Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-klimaatman Hoekstra op weg naar 'heel moeilijke' klimaattop

EU-klimaatman Hoekstra op weg naar 'heel moeilijke' klimaattop

STRAATSBURG (ANP) - De nieuwe Europese klimaatcommissaris Wopke Hoekstra maakt zich op voor een loodzware klimaattop, eind deze maand in Dubai. De landen zijn het in de verste verte nog niet eens en dan ziet Hoekstra de wereld ook nog eens in brand staan. Ook al hoort hij op zijn rondreis van hoofdstad naar hoofdstad hier en daar een opening, "we zijn er helaas nog lang niet".

De tijd raakt op om de opwarming van de aarde te beperken tot hooguit 2 en liefst 1,5 graden, zoals de wereld acht jaar geleden in Parijs afsprak. De COP28 in Dubai geldt daarom als cruciaal. De Europese Unie wil grote uitstoters van CO2 als China daar zover krijgen om meer te doen tegen klimaatverandering. In ruil wil de EU onder meer wel meebetalen voor bijvoorbeeld klimaatschade in armere delen van de wereld.

Maar de grote uitruil waar Hoekstra op mikt is nog niet bepaald in zicht. "In normalere omstandigheden zou succes al bepaald niet evident zijn", zegt hij in gesprek met de European Newsroom, waarin het ANP en andere persbureaus samenwerken. Want de standpunten van een opkomende grootmacht als China, van de olielanden, van verdrinkende eilandstaatjes en van Europa zijn "al heel verschillend". Maar de afgelopen jaren is alles ook nog eens "oneindig veel moeilijker geworden" door bijvoorbeeld de oorlog in Oekraïne en in het Midden-Oosten en de spanningen met China.

Tegelijkertijd is er geen andere keus dan eruit te komen, meent Hoekstra. Niet mede-onderhandelaars, maar "de planeet zelf trekt rode lijnen", stelt hij.

Andere deelnemers aan de klimaattop verwachten dat de EU, en dus Hoekstra, er het voortouw neemt. Hij reist al weken van Beijing naar Brasilia en van Praag naar Abu Dhabi op zoek naar compromissen. Daar voelt hij steeds beter aan waar er wat rek in een standpunt zit, maar "we staan echt voor een steile klim". De lat ligt hoog omdat de wetenschap dat nu eenmaal voorschrijft. "En daar zijn we helaas nog bij lange na niet."

Meer uit Financieel

Jonge ondernemers hebben miljoen meer nodig voor top 100 Quote

AMSTERDAM (ANP) - Jonge ondernemers hebben dit jaar 1 miljoen euro meer nodig om bij de honderd rijkste 'selfmade' miljonairs onder de 40 jaar te horen. Er is nu minimaal 18 miljoen euro nodig voor een plekje in de lijst van zakenblad Quote. Het gezamenlijke vermogen van de honderd rijkste jonge ondernemers is in een jaar met 6 procent gegroeid, tot bijna 6,4 miljard euro.

17 minuten geleden
Eurostar vervoert meer treinreizigers van en naar Nederland

BRUSSEL (ANP) - Eurostar heeft opnieuw meer treinreizigers van en naar Nederland vervoerd. Dat meldt de spoorvervoerder in de jaarcijfers over 2025. Het bedrijf kondigt ook nieuwe internationale routes aan, waaronder de verbinding tussen Amsterdam en het Zwitserse Genève.

17 minuten geleden
ABN AMRO: mensen gaan minder vaak uit eten in restaurants

AMSTERDAM (ANP) - Mensen gaan minder vaak uit eten in een restaurant en bestellen vaker een maaltijd online. Dat constateert ABN AMRO op basis van transactiedata. De bank stelt dat "een soort herwaardering" van bezorg- en afhaalrestaurants lijkt te ontstaan. "Nu prijzen niet meer bovengemiddeld stijgen, wordt er langzaam weer vaker voor het gemak van bezorg- of afhaalmaaltijd gekozen. Een restaurant bezoeken lijkt daardoor iets minder aantrekkelijk geworden."

6 uur geleden
Jongerenbank BUUT laat tieners onder 16 als eerste mobiel betalen

AMSTERDAM (ANP) - Kinderen vanaf 10 jaar oud kunnen vanaf dinsdag met hun smartphone betalen bij de jongerenbank van ABN AMRO. Die bank, BUUT, is naar eigen zeggen de eerste in Nederland die jongeren onder de 16 jaar betalingen laat doen via hun mobiel. Daarmee wil BUUT jongeren onder begeleiding van hun ouders leren bewuster met hun uitgaven om te gaan.

6 uur geleden
Wall Street scherpt recordstanden verder aan, Nvidia bij stijgers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag opnieuw met winsten de handelsdag uitgegaan. Daarmee zijn de recordstanden op Wall Street verder aangescherpt. Nvidia hoorde bij de stijgers met een plus van 6,3 procent, na de aankondiging van een nieuwe chip voor pc's door de grootste verkoper van AI-chips ter wereld.

7 uur geleden
McDonald's zet in op hogere kwaliteit voedsel in nieuwe strategie

CHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - McDonald's wil meer kwaliteit gaan bieden. De fastfoodketen kondigde maandag een vernieuwde strategie aan, waarbij het bedrijf onder meer wil inzetten op luxere kipgerechten, aantrekkelijkere restaurants en nieuwe speeltuinen. Volgens topman Chris Kempczinski past dit in de brede verwachting van de consument die "meer eist voor zijn geld".

9 uur geleden
AI-bedrijf Anthropic dient aanvraag voor beursnotering VS in

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - AI-bedrijf Anthropic, bekend van chatbot Claude, heeft bij de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC vertrouwelijk documenten ingediend voor een beursnotering. Het bedrijf is in een race met rivaal OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, om mogelijk nog dit najaar een debuut op Wall Street te kunnen maken.

11 uur geleden