EU komt onder deel miljardenbestelling coronavaccins uit
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie mag afzien van een deel van de honderden miljoenen bestelde coronavaccins. Vaccinfabrikant Pfizer schrapt ongeveer een derde van de order van miljarden euro's, hebben de EU en de farmaceut volgens ingewijden afgesproken.
De EU bestelde op het hoogtepunt van de coronapandemie zoveel mogelijk van het succesvolle vaccin van fabrikant Pfizer en ontwikkelaar BioNTech, maar meerdere EU-landen willen daar nu onderuit. Het coronavirus verlamt de samenleving niet langer en alleen kwetsbare mensen worden nog ingeënt. Er is een overschot aan vaccins en een deel moet worden weggegooid.
De EU wil minder vaccins ontvangen, maar wel aanspraak kunnen maken op nieuwe leveringen als bijvoorbeeld een gevaarlijke nieuwe virusvariant de kop opsteekt. Het contract met Pfizer is daarop nu aangepast, zegt de Europese Commissie, die namens de unie onderhandelt.
Een deel van de bestellingen wordt omgezet in opties, zegt de commissie. De EU-landen krijgen ook langer de tijd om die opties te lichten. Voor die aanpassingen brengt Pfizer wel wat in rekening, schrijven de internationale persbureaus Reuters en Bloomberg.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen gingen dinsdag scherp omlaag, vooral door de angst dat AI-ontwikkelingen de positie van gevestigde softwarebedrijven zullen ondermijnen. Die vrees werd eerder op de dag aangewakkerd op de Europese beurzen door een nieuwe tool van het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic dat is ontworpen om juridisch werk te automatiseren. Het hulpmiddel zorgde voor nog meer twijfels over wat AI gaat doen met de hele informatie- en datasector.
49 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - De topman van OpenAI, het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT, overweegt farmaceutische bedrijven te ondersteunen bij het ontdekken van nieuwe medicijnen, met behulp van zijn AI-technologieën. In ruil daarvoor zou OpenAI vervolgens een deel van de opbrengsten uit die ontdekkingen kunnen ontvangen, zei Sam Altman dinsdag tijdens een AI-conferentie in San Francisco.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan deze week tot elf nieuwe handelsakkoorden over zeldzame aardmetalen aankondigen, zei de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Doug Burgum.
2 uur geledenHAMBURG (ANP/DPA) - De grote Duitse rederij Hapag-Lloyd vaart na ruim twee jaar weer door de Rode Zee en het Suezkanaal. Eerder besloten veel vervoerders de belangrijke vaarroute te mijden vanwege aanvallen door Houthi-rebellen uit Jemen.
3 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Novo Nordisk, producent van de bekende diabetes- en afslankmiddelen Ozempic en Wegovy, verwacht dat de verkopen dit jaar met 5 tot 13 procent dalen. Het Deense farmacieconcern schrijft dit toe aan groeiende concurrentie. Het bedrijf wordt ook geraakt door het Amerikaanse beleid om medicijnprijzen te verlagen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Wolters Kluwer en RELX eindigden dinsdag flink lager in de AEX-index op de beurs in Amsterdam. De informatieleveranciers hadden op het Damrak last van de lancering van een nieuw hulpmiddel van het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic dat is ontworpen om juridisch werk te automatiseren. De tool heeft de zorgen vergroot over de impact die kunstmatige intelligentie op dataservices en informatiebedrijven zal hebben.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een Belgische rechtbank heeft de Ierse luchtvaartmaatschappij Ryanair bevolen binnen drie maanden te stoppen met verschillende commerciële praktijken die als illegaal zijn bestempeld. Anders riskeert het bedrijf financiële sancties, blijkt uit een kopie van het vonnis in handen van persbureau AFP.
5 uur geleden