EU geeft nog eens 160 miljoen euro energiehulp aan Oekraïne
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie geeft per direct bijna 160 miljoen euro extra hulpgeld aan Oekraïne voor energievoorzieningen en verwarming. Dat heeft Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen op een persconferentie gezegd.
Met het geld kan Oekraïne onder meer elektriciteitscentrales herstellen en huizen, scholen en ziekenhuizen verwarmen. Rusland heeft de afgelopen maanden heel wat energiecentrales en andere cruciale infrastructuur vernietigd.
Van het extra hulpgeld komt ongeveer 100 miljoen euro van de rentes op de Russische tegoeden die bij Europese banken en fondsen zijn ondergebracht. Dat geld is vooral bedoeld voor herstelwerk van oorlogsschade. Nog eens 60 miljoen euro komt uit een Europees fonds waarvan Oekraïne schuilplaatsen kan bouwen en gebouwen warm kan stoken. Van het budget kan ook de aanschaf van zonnepanelen en de installatie van windmolens worden betaald om zo de energievoorziening in Oekraïne diverser en minder kwetsbaar te maken.
Zuinig omgaan met energie
Tijdens de persconferentie zei de directeur van het in Parijs gevestigde Internationaal Energieagentschap dat Oekraïne bovendien wordt begeleid in het zuinig omgaan met de schaarse energie. Onder meer raadt hij de Oekraïense regering aan om bij energiegebruik van huishoudens boven een bepaald niveau de prijzen hoger te maken. Zo worden burgers aangemoedigd om zuinig te stoken.
De Europese Unie heeft tot nu toe al ruim 2 miljard euro aan hulpgeld aan Oekraïne gegeven voor het veiligstellen van de energievoorzieningen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft vrijdag aanvallen uitgevoerd op Iraanse radarinstallaties, nadat Iran vier aanvalsdrones richting de Straat van Hormuz had gelanceerd. Dat meldt het Amerikaanse Central Command (CENTCOM) in een bericht op X.
14 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump vordert hij "heel snel" met de oorlog tegen Iran. Dat heeft hij gezegd in een interview met NBC News dat zondag wordt uitgezonden.
16 minuten geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft meerdere drones in de richting van de Straat van Hormuz gelanceerd. Dat meldt CNN vrijdag op basis van een Amerikaanse functionaris, die ook zei dat ten minste vier drones door Amerikaanse vliegtuigen zijn neergeschoten.
18 minuten geledenHEBRON (ANP) - Een zeven maanden oude Palestijnse baby is vrijdagavond om het leven gekomen door schoten van het Israëlische leger. Zijn ouders raakten gewond. Dat meldt het Palestijnse ministerie van Volksgezondheid.
19 minuten geledenBEIROET (ANP) - Bij een Israëlische luchtaanval in het zuiden van Libanon zijn vrijdag vijf doden gevallen. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid.
23 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin ziet vooralsnog geen reden om persoonlijk zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky te ontmoeten. Die publiceerde donderdag een open brief aan de Russische leider met dat verzoek en de vraag om een concrete afspraak te maken.
7 uur geledenTIVAT (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen staat open voor een "dynamischer" toetredingsproces voor landen die lid willen worden van de Europese Unie. Ze zei na de top van de EU en de Westelijke Balkan dat de wens is om hervormingen van toekomstige leden te belonen met "echte integratie" in de EU.
8 uur geleden