EU-landen lenen bijna 300 miljard euro uit coronaherstelfonds
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie gaat waarschijnlijk bijna 300 miljard euro uit haar coronaherstelfonds uitlenen aan dertien lidstaten. Italië heeft veruit de grootste lening aangevraagd. Daarna volgen Spanje en Polen. Ook Griekenland, Roemenië, Portugal, Kroatië, Hongarije, Litouwen, Slovenië, Tsjechië, België en Cyprus willen lenen.
De deadline voor het aanvragen van leningen is donderdag verstreken. Ruim 165 miljard van de 292,6 miljard euro aan kredieten is al goedgekeurd, maar bijna de helft wacht nog op toestemming. Voor bijvoorbeeld de overgang naar duurzame energie hebben veel lidstaten de afgelopen tijd extra leningen aangevraagd. Als die alle groen licht krijgen wordt driekwart van het beschikbare krediet opgebruikt.
Dat Nederland geen aanspraak zou maken op de leningen was van meet af aan duidelijk. De leningen zijn aantrekkelijk voor EU-landen die duurder af zijn als ze zelf geldschieters moeten zoeken. Nederland geldt als zo kredietwaardig dat het zelf nog goedkoper kan lenen.
Het Europese herstelfonds bevat in totaal 338 miljard euro aan subsidies en 385,8 miljard aan leningen. Het is in 2020 opgetuigd om te helpen de Europese economie uit het slop van de coronacrisis te trekken.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is dinsdag met een stevige winst gesloten. Onder de hoofdfondsen was Prosus de grootste winnaar. Ook de chipbedrijven ASML (plus 4,9 procent), Besi (plus 2,9 procent) en ASMI (plus 2,4 procent) eindigden hoger.
31 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De militaire variant van Elon Musks satellietcommunicatienetwerk Starlink heeft er een flinke klant bij. Na de Amerikaanse heeft ook de Britse krijgsmacht het Starshield-netwerk in gebruik genomen, zeggen twee ingewijden tegen persbureau Reuters.
32 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft verschillende vluchten naar de Oegandese stad Entebbe geschrapt in verband met maatregelen die andere landen treffen na een ebola-uitbraak in Centraal-Afrika. Dat bevestigt een woordvoerster van de luchtvaartmaatschappij na berichtgeving door NH Nieuws.
34 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Bestuurder Marty Smits van Milieudefensie bevestigt dat toenmalig directeur Donald Pols hem in 2021 heeft verteld over zijn verleden bij het extreemrechtse Afrikaner Studente Front in Zuid-Afrika. "Donald heeft tijdens ons gesprek duidelijk op alle fronten afstand genomen van zijn verleden en spijt betuigd", zegt Smits daarover in een schriftelijke verklaring. "In zijn jaren bij Milieudefensie heeft Donald zich ingezet voor de missie van Milieudefensie, een rechtvaardige en gelijkwaardige wereld", voegt hij eraan toe.
34 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - AI-bedrijf Anthropic wil veel meer organisaties toegang geven tot zijn model Mythos. Het bedrijf kondigde dinsdag aan dat ongeveer 150 organisaties, verspreid over ruim vijftien landen, het model ook kunnen gaan gebruiken.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Hewlett Packard Enterprise (HPE) behoorde dinsdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Beleggers reageerden enthousiast op de kwartaalresultaten van de fabrikant van AI-servers. Ook verhoogde HPE de omzetverwachting voor het hele jaar. Door de sterke vraag naar infrastructuur voor kunstmatige intelligentie (AI) denkt het bedrijf nu zijn financiële doelstellingen voor de lange termijn twee jaar eerder te behalen. Het aandeel werd ruim 35 procent hoger gezet.
2 uur geledenREYNOLDSBURG (ANP/BLOOMBERG) - Lingerieconcern Victoria's Secret heeft zijn financiële verwachtingen verhoogd na een sterk eerste kwartaal. Daarmee lijkt topvrouw Hillary Super voortgang te maken met haar 'new era of sexy'-herstelplan voor het Amerikaanse merk. Zij richt zich met Victoria's Secret meer op de verkoop van bh's en het merk PINK, dat gericht is op jongere shoppers.
3 uur geleden