Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-ministers zeer kritisch over Turkije

EU-ministers zeer kritisch over Turkije

BRUSSEL (ANP) - De EU-landen "verwerpen sterk" de manier waarop Turkije "migratiedruk voor politieke doeleinden" gebruikt. Dat staat in een verklaring van de EU-ministers van Binnenlandse Zaken en Justitie over de migrantenstroom bij de Grieks-Turkse grens.

Na overleg in Brussel roepen zij Ankara op zich aan de migratiedeal uit 2016 te houden en geen valse informatie te verspreiden. "Migranten zouden niet moeten worden aangemoedigd om hun leven in gevaar te brengen door te proberen de grens illegaal via zee of land over te steken."

"De situatie aan de buitengrenzen van de EU is onaanvaardbaar", aldus de ministers. De EU en haar lidstaten nemen "alle noodzakelijke maatregelen" om te voorkomen dat mensen illegaal de grens van Turkije naar Griekenland oversteken, zolang die in overeenstemming zijn met Europees en internationaal recht. Ook met Bulgarije en Cyprus toonden de ministers zich solidair.

Zespuntenplan

Een zespuntenplan voor grenswachten, materieel en 350 miljoen euro voor Athene kreeg groen licht. EU-commissaris Ylva Johansson (Binnenlandse Zaken) had de lidstaten opgeroepen iets te doen voor kinderen en onbegeleide minderjarigen op de Griekse eilanden. Finland zegde toe er 175 op te nemen en Luxemburg tien. Frankrijk toonde zich eerder al welwillend. Duitsland wil dat eerst de rust aan de grens terugkeert en dat ook andere landen bereidheid tonen.

Staatssecretaris Ankie Broekers-Knol (Justitie en Veiligheid) noemde het heel belangrijk dat alle 27 lidstaten eensgezind zijn in hun steun aan Griekenland. Nederland bepaalt binnenkort wat er wordt gedaan, maar zij stelde een "forse bijdrage" in het vooruitzicht. "We moeten Griekenland steunen en tegelijkertijd zorgen dat Turkije zich aan de afspraken houdt."

Meer uit Buitenland

Hegseth wil nog minder topofficieren in top krijgsmacht VS

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth kondigt naar verwachting binnenkort aan dat het aantal topofficieren in de krijgsmacht met wel 20 procent wordt verminderd. Dat meldde Fox News eerder op dinsdag en is inmiddels ook door functionarissen bevestigd aan The Washington Post.

23 minuten geleden
Hooggerechtshof staat uitzetting migranten naar derde landen toe

WASHINGTON (ANP/RTR) - De regering-Trump kan vooralsnog migranten blijven uitzetten naar andere landen dan hun land van herkomst. Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft daartoe de uitspraak van een lagere rechtbank opgeschort, die de uitzettingen onwettig had genoemd.

1 uur geleden
Meer dan vierhonderd arrestaties bij schoolprotesten Frankrijk

PARIJS (ANP) - Bij demonstraties op scholen in Frankrijk zijn zeker 440 arrestaties verricht, meldt het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken. Eerder op dinsdag stond dat aantal nog op circa veertig. Veel van de arrestanten zijn minderjarig. Het ministerie schat het aantal demonstranten op meer dan 200.000 mensen.

2 uur geleden
Politie VK: geen explosieven aangetroffen in busjes bij RAF-basis

LONDEN (ANP) - In het onderzoek naar het voorval van afgelopen weekend bij RAF-luchtmachtbasis Fairford zijn geen explosieven aangetroffen. Dat meldt de antiterreurbrigade van de Britse politie, die eraan toevoegt dat er ook panden in Londen zijn doorzocht. Vijf verdachten, allen Britten, werden eerder op borgtocht vrijgelaten.

4 uur geleden
El Mansouri premier Marokko, eerste vrouw op deze positie

RABAT (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Fatima Ezzahra El Mansouri is aangewezen als nieuwe premier van Marokko. Dat maakt het koninklijk paleis in dat land bekend. El Mansouri is de eerste vrouw die voor die post wordt aangewezen. El Mansouri is momenteel nog burgemeester van Marrakesh.

6 uur geleden
Kallas: EU wil relatie met Syrië uitbreiden en intensiveren

DAMASCUS (ANP) - De EU wil haar relatie met Syrië uitbreiden en intensiveren. Dat zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdag in de Syrische hoofdstad Damascus. Na de val van het Assad-regime in december 2024 heeft de EU al snel de economische sancties tegen Syrië opgeheven, zei Kallas. Dat is eind mei 2025 gebeurd. "Nu willen we nog meer investeringen mobiliseren en ons partnerschap naar een hoger niveau tillen."

6 uur geleden
VS noemt overleg met Rusland over oorlog Oekraïne constructief

WASHINGTON (ANP/RTR) - De gesprekken tussen de Russische gezant Kirill Dmitriëv en Amerikaanse functionarissen over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne waren "constructief", aldus een Amerikaanse functionaris. Tijdens de ontmoeting zijn ook potentiële energie-initiatieven tussen de Verenigde Staten en Rusland na de oorlog besproken.

8 uur geleden