EU wijst tientallen projecten voor meer kritieke grondstoffen aan
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft tientallen nieuwe projecten geselecteerd die de Europese Unie moeten helpen onafhankelijker te worden van kritieke grondstoffen uit bijvoorbeeld China. De projecten draaien om de winning, verwerking en recycling van kritieke grondstoffen als lithium, nikkel, kobalt en magnesium. Die zijn belangrijk voor bijvoorbeeld de productie van batterijen, maar ook voor de Europese defensie en de ruimtevaart.
In totaal gaat het om 46 projecten uit zestien landen, waaronder Nederland. Ze zijn gekozen uit 102 aanvragen die Brussel heeft ontvangen.
De EU wil de toeleveringsketens van kritieke grondstoffen in het landenblok de komende jaren versterken. Twee jaar geleden is de zogenoemde kritieke grondstoffenverordening (CRMA) in werking getreden. Daarin heeft de EU doelen voor 2030 gesteld. Tegen die tijd wil Brussel met eigen capaciteit voorzien in minstens 10 procent van het jaarlijkse EU-verbruik voor de winning, 40 procent voor de verwerking en 25 procent voor de recycling van kritieke grondstoffen.
Bijna operationeel
Vorig jaar selecteerde Brussel al 47 projecten binnen de EU en dertien daarbuiten. Die zijn momenteel volgens de Europese Commissie goed op weg om operationeel te worden.
Het dagelijks bestuur van de EU verwacht dat alle projecten samen een belangrijke bijdrage leveren aan het halen van de doelen. Zo zouden ze volledig kunnen voldoen aan de streefcijfers voor de winning van lithium, nikkel, zeldzame aardmetalen, magnesium en wolfraam, aldus Brussel. Hetzelfde geldt voor de verwerking van lithium en zeldzame aardmetalen.
Meer uit Financieel
CUPERTINO (ANP/RTR) - Apple heeft een aantal leveranciers opgedragen de productie van onderdelen voor de nieuwe iPhone 18 Pro en iPhone 18 Pro Max terug te schroeven. De sterk gestegen kosten voor geheugenchips en prijsverhogingen drukken op de vraag van consumenten, meldde het zakenmedium Nikkei Asia op basis van ingewijden.
16 minuten geledenWIESBADEN (ANP/DPA) - Het aantal faillissementen in Duitsland is gestegen naar het hoogste niveau in dertien jaar. In juli gingen 2373 bedrijven failliet, wat het hoogste maandelijkse aantal is sinds juli 2013. In de sectoren transport en opslag, horeca en de bouw gingen verhoudingsgewijs de meeste ondernemingen ten onder, meldt het Duitse statistiekbureau Destatis.
41 minuten geledenPARIJS (ANP) - Europese bankentoezichthouders voeren extra controles uit om de risico's van portefeuilles aan staatsobligaties van banken. Dat heeft François-Louis Michaud, voorzitter van de Europese Bankautoriteit (EBA) gezegd.
43 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - Het Ierse voorzitterschap van de EU hoopt vrijdag dat de ministers van economie en financiën akkoord gaan met een voorstel om de kapitaalmarktunie te versterken. Dat benadrukte de Ierse minister Simon Harris voorafgaand aan overleg in Luxemburg.
55 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - De benzineprijs in Nederland is nog maar 0,2 eurocent verwijderd van zijn recordniveau. Als de toenames van de laatste dagen doorzetten, zou benzine zaterdag duurder dan ooit kunnen zijn, volgt uit cijfers van consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers.
1 uur geledenMENLO PARK (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Meta heeft advertenties van ByteDance, het Chinese moederbedrijf van TikTok, verboden in de Verenigde Staten en enkele andere landen. Daarmee wordt de rivaliteit met het populaire socialemediaplatform voor filmpjes verder aangewakkerd.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven gingen vrijdag kort na de opening van de beurshandel in Amsterdam omlaag. Dat volgt op mediaberichten dat de omzet van OpenAI, de eigenaar van chatbot ChatGPT, lager uitvalt dan verwacht. Daardoor werden de zorgen over de hoge waarderingen in de chipsector door de AI-hausse weer aangewakkerd.
1 uur geleden