Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU geeft nog eens 160 miljoen euro energiehulp aan Oekraïne

EU geeft nog eens 160 miljoen euro energiehulp aan Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie geeft per direct bijna 160 miljoen euro extra hulpgeld aan Oekraïne voor energievoorzieningen en verwarming. Dat heeft Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen op een persconferentie gezegd.

Met het geld kan Oekraïne onder meer elektriciteitscentrales herstellen en huizen, scholen en ziekenhuizen verwarmen. Rusland heeft de afgelopen maanden heel wat energiecentrales en andere cruciale infrastructuur vernietigd.

Van het extra hulpgeld komt ongeveer 100 miljoen euro van de rentes op de Russische tegoeden die bij Europese banken en fondsen zijn ondergebracht. Dat geld is vooral bedoeld voor herstelwerk van oorlogsschade. Nog eens 60 miljoen euro komt uit een Europees fonds waarvan Oekraïne schuilplaatsen kan bouwen en gebouwen warm kan stoken. Van het budget kan ook de aanschaf van zonnepanelen en de installatie van windmolens worden betaald om zo de energievoorziening in Oekraïne diverser en minder kwetsbaar te maken.

Zuinig omgaan met energie

Tijdens de persconferentie zei de directeur van het in Parijs gevestigde Internationaal Energieagentschap dat Oekraïne bovendien wordt begeleid in het zuinig omgaan met de schaarse energie. Onder meer raadt hij de Oekraïense regering aan om bij energiegebruik van huishoudens boven een bepaald niveau de prijzen hoger te maken. Zo worden burgers aangemoedigd om zuinig te stoken.

De Europese Unie heeft tot nu toe al ruim 2 miljard euro aan hulpgeld aan Oekraïne gegeven voor het veiligstellen van de energievoorzieningen.

Meer uit Buitenland

Lichaam negende slachtoffer lawine Californië geborgen

CASTLE PEAK (ANP/AFP) - Reddingswerkers hebben het lichaam geborgen van de negende en laatste persoon die afgelopen week vermist raakte na een lawine in Californië. Er werd sinds dinsdag gezocht naar de wintersporters, die buiten de piste zouden hebben geskied. Het was een van de dodelijkste lawines in de Amerikaanse geschiedenis.

1 uur geleden
Trump zegt ziekenhuisschip naar Groenland te sturen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gezegd dat hij een ziekenhuisschip naar Groenland stuurt. Trump heeft eerder gedreigd het autonome Deense gebied te willen inlijven. Trump stelt op Truth Social dat het schip zieke mensen in Groenland zal gaan behandelen, zonder te verduidelijken op wie hij doelt of hoeveel mensen het zal helpen.

5 uur geleden
Dode en meerdere gewonden na explosies in Oekraïense stad Lviv

LVIV (ANP) - Explosies in de Oekraïense stad Lviv hebben in de nacht van zaterdag op zondag een politieagente gedood en zeker vijftien mensen verwond. De burgemeester van de stad in het westen van het land spreekt van een "daad van terrorisme". De ontploffingen vonden plaats kort nadat de politie rond 00.30 uur was afgekomen op een melding over een inbraak in een winkel in het stadscentrum, aldus de openbaar aanklager van Lviv.

7 uur geleden
Duizenden herdenken vermoorde radicale nationalist in Lyon

LYON (ANP/AFP) - Meer dan 3000 mensen hebben in Lyon meegelopen in een herdenkingsmars voor de vermoorde radicale nationalist die in die stad werd doodgeslagen, melden lokale autoriteiten.

15 uur geleden
Russische inlichtingendienst noemt Telegram veiligheidsrisico

MOSKOU (ANP/DPA) - Het in Rusland erg populaire sociale medium Telegram is door de binnenlandse veiligheidsdienst FSB als een veiligheidsrisico bestempeld. De FSB claimt dat buitenlandse inlichtingendiensten, inclusief die van Oekraïne, snel verstuurde berichten via Telegram kunnen zien en gebruiken voor onder meer militaire doeleinden. Dit is een gevaar voor Russische militairen.

21 uur geleden
Slowakije dreigt noodstroom Oekraïne af te sluiten om olieruzie

BRATISLAVA (ANP/RTR) - De Slowaakse premier Robert Fico dreigt de noodstroomvoorziening aan Oekraïne stop te zetten, als dat land de olieleveringen niet hervat. Hongarije en Slowakije zijn woedend omdat een Russische aanval de Droezjba-pijpleiding heeft beschadigd. Oekraïne zou sindsdien te weinig doen om de olieleveringen weer op gang te brengen.

21 uur geleden
Macron maant tot kalmte voor herdenking dood radicale nationalist

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tot kalmte gemaand in de aanloop naar een herdenkingsmars zaterdagmiddag in Lyon. Die wordt gehouden voor een radicale nationalist die in de stad is doodgeslagen.

22 uur geleden