EU geeft nog eens 160 miljoen euro energiehulp aan Oekraïne
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie geeft per direct bijna 160 miljoen euro extra hulpgeld aan Oekraïne voor energievoorzieningen en verwarming. Dat heeft Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen op een persconferentie gezegd.
Met het geld kan Oekraïne onder meer elektriciteitscentrales herstellen en huizen, scholen en ziekenhuizen verwarmen. Rusland heeft de afgelopen maanden heel wat energiecentrales en andere cruciale infrastructuur vernietigd.
Van het extra hulpgeld komt ongeveer 100 miljoen euro van de rentes op de Russische tegoeden die bij Europese banken en fondsen zijn ondergebracht. Dat geld is vooral bedoeld voor herstelwerk van oorlogsschade. Nog eens 60 miljoen euro komt uit een Europees fonds waarvan Oekraïne schuilplaatsen kan bouwen en gebouwen warm kan stoken. Van het budget kan ook de aanschaf van zonnepanelen en de installatie van windmolens worden betaald om zo de energievoorziening in Oekraïne diverser en minder kwetsbaar te maken.
Zuinig omgaan met energie
Tijdens de persconferentie zei de directeur van het in Parijs gevestigde Internationaal Energieagentschap dat Oekraïne bovendien wordt begeleid in het zuinig omgaan met de schaarse energie. Onder meer raadt hij de Oekraïense regering aan om bij energiegebruik van huishoudens boven een bepaald niveau de prijzen hoger te maken. Zo worden burgers aangemoedigd om zuinig te stoken.
De Europese Unie heeft tot nu toe al ruim 2 miljard euro aan hulpgeld aan Oekraïne gegeven voor het veiligstellen van de energievoorzieningen.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft meer militairen nodig voor in Zuid-Libanon, meldde legerwoordvoerder Effie Defrin donderdag in een televisietoespraak. Die zijn volgens hem hard nodig voor de bufferzone die Israël aan het creëren is.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS schorten de aanvallen op Iraanse energievoorzieningen tien dagen langer op, tot 6 april. Dat zegt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn kanaal Truth Social. Volgens Trump volgt het besluit op een verzoek vanuit Iran. De onderhandelingen met dat land zouden "zeer goed verlopen", aldus Trump.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is niet onder druk gezet bij het besluit om Zuid-Afrika niet uit te nodigen voor een bijeenkomst van de G7 in juni, heeft buitenlandminister Jean-Noël Barrot benadrukt in de marge van een overleg van de G7. De Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa zei eerder op donderdag dat zijn uitnodiging was ingetrokken, volgens hem onder druk van de VS.
3 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - The Academy of Motion Picture Arts and Sciences, de organisatie achter de Oscars, neemt na 27 jaar afscheid van het wereldberoemde Dolby Theatre in Los Angeles. Vanaf 2029 worden de filmprijzen een paar kilometer verderop uitgereikt in het Peacock Theater, onderdeel van evenementencomplex L.A. Live.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De wapens die door bondgenoten van Oekraïne in de Verenigde Staten zijn gekocht, gaan gewoon naar Oekraïne, verzekert de NAVO. Het bondgenootschap reageert op berichten dat de VS bijvoorbeeld schaarse luchtverdedigingsraketten liever naar het Midden-Oosten zouden willen sturen om Iraanse raketten en drones af te slaan.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Venezolaanse president Nicolás Maduro is voor de tweede keer voor de rechter verschenen in New York. Volgens zijn advocaat hebben Maduro en zijn vrouw geen geld voor hun eigen verdediging, omdat de VS de betalingen blokkeren.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Iran heeft als "geschenk" toegestaan dat in totaal tien olietankers door de Straat van Hormuz mochten varen, zei de Amerikaanse president Donald Trump tegen de pers.
7 uur geleden