EU-ministers willen in 2030 energiemix die 40 procent groen is
LUXEMBURG (ANP) - In 2030 moet de energiemix in de Europese Unie voor 40 procent uit hernieuwbare energie bestaan. Dat zijn de EU-ministers voor klimaat en energie in Luxemburg overeengekomen. Minister Rob Jetten noemt het een "mooi akkoord", waarover nu onderhandeld moet worden met het Europees Parlement.
De EU wil zoveel mogelijk verduurzamen om in 2050 klimaatneutraal te kunnen zijn en zet daarom in op meer hernieuwbare energiebronnen zoals de wind, de zon, waterkracht, aardwarmte en biomassa. Het doel werd eerder vastgelegd op 32 procent in 2030 maar wordt nu opgetrokken tot minstens 40 procent.
Jetten is ingenomen met de afspraak dat in 2030 in alle lidstaten 35 procent van het energieverbruik van de industrie uit groene waterstof moet bestaan. "Ook ben ik blij dat de scherpe Nederlandse richtlijnen voor duurzame biomassa nu in heel Europa gedragen gaan worden", zei hij in Luxemburg. Daarnaast is er het streven uitgesproken om groene waterstof ook voor transport in te zetten. "Dit had van mij bindend mogen zijn en hier zal ik mij voor blijven inzetten", aldus de D66'er.
Waterstof
Volgens de Europese Commissie moeten grootverbruikers, met name de chemische en de voedingsindustrie, zo snel mogelijk overstappen op waterstof. De capaciteit voor waterstof, biomethaan en zonne-energie moet in hoog tempo worden opgevoerd. Eurocommissaris Kadri Simson (Energie) drong er in Luxemburg bij de lidstaten nog eens op aan de procedures voor vergunningen te versnellen. Er zijn veel en snel investeringen nodig in de EU in nieuwe en om te bouwen energie-infrastructuur.
Sinds de Russische invasie in Oekraïne is het overstappen op hernieuwbare energie ten koste van fossiele brandstoffen als kolen, gas en olie nog urgenter geworden, nu de EU minder afhankelijk wil worden van fossiele energie uit Rusland.
Meer uit Financieel
ZAANDAM (ANP) - Albert Heijn-supermarkten in Friesland, Groningen en Drenthe zijn door de winterse weersomstandigheden vrijdag minder goed gevuld. Dat zegt een woordvoerster van de supermarktketen.
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Land- en tuinbouworganisatie LTO hoopt dat het Europees Parlement het vrijdag bereikte Mercosur-akkoord alsnog tegenhoudt. De belangenvereniging is al langer tegenstander en herhaalt de kritiek dat het vrijhandelsakkoord met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Paraguay "tot oneerlijke concurrentie leidt voor de Europese landbouw".
38 minuten geledenZWOLLE (ANP) - De rechtbank in Zwolle wil 26 getuigen horen in de megarechtszaak over vermeende omkoping, valsheid in geschrifte en witwassen door onder meer Damen Shipyards, topman Arnout Damen en oud-topmannen Kommer Damen en René Berkvens. De scheepsbouwer wilde 101 getuigen van over de hele wereld oproepen, maar de rechters gingen daar vrijdag grotendeels niet in mee.
52 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR/DPA) - Luchtvaartmaatschappijen schrappen hun vluchten naar Iran nu protesten de situatie in het land steeds verder op scherp zetten. Turkish Airlines vliegt tot en met zaterdag niet naar het land, het eveneens Turkse Pegasus alleen vrijdag niet. Flydubai schrapt minstens zeventien vluchten naar de steden Teheran, Shiraz en Mashhad.
1 uur geledenPALO ALTO (ANP/AFP) - Alleen betalende gebruikers kunnen nog afbeeldingen bewerken met Elon Musks AI-chatbot Grok. Die maatregel volgt na de wereldwijde ophef van deze week over foto's van mensen, onder anderen vrouwen en minderjarigen, die door AI zijn uitgekleed. Dit wordt nu lastiger gemaakt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Zo'n 300.000 reizigers hebben sinds het begin van het winterweer van de afgelopen week hun reis niet volgens planning kunnen vervolgen, meldt KLM. De meeste passagiers zijn volgens de luchtvaartmaatschappij inmiddels omgeboekt. Donderdag vervoerde de luchtvaartmaatschappij meer dan 100.000 passagiers.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een ruime meerderheid van de EU-lidstaten heeft vrijdag ingestemd met een vrijhandelsakkoord met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Paraguay. Dat laten meerdere EU-diplomaten weten. Over de deal is 25 jaar onderhandeld.
2 uur geleden