EU-landen lenen bijna 300 miljard euro uit coronaherstelfonds
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie gaat waarschijnlijk bijna 300 miljard euro uit haar coronaherstelfonds uitlenen aan dertien lidstaten. Italië heeft veruit de grootste lening aangevraagd. Daarna volgen Spanje en Polen. Ook Griekenland, Roemenië, Portugal, Kroatië, Hongarije, Litouwen, Slovenië, Tsjechië, België en Cyprus willen lenen.
De deadline voor het aanvragen van leningen is donderdag verstreken. Ruim 165 miljard van de 292,6 miljard euro aan kredieten is al goedgekeurd, maar bijna de helft wacht nog op toestemming. Voor bijvoorbeeld de overgang naar duurzame energie hebben veel lidstaten de afgelopen tijd extra leningen aangevraagd. Als die alle groen licht krijgen wordt driekwart van het beschikbare krediet opgebruikt.
Dat Nederland geen aanspraak zou maken op de leningen was van meet af aan duidelijk. De leningen zijn aantrekkelijk voor EU-landen die duurder af zijn als ze zelf geldschieters moeten zoeken. Nederland geldt als zo kredietwaardig dat het zelf nog goedkoper kan lenen.
Het Europese herstelfonds bevat in totaal 338 miljard euro aan subsidies en 385,8 miljard aan leningen. Het is in 2020 opgetuigd om te helpen de Europese economie uit het slop van de coronacrisis te trekken.
Meer uit Financieel
WOLFSBURG (ANP/DPA) - Het Duitse autoconcern Volkswagen wil met een nieuw besparingsprogramma de kosten met zo'n 60 miljard euro terugdringen, veel meer dan tot nu toe was voorzien. Dat meldt zakenblad Manager Magazin op basis van ingewijden. Hiermee moeten de kosten tegen 2028 met 20 procent dalen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Eurogroep, Kyriakos Pierrakakis, ziet het overleg van zes lidstaten met de grootste economieën in de EU, waaronder Nederland, niet als bedreiging voor het werk van de Eurogroep. Daar bespreken de ministers van Financiën van de eurolanden vrijwel maandelijks financiële en economische kwesties. "Het is potentieel positief", zei Pierrakakis maandag na afloop van de vergadering van de Eurogroep.
3 uur geledenATHENE (ANP) - Defensieconcern Theon International, beursgenoteerd in Amsterdam, blijft profiteren van de torenhoge defensiebudgetten in Europa. De in Athene gevestigde fabrikant van nachtkijkers en warmtebeeldsystemen voor de defensiesector boekte vorig jaar een recordomzet van 443,5 miljoen euro, 26 procent meer dan in het voorgaande jaar.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag vrijwel gelijk geëindigd. Bouwer Heijmans eindigde opnieuw fors hoger na de presentatie van de jaarcijfers vrijdag. In het kielzog klom BAM mee, de concurrent komt later deze week met cijfers.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft een boete van 50.000 euro opgelegd aan een logistiek bedrijf uit Amsterdam na een dodelijk arbeidsongeval. Het incident, waarbij een medewerker om het leven kwam na een val van een laadklep, vond plaats op 20 december 2024.
7 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - De eerste dag van de AI-top in India is maandag rommelig verlopen. Bezoekers klaagden over lange rijen, verwarring en drukte bij het begin van het evenement in New Delhi.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Demissionair minister Eelco Heinen (Financiën) vindt dat er "echt stappen" moeten worden gezet om tot een kapitaalmarktunie te komen. Mede daarom zijn zes ministers van Financiën van de zes grootste economieën in de EU maandag voor de tweede keer met elkaar in overleg gegaan, zei Heinen. Zijn voorkeur gaat wel uit naar besluitvorming door alle EU-lidstaten.
8 uur geleden