'EU moet toonaangevend worden in ruimte- en defensietechnologie'
BRUSSEL (ANP) - De EU moet meer energie steken in dronetechnologie, ruimtecommunicatie en het beheer van ruimteverkeer. De Europese Commissie pleit voor het creëren van ‘vlaggenschipprojecten’ waarin de civiele, ruimte- en defensie-industrieën hun onderzoeksresultaten en innovaties delen, zodat Europa aantoongevend wordt in de wereld.
Daarvoor moeten de lidstaten onderling meer samenwerken, en ook gaan 'kruisbestuiven' met de Verenigde Staten en andere gelijkgestemde landen, stelt het dagelijks EU-bestuur. Er moet optimaal gebruik gemaakt worden van bestaande EU-programma’s en fondsen, waaronder het Europees Defensiefonds waar de komende zeven jaar totaal 8 miljard euro uit te halen valt. Op die manier kan de EU haar concurrentiepositie uitbouwen.
Volgens vicevoorzitter Margrethe Vestager is samenwerking tussen de industrieën nodig voor een aantal cruciale technologieën. Bij de presentatie van een actieplan wees ze op goede voorbeelden die in het verleden bijvoorbeeld hebben geleid tot gps, internet "en zelfs ducttape", het grijze, zelfklevende en waterdichte plakband op textielbasis.
De commissie wil ook dat de EU minder afhankelijk wordt van belangrijke technologieën die buiten de EU worden ontwikkeld. Daarnaast zal industrieel leiderschap de EU helpen bij het herstel van de coronacrisis, meent ze.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - Franse aanklagers vermoeden dat Elon Musk seksueel getinte deepfakes op socialemediaplatform X heeft aangemoedigd om de waarde van zijn bedrijf "kunstmatig" op te drijven. Dat hebben ze laten weten aan Amerikaanse autoriteiten, werd zaterdag bekendgemaakt.
6 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - ChatGPT-moederbedrijf OpenAI heeft plannen om het aantal medewerkers dit jaar bijna te verdubbelen. Op die manier hoopt de Amerikaanse pionier op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) concurrentie van bedrijven als Anthropic en Google het hoofd te bieden, schrijft zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
53 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - De prijzen aan de pomp in Nederland zijn zaterdag verder omhooggegaan door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. De gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel nadert inmiddels de 2,70 euro, blijkt uit gegevens van consumentencollectief UnitedConsumers.
2 uur geledenNEW DELHI (ANP) - De Iraanse marine heeft vorige week een Indiase tanker met vloeibaar petroleumgas door de Straat van Hormuz begeleid. Dit gebeurde via een vooraf goedgekeurde route na diplomatiek overleg met de Indiase overheid. Dit meldt persbureau Bloomberg op basis van een anonieme officier aan boord van het schip.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie heeft EU-lidstaten opgeroepen om hun doelstellingen voor gasvoorraden te verlagen en niet te haasten met het aanvullen van hun uitgeputte reserves. Dat zou de vraag naar gas wat kunnen temperen nu brandstof erg duur is door de Iranoorlog, meldt de Financial Times zaterdag.
5 uur geledenLOS GATOS (ANP/BLOOMBERG) - Netflix verwacht zaterdag wereldwijd miljoenen kijkers te trekken met een grootschalige livestream rond de comeback van de populaire K-popgroep BTS. Het evenement, de eerste show van de groep in jaren, past in de strategie van het Amerikaanse bedrijf om sterker in te zetten op live-evenementen.
6 uur geledenCHICAGO (ANP/DPA/BELGA/RTR) - United Airlines schrapt veel vluchten die door de flinke stijging van de brandstofprijzen onrendabel zijn geworden. Op korte termijn wil de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij zijn capaciteit met ongeveer 5 procent verminderen, heeft topman Scott Kirby aangekondigd.
7 uur geleden