Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-landen die samen gas willen kopen krijgen gehoor in Brussel

EU-landen die samen gas willen kopen krijgen gehoor in Brussel

BRUSSEL (ANP) - EU-landen kunnen gezamenlijk gas gaan inkopen, als het aan de Europese Commissie ligt. Dat moet helpen voorkomen dat gas schaars en duur wordt, zoals nu.

Met name Zuid-Europese landen dringen al langer aan op het gezamenlijk aanleggen van strategische gasreserves voor noodgevallen. De commissie stelt nu voor dat Europese gasnetbeheerders zoals de Nederlandse Gasunie daarvoor desgewenst samen kunnen gaan inkopen. Omdat dat de markt kan verstoren, moeten gasnetbeheerders die dat willen het dagelijks bestuur van de EU wel vooraf inlichten en uitleggen waarom ze daartoe willen overgaan.

Nederland en een aantal andere EU-landen denken dat de geëxplodeerde energieprijzen van voorbijgaande aard zijn en willen niet ingrijpen in de energiemarkt. Nederland voelt ook niets voor gezamenlijke inkoop.

Lange duur

De voorgestelde nieuwe regels gaan deze winter geen soelaas meer bieden. Ze kunnen pas ingaan als de EU-landen en het Europees Parlement ermee instemmen. Dat kan nog enkele maanden duren.

Op de lange duur moet Europa gewoon van fossiel gas af, vindt Frans Timmermans, de klimaatman van de commissie. Gascontracten moeten uiterlijk in 2050 aflopen. "Fossiel gas moet plaatsmaken voor hernieuwbare en koolstofarme gassen, zoals waterstof." Gas uit bijvoorbeeld Rusland maakt nu nog bijna een kwart uit van de energie die de EU verbruikt.

De Gasunie en haar tegenhangers in andere EU-landen moeten ruimte maken voor deze duurzamere brandstoffen, stelt de commissie voor. De toegang voor bijvoorbeeld waterstof en biomethaan tot het netwerk moet goedkoper worden en dat moet ook goedkoper de grens over kunnen. Dat moet helpen een markt te bouwen voor deze klimaatvriendelijkere brandstoffen, die nodig zijn voor energieverbruikers die voorlopig niet kunnen overgaan op elektriciteit.

Meer uit Financieel

Verdachte opgepakt in onderzoek naar vergiftigde babyvoeding

WENEN (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een verdachte opgepakt in de zaak rond de poging tot afpersing van fabrikant HiPP. De afgelopen tijd werden gemanipuleerde potjes babyvoeding van het merk gevonden waaraan rattengif was toegevoegd.

7 uur geleden
Reder MSC mijdt Hormuz met nieuwe dienst naar Perzische Golf

GENÈVE (ANP) - De grote rederij voor containerschepen MSC heeft een nieuwe dienst aangekondigd richting de Perzische Golf die de Straat van Hormuz mijdt. Die zeestraat wordt zo goed als geblokkeerd door Iran sinds de Verenigde Staten en Israël een oorlog begonnen tegen het land. Daardoor is vrachtvervoer per schip naar landen aan de Perzische Golf ernstig bemoeilijkt.

10 uur geleden
FME: autoheffingen VS nadelig voor Nederlandse toeleveranciers

ZOETERMEER (ANP) - Hogere Amerikaanse importheffingen voor auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie kunnen ook Nederland raken, waarschuwt ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME. Als autofabrikanten minder kunnen exporteren naar de Verenigde Staten raakt dat toeleveranciers, waaronder Nederlandse bedrijven.

11 uur geleden
Problemen met pinnen bij ING en Triodos

AMSTERDAM (ANP) - Klanten van ING en Triodos hebben zaterdagochtend moeilijker kunnen pinnen. Volgens ING lag het probleem bij een externe partij die pintransacties afhandelt, maar is de storing nu voorbij.

12 uur geleden
Spirit Airlines heft zichzelf op na uitblijven staatssteun VS

DANIA BEACH (ANP) - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines staakt per direct alle activiteiten. De budgetvlieger kwam in financiële problemen toen de Iranoorlog een sterke stijging van de brandstofkosten veroorzaakte. Gesprekken met de Amerikaanse regering over noodsteun liepen op niets uit.

17 uur geleden
Nuenense vleesverwerker vraagt faillissement aan na ingreep NVWA

NUENEN (ANP) - Vleesverwerker Esro Vlees uit Nuenen heeft faillissement aangevraagd na een ingreep van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). De toezichthouder verdenkt het bedrijf ervan onveilig vlees te verhandelen en heeft de vergunning ingetrokken. De directie van Esro Vlees stelt dat dit "onvermijdelijk" heeft geleid tot het faillissement.

17 uur geleden
Bloomberg: geen akkoord Spirit Airlines en Amerikaanse regering

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De gesprekken tussen de Amerikaanse regering en luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines zijn beëindigd zonder een akkoord om de in moeilijkheden verkerende luchtvaartmaatschappij te redden. Dat melden bronnen die op de hoogte zijn van de gesprekken aan persbureau Bloomberg.

19 uur geleden