EU-hof: Hoge Raad mag niet oordelen over BP-compensatie
LUXEMBURG (ANP) - De Hoge Raad is niet bevoegd om te oordelen over een schadevergoeding aan Nederlandse aandeelhouders van British Petroleum (BP). De aandeelhouders willen compensatie vanwege misleidende informatie die het olie- en gasbedrijf zou hebben verstrekt rond de ramp met het boorplatform Deepwater Horizon in de Golf van Mexico in april 2010. Maar daar gaat de Hoge Raad niet over, stelt de hoogste Europese rechter.
De koers van BP-aandelen daalde na de explosie en de daaropvolgende olieramp met meer dan 48 procent. Volgens de Nederlandse aandeelhouders gaf BP onjuiste en onvolledige informatie over de veiligheids- en onderhoudsprogramma's vóór de explosie op het boorplatform en daarna misleidende informatie over de omvang van de olieramp.
De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) is teleurgesteld over de uitspraak. Directeur Paul Koster: "Het is voor Nederlandse en Europese beleggers van belang dat ze hun recht kunnen halen als ze gedupeerd worden door beursgenoteerde ondernemingen. De schade is door de beleggers op hun Nederlandse beleggingsrekening geleden en het Nederlandse rechtssysteem is bij uitstek geschikt daarover te oordelen. Voor de VEB waren er meer dan voldoende aanknopingspunten om in Nederland tegen BP te procederen."
Hoger beroep
De VEB startte in 2015 een zaak voor BP-compensatie, maar haalde eerst voor de rechtbank in Amsterdam bakzeil en daarna ook in hoger beroep omdat het om een Brits bedrijf gaat en de ramp in de VS plaatsvond. De Hoge Raad vroeg vervolgens aan het Europees hof om een oordeel.
Nu het arrest duidelijk maakt dat geen procedures tegen BP in Europa kunnen worden gevoerd, vreest Koster dat de VEB in Nederland ook niet kan procederen tegen Volkswagen waartegen de vereniging een zaak over de sjoemelsoftware in dieselauto's heeft aangespannen. Volgens Volkswagen is de Nederlandse rechter niet bevoegd om te oordelen in die zaak.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/AFP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft de Verenigde Staten opgeroepen om in samenspraak met handelspartners "oneerlijke handelsbelemmeringen" weg te nemen. Het IMF publiceerde dit in een beoordeling van de Amerikaanse economie.
45 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Huishoudens betalen dit jaar iets minder voor hun energierekening. Gemiddeld zijn zij 1993 euro kwijt aan gas en elektra, 52 euro minder dan in 2025. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) uitgerekend.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De luchtvaart- en halfgeleidersindustrie in de Verenigde Staten kampt met een steeds groter tekort aan zeldzame aardmetalen. Dat zeggen insiders binnen de industrie een paar weken voordat de Amerikaanse president Donald Trump zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping bezoekt in Beijing.
1 uur geledenSANTA CLARA (ANP) - Chipmaker Nvidia heeft de omzet met bijna driekwart weten op te voeren. Het bedrijf is de belangrijkste leverancier voor chips die nieuwe toepassingen van kunstmatige intelligentie (AI) ondersteunen en profiteert van de forse investeringen die grote techbedrijven doen. De omzetgroei overtrof de verwachtingen op de financiële markten en laat daarmee zien dat de ontwikkeling van AI in volle vaart doorgaat.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winsten gesloten. Beleggers toonden zich overwegend optimistisch in de aanloop naar de kwartaalcijfers van chipbedrijf Nvidia na de slotbel. Die resultaten worden gezien als graadmeter voor de investeringen die grote techbedrijven doen in de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie.
9 uur geledenZAANDAM (ANP) - Winkelconcern Ahold Delhaize wil de maximale bonussen voor topbestuurders fors verhogen, staat in een voorstel voor de aanstaande aandeelhoudersvergadering. De maximale beloning voor topman Frans Muller in het nieuwe beloningsbeleid kan op 12,5 miljoen euro uitkomen. Dat was bij het oude beleid 8,3 miljoen euro.
10 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM schort vanaf zondag 1 maart de vluchten naar Tel Aviv tot nader order op, meldt de luchtvaartmaatschappij. De luchtvaartmaatschappij zegt om "operationele en commerciële" redenen niet meer naar de Israëlische stad te vliegen.
10 uur geleden