EU-klimaatman Hoekstra op weg naar 'heel moeilijke' klimaattop
STRAATSBURG (ANP) - De nieuwe Europese klimaatcommissaris Wopke Hoekstra maakt zich op voor een loodzware klimaattop, eind deze maand in Dubai. De landen zijn het in de verste verte nog niet eens en dan ziet Hoekstra de wereld ook nog eens in brand staan. Ook al hoort hij op zijn rondreis van hoofdstad naar hoofdstad hier en daar een opening, "we zijn er helaas nog lang niet".
De tijd raakt op om de opwarming van de aarde te beperken tot hooguit 2 en liefst 1,5 graden, zoals de wereld acht jaar geleden in Parijs afsprak. De COP28 in Dubai geldt daarom als cruciaal. De Europese Unie wil grote uitstoters van CO2 als China daar zover krijgen om meer te doen tegen klimaatverandering. In ruil wil de EU onder meer wel meebetalen voor bijvoorbeeld klimaatschade in armere delen van de wereld.
Maar de grote uitruil waar Hoekstra op mikt is nog niet bepaald in zicht. "In normalere omstandigheden zou succes al bepaald niet evident zijn", zegt hij in gesprek met de European Newsroom, waarin het ANP en andere persbureaus samenwerken. Want de standpunten van een opkomende grootmacht als China, van de olielanden, van verdrinkende eilandstaatjes en van Europa zijn "al heel verschillend". Maar de afgelopen jaren is alles ook nog eens "oneindig veel moeilijker geworden" door bijvoorbeeld de oorlog in Oekraïne en in het Midden-Oosten en de spanningen met China.
Tegelijkertijd is er geen andere keus dan eruit te komen, meent Hoekstra. Niet mede-onderhandelaars, maar "de planeet zelf trekt rode lijnen", stelt hij.
Andere deelnemers aan de klimaattop verwachten dat de EU, en dus Hoekstra, er het voortouw neemt. Hij reist al weken van Beijing naar Brasilia en van Praag naar Abu Dhabi op zoek naar compromissen. Daar voelt hij steeds beter aan waar er wat rek in een standpunt zit, maar "we staan echt voor een steile klim". De lat ligt hoog omdat de wetenschap dat nu eenmaal voorschrijft. "En daar zijn we helaas nog bij lange na niet."
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie begint een formeel onderzoek naar Red Bull, omdat de producent van energiedrankjes mogelijk de concurrentieregels heeft geschonden. Volgens de Commissie zijn er in ieder geval verdenkingen van het schenden van de mededingingsregels door Red Bull op de Nederlandse markt.
27 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De snelle ontwikkeling van kunstmatige intelligentie (AI) levert in de financiële wereld voordelen op, maar zorgt ook voor nieuwe risico's. Daarvoor waarschuwt toezichthouder Autoriteit Financiële Markten (AFM). Die maakt zich onder andere zorgen over een toename van digitale fraude met AI, bijvoorbeeld via deepfakes.
35 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Ruim de helft van de Nederlandse huishoudens heeft vertrouwen in financiële instellingen zoals banken, verzekeraars en pensioenfondsen. Dat meldt De Nederlandsche Bank (DNB). Het vertrouwen blijft daarmee stabiel vergeleken met vorig jaar, aldus de centrale bank op basis van jaarlijks onderzoek.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - SBM Offshore behoorde donderdag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. De maritieme oliedienstverlener zag de omzet afgelopen kwartaal flink stijgen en werd opnieuw iets positiever over het resultaat dit jaar. Topman Øivind Tangen sprak van sterke prestaties en een toenemende activiteit in de belangrijkste markten van het bedrijf.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond De Unie is "geschrokken" van het nieuwe banenverlies bij ASN Bank. Het financiële concern kondigde donderdagochtend aan nog eens 850 tot 950 arbeidsplaatsen te schrappen. Dat komt bovenop het verlies van 731 banen eerder door een grote transformatie van ASN Bank, voorheen de Volksbank.
3 uur geledenZWAAGDIJK (ANP) - Discountwinkelketen Action heeft in het derde kwartaal zijn groei in Europa voortgezet met de opening van de eerste winkels in Roemenië. Volgens het bedrijf zijn in de eerste negen maanden van dit jaar in totaal 221 winkels toegevoegd aan het netwerk, dat daarmee groeide tot 3139 winkels in veertien Europese landen.
3 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Siemens heeft in het afgelopen gebroken boekjaar opnieuw een recordwinst behaald. Het Duitse industrieconcern profiteerde onder meer van de verkoopopbrengst van het onderdeel Innomotics, dat zware elektromotoren voor schepen en mijnbouwapparatuur maakt. Die verkoop was onderdeel van de strategie van Siemens om te stoppen met de productie van zware machines en zich te richten op softwaregestuurde productlijnen met hogere winstmarges.
4 uur geleden