Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU geeft nog eens 160 miljoen euro energiehulp aan Oekraïne

EU geeft nog eens 160 miljoen euro energiehulp aan Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie geeft per direct bijna 160 miljoen euro extra hulpgeld aan Oekraïne voor energievoorzieningen en verwarming. Dat heeft Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen op een persconferentie gezegd.

Met het geld kan Oekraïne onder meer elektriciteitscentrales herstellen en huizen, scholen en ziekenhuizen verwarmen. Rusland heeft de afgelopen maanden heel wat energiecentrales en andere cruciale infrastructuur vernietigd.

Van het extra hulpgeld komt ongeveer 100 miljoen euro van de rentes op de Russische tegoeden die bij Europese banken en fondsen zijn ondergebracht. Dat geld is vooral bedoeld voor herstelwerk van oorlogsschade. Nog eens 60 miljoen euro komt uit een Europees fonds waarvan Oekraïne schuilplaatsen kan bouwen en gebouwen warm kan stoken. Van het budget kan ook de aanschaf van zonnepanelen en de installatie van windmolens worden betaald om zo de energievoorziening in Oekraïne diverser en minder kwetsbaar te maken.

Zuinig omgaan met energie

Tijdens de persconferentie zei de directeur van het in Parijs gevestigde Internationaal Energieagentschap dat Oekraïne bovendien wordt begeleid in het zuinig omgaan met de schaarse energie. Onder meer raadt hij de Oekraïense regering aan om bij energiegebruik van huishoudens boven een bepaald niveau de prijzen hoger te maken. Zo worden burgers aangemoedigd om zuinig te stoken.

De Europese Unie heeft tot nu toe al ruim 2 miljard euro aan hulpgeld aan Oekraïne gegeven voor het veiligstellen van de energievoorzieningen.

Meer uit Buitenland

Russische olie stroomt weer via herstelde Droezjba-leiding

KYIV (ANP/RTR) - Russische olie stroomt voor het eerst in maanden weer door de Droezjba-pijpleiding via Oekraïne naar Hongarije en Slowakije, meldt het Hongaarse staatsoliebedrijf MOL. De leiding raakte in januari beschadigd in de oorlog tussen Oekraïne en Rusland, waardoor de leveringen stil kwamen te liggen.

23 minuten geleden
Iran: twee schepen in beslag genomen in Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft twee containerschepen in de Straat van Hormuz in beslag genomen om "maritieme overtredingen", meldt het Iraanse persbureau Tasnim. De schepen zijn naar de Iraanse kust overgebracht.

37 minuten geleden
VK en Frankrijk beleggen Hormuz-top over plannen voor heropening

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk beleggen een nieuwe bijeenkomst van militaire planners om te bespreken hoe ze de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang kunnen brengen zodra de oorlog tegen Iran voorbij is. Planners uit meer dan dertig landen, waaronder Nederland, nemen woensdag en donderdag deel aan de besprekingen in Londen.

1 uur geleden
Schip dat Iran verliet beschoten in Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP/AFP) - Een vrachtschip dat Iran verliet is in de Straat van Hormuz beschoten, meldt de Britse scheepvaartmonitor UKMTO. Er is geen schade gemeld. Het schip is een aantal kilometer van de Iraanse kust tot stilstand gebracht en de bemanning is veilig.

2 uur geleden
Oekraïne heropent Russische oliepijpleiding binnen paar uur

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Hongarije en Slowakije krijgen als het goed is binnen een paar uur weer olie uit Rusland via de veelbesproken Droezjba-pijpleiding. De leveringen via die pijpleiding lagen maanden stil nadat die in januari schade had opgelopen in de oorlog tussen Rusland en Oekraïne. Kyiv heeft de schade inmiddels gerepareerd.

2 uur geleden
Kyiv vraagt Turkije om top met Poetin en Zelensky te organiseren

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft Turkije gevraagd om een ontmoeting tussen de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin te organiseren. Volgens buitenlandminister Andri Sybiha wil Kyiv de gestrande vredesonderhandelingen nieuw leven inblazen.

3 uur geleden
Trump: Iran stort financieel in door sluiting Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump stort Iran "financieel in" door de sluiting van de Straat van Hormuz. Dat schrijft hij op zijn Truth Social. Het land zou 500 miljoen dollar per dag verliezen en "hongerig naar geld" zijn.

4 uur geleden