EU-lidstaten scharen zich achter Nederlandse oproep chipindustrie
BRUSSEL (ANP) - Alle 27 lidstaten van de Europese Unie hebben zich achter een Nederlands initiatief geschaard om de Europese chipindustrie te versterken. Eerder hadden acht lidstaten dat al gedaan, maar nu hebben alle landen hun handtekening gezet onder de zogeheten Semicon Coalition.
De lidstaten noemen chips van cruciaal belang "voor onze samenleving, economie en veiligheid". Ze zien graag dat er meer geïnvesteerd wordt in de sector om te zorgen voor een sterke productie van chips binnen Europa. Daarvoor moet ook publiek geld worden vrijgemaakt, bijvoorbeeld in de nieuwe EU-meerjarenbegroting (2028-2034).
Dat geld zou moeten gaan naar onder meer ontwikkeling en onderzoek. Ook willen de lidstaten dat er een betere samenwerking komt tussen bijvoorbeeld het bedrijfsleven en universiteiten, zodat de kennis over chips niet wegstroomt.
Het Nederlandse ASML is een wereldspeler als het gaat om de apparatuur die nodig is om chips te maken.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De effectenbeurs in Amsterdam liet woensdag geen herstel zien na de zware koersverliezen van de dag ervoor. De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de Amsterdamse beurs, stond opnieuw onder druk, vooral door verliezen bij chipbedrijven.
55 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een reeks voorstellen gepresenteerd die belastingregimes in het landenblok ingrijpend kunnen veranderen. Volgens het dagelijks bestuur van de Europese Unie verminderen de aanpassingen de administratieve lasten voor bedrijven en stimuleren ze investeringen. Maar het is de vraag of de plannen de vereiste unanieme instemming krijgen van lidstaten, omdat die er ook belastingopbrengsten door dreigen mis te lopen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijs van Brentolie, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten, is woensdag voor het eerst sinds het begin van de Iranoorlog onder de 75 dollar per vat gezakt. Dat de olieprijs daalt, is ook zichtbaar aan de lagere prijzen aan de pomp.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met bescheiden plussen geopend, na de uitverkoop in de techsector op Wall Street van deze week. Beleggers kijken vooral uit naar de cijfers van geheugenchipfabrikant Micron Technology die nabeurs naar buiten komen. Daarbij zal vooral worden gekeken in hoeverre de AI-hausse doorwerkt in de resultaten en verwachtingen van Micron.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De eerste schepen zijn dankzij een evacuatieplan door de Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt de Internationale Maritieme Organisatie (IMO), onderdeel van de Verenigde Naties. Het plan werd dinsdag in gang gezet en heeft als doel om honderden schepen veilig uit de Perzische Golf te laten varen.
4 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse regering heeft de bouw van zes fregatten helemaal geschrapt. Dat meldt het Duitse ministerie van Defensie, dat nu een plan maakt voor de aanschaf van acht marinevaartuigen van het Duitse scheepsbouwer TKMS.
7 uur geledenMUSCAT (ANP/RTR) - Oman heeft tijdelijke vaarroutes aangewezen voor schepen die veilig door de Straat van Hormuz willen varen. Volgens het land zijn de bestaande vaarroutes niet veilig. Ook heeft Oman verklaard dat de vaarweg open blijft zonder tolheffing op te leggen aan schepen die door de belangrijke zeestraat willen varen.
7 uur geleden