EU geeft nog eens 160 miljoen euro energiehulp aan Oekraïne
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie geeft per direct bijna 160 miljoen euro extra hulpgeld aan Oekraïne voor energievoorzieningen en verwarming. Dat heeft Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen op een persconferentie gezegd.
Met het geld kan Oekraïne onder meer elektriciteitscentrales herstellen en huizen, scholen en ziekenhuizen verwarmen. Rusland heeft de afgelopen maanden heel wat energiecentrales en andere cruciale infrastructuur vernietigd.
Van het extra hulpgeld komt ongeveer 100 miljoen euro van de rentes op de Russische tegoeden die bij Europese banken en fondsen zijn ondergebracht. Dat geld is vooral bedoeld voor herstelwerk van oorlogsschade. Nog eens 60 miljoen euro komt uit een Europees fonds waarvan Oekraïne schuilplaatsen kan bouwen en gebouwen warm kan stoken. Van het budget kan ook de aanschaf van zonnepanelen en de installatie van windmolens worden betaald om zo de energievoorziening in Oekraïne diverser en minder kwetsbaar te maken.
Zuinig omgaan met energie
Tijdens de persconferentie zei de directeur van het in Parijs gevestigde Internationaal Energieagentschap dat Oekraïne bovendien wordt begeleid in het zuinig omgaan met de schaarse energie. Onder meer raadt hij de Oekraïense regering aan om bij energiegebruik van huishoudens boven een bepaald niveau de prijzen hoger te maken. Zo worden burgers aangemoedigd om zuinig te stoken.
De Europese Unie heeft tot nu toe al ruim 2 miljard euro aan hulpgeld aan Oekraïne gegeven voor het veiligstellen van de energievoorzieningen.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Russische olie stroomt voor het eerst in maanden weer door de Droezjba-pijpleiding via Oekraïne naar Hongarije en Slowakije, meldt het Hongaarse staatsoliebedrijf MOL. De leiding raakte in januari beschadigd in de oorlog tussen Oekraïne en Rusland, waardoor de leveringen stil kwamen te liggen.
23 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft twee containerschepen in de Straat van Hormuz in beslag genomen om "maritieme overtredingen", meldt het Iraanse persbureau Tasnim. De schepen zijn naar de Iraanse kust overgebracht.
37 minuten geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk beleggen een nieuwe bijeenkomst van militaire planners om te bespreken hoe ze de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang kunnen brengen zodra de oorlog tegen Iran voorbij is. Planners uit meer dan dertig landen, waaronder Nederland, nemen woensdag en donderdag deel aan de besprekingen in Londen.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Een vrachtschip dat Iran verliet is in de Straat van Hormuz beschoten, meldt de Britse scheepvaartmonitor UKMTO. Er is geen schade gemeld. Het schip is een aantal kilometer van de Iraanse kust tot stilstand gebracht en de bemanning is veilig.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Hongarije en Slowakije krijgen als het goed is binnen een paar uur weer olie uit Rusland via de veelbesproken Droezjba-pijpleiding. De leveringen via die pijpleiding lagen maanden stil nadat die in januari schade had opgelopen in de oorlog tussen Rusland en Oekraïne. Kyiv heeft de schade inmiddels gerepareerd.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft Turkije gevraagd om een ontmoeting tussen de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin te organiseren. Volgens buitenlandminister Andri Sybiha wil Kyiv de gestrande vredesonderhandelingen nieuw leven inblazen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump stort Iran "financieel in" door de sluiting van de Straat van Hormuz. Dat schrijft hij op zijn Truth Social. Het land zou 500 miljoen dollar per dag verliezen en "hongerig naar geld" zijn.
4 uur geleden