
EU-landen: Russische tegoeden gebruiken voor leningen Oekraïne
BRUSSEL (ANP) - De eurolanden steunen de plannen om miljardenleningen voor Oekraïne af te sluiten met de rendementen op Russische tegoeden als onderpand. Die leningen moeten het land uit de chronische geldnood helpen waarin het door de oorlog met Rusland verkeert.
Het plan komt van de Verenigde Staten en de andere grote westerse economieën van de G7. Europese landen reageerden aanvankelijk niet enthousiast. Ze vrezen dat zij de geleende miljarden straks moeten terugbetalen als Oekraïne dat niet zou kunnen.
De Europese Unie besloot eerder de winsten op het vermogen van de Russische centrale bank dat Europa na de invasie in Oekraïne heeft bevroren, rechtstreeks over te maken aan Oekraïne. De regering in Kyiv zou ieder jaar zo'n 3 miljard euro tegemoet kunnen zien. Maar Oekraïne heeft er veel meer aan als dat geld als onderpand voor leningen wordt gebruikt, vinden de G7.
Constructief
De ministers van Financiën van Nederland en de andere negentien eurolanden hebben het plan woensdag besproken. Ze "toonden waardering voor de constructieve uitwisseling met G7-partners hierover en volledige steun om dit door te zetten", zegt hun voorzitter Paschal Donohoe.
Welke vorm de leningen precies zouden krijgen is nog onduidelijk. Oekraïnes bondgenoten zouden zelf geld kunnen uitlenen en die schuld kunnen vereffenen met de Russische rendementen. Maar dan moet de EU die tegoeden nog wel jaren vasthouden tot bijvoorbeeld Rusland ooit bijvoorbeeld zelf herstelbetalingen aan Oekraïne zou overmaken. De periodieke verlenging van die maatregel is niet gegarandeerd. Zo maakt Hongarije vaak bezwaar tegen EU-sancties voor Rusland.
Meer uit Financieel
HAARLEM (ANP) - Vakbonden FNV en CNV vinden dat de voorziene problemen door de staking van grondpersoneel van KLM op zaterdag niet groot genoeg zijn om de actie te verbieden. Actievoeren voor betere arbeidsvoorwaarden is een sociaal grondrecht en mag alleen verboden worden met heel zwaarwegende redenen, bijvoorbeeld als de veiligheid in gevaar komt. Maar dat is volgens advocaten van de bonden aankomend weekend niet het geval, zeiden ze in de rechtbank in Haarlem. Daar probeert KLM de staking van 24 uur in een kort geding te laten verbieden.
8 minuten geledenNEW YORK (ANP) - FedEx behoorde woensdag tot de verliezers op de aandelenbeurzen in New York. De grote internationale pakketvervoerder boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht. De vooruitzichten voor het huidige kwartaal stelden echter teleur. Ook gaf het bedrijf geen winstverwachting af voor het hele jaar vanwege de onzekerheid over de wereldwijde economische omstandigheden. Het aandeel werd daarop ruim 5 procent lager gezet. Concurrent UPS daalde bijna 2 procent.
16 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Accountantskantoren Deloitte, PwC en EY hebben miljoenenboetes gekregen om examenfraude in Nederland. De Amerikaanse toezichthouder PCAOB (Public Company Accounting Oversight Board) legde Deloitte en PwC boetes op van 3 miljoen dollar en EY een boete van 2,5 miljoen dollar.
45 minuten geledenHAARLEM (ANP) - KLM vindt een staking van grondpersoneel die de vakbonden FNV en CNV willen houden te ver gaan. In de rechtbank in Haarlem noemde een advocaat van de luchtvaartmaatschappij de actie disproportioneel, onder andere omdat die 161.000 passagiers in de problemen dreigt te brengen en voor 87 miljoen euro schade zorgt. Met een kort geding hoopt KLM de actie tegen te houden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Verenigde Staten hebben in april veel minder goederen ingevoerd, meldt het Centraal Planbureau (CPB) in zijn Wereldhandelsmonitor. Een sterke daling van de Amerikaanse import werd volgens het CPB al verwacht door de importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump begin april aankondigde.
2 uur geledenZAANDAM (ANP) - De staking door uitzendkrachten bij twee distributiecentra van Albert Heijn heeft geen impact op de bevoorrading van winkels en de onlinebestellingen. Dat meldt een woordvoerster van het supermarktconcern. Volgens haar loopt alles normaal.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam is door de Raad van State in het gelijk gesteld om zogeheten darkstores van flitsbezorgers te weren in een groot gedeelte van de stad. Flitsbezorger Flink stapte eerder naar de rechter om daar het bestemmingsplan van de gemeente hierover aan te vechten.
5 uur geleden