EU: landen ondermijnen OVSE met verzet tegen herbenoeming top
BRUSSEL (ANP) - De buitenlandchef van de Europese Unie, Josep Borrell, maakt zich zorgen over de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE). Die organisatie, een van de weinige waarin westerse landen nog samenwerken met bijvoorbeeld Rusland, dreigt onthoofd en stuurloos te raken.
De 57 lidstaten van de OVSE worden het maar niet eens over de benoeming van een nieuwe vierkoppige leiding. Aanvankelijk leken ze de Zwitserse secretaris-generaal en de chefs van de drie belangrijkste afdelingen van de organisatie allemaal een nieuwe termijn te gunnen. Maar op de valreep maakten landen als Turkije en Azerbeidzjan toch bezwaar. Daardoor ruimt het viertal komend weekend het veld, zonder dat er opvolgers klaarstaan.
Borrell heeft geen goed woord over voor het verzet tegen de herbenoeming van de OVSE-leiding, aldus zijn woordvoerder. De tegenstanders "ondermijnen de effectiviteit van de organisatie en verzwakken de broodnodige multilaterale benadering van de veiligheid in Europa die de OVSE belichaamt".
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP) - Een man die bij een Londense pub een handtas stal met een Fabergé-ei, is veroordeeld tot een celstraf van meer dan twee jaar. De 29-jarige verdachte, die schuld heeft bekend, had de tas meegenomen zonder zich te realiseren dat de inhoud miljoenen waard was.
10 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland heeft een inval gedaan bij de onafhankelijke krant Novaja Gazeta. De krant meldt op haar website dat "gemaskerde veiligheidsagenten" bezig zijn met onderzoek. Een AFP-journalist zag twee busjes van de Russische federale onderzoeksdienst bij de redactie.
38 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP) - Libanon wil dat bemiddelaar Pakistan nogmaals bevestigt dat het onder een bestand valt dat de VS en Iran hebben gesloten. Dat meldde de Libanese regering nadat de Israëlische bombardementen ook na het staakt-het-vuren waren doorgegaan.
40 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump eist de komende dagen concrete toezeggingen van de landen die willen helpen de Straat van Hormuz te heropenen voor de scheepvaart, zeggen bronnen tegen meerdere media. NAVO-topman Mark Rutte, die Trump woensdag bezocht, heeft die boodschap volgens het Duitse Der Spiegel en persbureau Reuters doorgegeven.
53 minuten geledenTEHERAN (ANP/DPA/RTR) - De hevige Israëlische aanvallen op Libanon schenden volgens de Iraanse president Masoud Pezeshkian de wapenstilstand tussen de VS en Iran. Ze maken onderhandelingen volkomen zinloos, beklemtoonde hij. Iran laat volgens de president "het volk van Libanon niet alleen". Ook parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf vindt dat de VS het akkoord hebben geschonden door de bloedige aanvallen in Libanon.
57 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil snel opheldering van de Hongaarse premier Viktor Orbán na nieuwe berichten over lekken naar Rusland. Uit telefoongesprekken blijkt volgens verschillende media dat de Hongaarse buitenlandminister Péter Szijjártó informatie over het toetredingsproces van Oekraïne tot de Europese Unie heeft doorgespeeld aan zijn Russische ambtsgenoot Sergej Lavrov.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse marine heeft eerder dit jaar Russische onderzeeboten geschaduwd die belangrijke onderzeese kabels en pijpleidingen zouden hebben willen bespioneren en mogelijk saboteren. De drie onderzeeërs dropen na een maand af, ogenschijnlijk zonder schade te hebben aangericht, zegt defensieminister John Healey.
2 uur geleden