gestegen. Hoeveel automobilisten precies meer kwijt zijn, verschilt per tankstation.
5 uur geleden