Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-klimaatman Hoekstra op weg naar 'heel moeilijke' klimaattop

EU-klimaatman Hoekstra op weg naar 'heel moeilijke' klimaattop

STRAATSBURG (ANP) - De nieuwe Europese klimaatcommissaris Wopke Hoekstra maakt zich op voor een loodzware klimaattop, eind deze maand in Dubai. De landen zijn het in de verste verte nog niet eens en dan ziet Hoekstra de wereld ook nog eens in brand staan. Ook al hoort hij op zijn rondreis van hoofdstad naar hoofdstad hier en daar een opening, "we zijn er helaas nog lang niet".

De tijd raakt op om de opwarming van de aarde te beperken tot hooguit 2 en liefst 1,5 graden, zoals de wereld acht jaar geleden in Parijs afsprak. De COP28 in Dubai geldt daarom als cruciaal. De Europese Unie wil grote uitstoters van CO2 als China daar zover krijgen om meer te doen tegen klimaatverandering. In ruil wil de EU onder meer wel meebetalen voor bijvoorbeeld klimaatschade in armere delen van de wereld.

Maar de grote uitruil waar Hoekstra op mikt is nog niet bepaald in zicht. "In normalere omstandigheden zou succes al bepaald niet evident zijn", zegt hij in gesprek met de European Newsroom, waarin het ANP en andere persbureaus samenwerken. Want de standpunten van een opkomende grootmacht als China, van de olielanden, van verdrinkende eilandstaatjes en van Europa zijn "al heel verschillend". Maar de afgelopen jaren is alles ook nog eens "oneindig veel moeilijker geworden" door bijvoorbeeld de oorlog in Oekraïne en in het Midden-Oosten en de spanningen met China.

Tegelijkertijd is er geen andere keus dan eruit te komen, meent Hoekstra. Niet mede-onderhandelaars, maar "de planeet zelf trekt rode lijnen", stelt hij.

Andere deelnemers aan de klimaattop verwachten dat de EU, en dus Hoekstra, er het voortouw neemt. Hij reist al weken van Beijing naar Brasilia en van Praag naar Abu Dhabi op zoek naar compromissen. Daar voelt hij steeds beter aan waar er wat rek in een standpunt zit, maar "we staan echt voor een steile klim". De lat ligt hoog omdat de wetenschap dat nu eenmaal voorschrijft. "En daar zijn we helaas nog bij lange na niet."

Meer uit Financieel

Wapenstilstand Midden-Oosten zorgt voor opluchting op Wall Street

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen op Wall Street in New York zijn met aanzienlijke winsten de handel uitgegaan. Beleggers reageerden overwegend opgelucht op het staakt-het-vuren van twee weken dat de Verenigde Staten, Israël en Iran hadden aangekondigd. Energieprijzen daalden juist stevig dankzij de hoop op een einde aan de blokkade van de Straat van Hormuz.

5 uur geleden
Vakbond roept cabinepersoneel Lufthansa op vrijdag te staken

FRANKFURT (ANP/DPA) - Cabinepersoneel van Lufthansa is opgeroepen om vrijdag te staken in Duitsland. Het is de bedoeling dat personeel voor vluchten vanaf de luchthavens van Frankfurt en München bijna de hele dag het werk neerlegt, kondigde vakbond Ufo aan. Dat zijn twee belangrijke knooppunten voor de Duitse luchtvaartmaatschappij, waardoor veel vluchten dreigen uit te vallen.

7 uur geleden
Duurder voedsel door Iranoorlog raakt armsten, waarschuwt IMF

WASHINGTON (ANP) - Wereldwijde prijzen voor voedsel zullen stijgen door de Iranoorlog. Dat raakt vooral kwetsbare mensen in de armste landen, waarschuwen het Internationaal Monetair Fonds (IMF), de Wereldbank en het Wereldvoedselprogramma.

7 uur geleden
Aandeelhouders Ahold Delhaize keuren beloningsbeleid top goed

ZAANDAM (ANP) - De top van Ahold Delhaize heeft vanaf dit jaar zicht op hogere beloningen. Een grote meerderheid van de aandeelhouders van het moederbedrijf van Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol stemde woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering in met het voorgestelde nieuwe beloningsbeleid voor topbestuurders.

9 uur geleden
Forse winst voor beurs in Amsterdam dankzij gevechtspauze Iran

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met een forse winst gesloten. Ook de graadmeters van andere Europese beurzen eindigden aanzienlijk hoger, wat wijst op opluchting onder beleggers over de aankondiging van een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran.

9 uur geleden
Activistische aandeelhouders kritisch op AH-moeder in vergadering

ZAANDAM (ANP) - De topmensen van Ahold Delhaize, het moederbedrijf van onder meer Albert Heijn, hebben woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering opnieuw kritische vragen gekregen over onderwerpen als klimaatdoelen en het nieuwe beloningsbeleid voor het bestuur. Zo wees Winnie Oussoren, voorzitter van Milieudefensie Jong, erop dat de maximale beloning voor topman Frans Muller met het nieuwe beloningsbeleid kan uitkomen op 12,5 miljoen euro. "Vindt u dat u een hogere bonus verdient terwijl u faalt in uw verantwoordelijkheid om de bijdrage van Ahold aan de klimaatcrisis te verkleinen?", vroeg ze aan de topman.

10 uur geleden
EU voorziet geen olietekort in april

BRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie voorziet op dit moment geen tekort voor de olievoorziening in april. Dit meldt een EU-functionaris aan persbureau Reuters. De Commissie kwam woensdag bijeen in een werkgroep over de olievoorraad met lidstaten. Donderdag doet ze dat voor gas.

10 uur geleden