EU en VS bevriezen sancties om conflict Boeing en Airbus
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een compromis gesloten over hun al zeventien jaar durende conflict over wederzijdse subsidies voor vliegtuigfabrikanten Boeing en Airbus. De twee grootmachten bevriezen hun wederzijdse strafmaatregelen voor vijf jaar. In die periode gaan ze een oplossing zoeken voor onder meer de subsidies die al zijn uitgekeerd aan Boeing en Airbus, zei de Amerikaanse handelsgezant Katherine Tai in Brussel in de marge van het bezoek van president Joe Biden.
De EU en de VS beschuldigden elkaar jarenlang van het oneerlijk bevoordelen van hun vliegtuigfabrikanten. Ze hebben elkaar voor miljarden euro's en dollars aan strafmaatregelen opgelegd omdat Washington volgens de Europeanen Boeing illegaal steunt en Airbus, gezamenlijk eigendom van Duitsland, Frankrijk, Spanje en het Verenigd Koninkrijk, volgens de VS illegale subsidies ontving.
In een ongekend lik-op-stukbeleid aan beide kanten werden bijvoorbeeld importheffingen op Franse wijn en Amerikaanse whisky opgelegd. Volgens Tai ging het in totaal om 11,5 miljard euro (bijna 9,5 miljard euro).
In maart, kort na het aantreden van de nieuwe president Joe Biden, schortten de twee partijen hun sancties op voor vier maanden in de hoop dat ze het op korte termijn eens zouden kunnen worden over een oplossing. Die periode wordt nu met vijf jaar verlengd, aldus Tai. "Deze aankondiging lost een langdurende handelsirritatie in de Amerikaans-Europese betrekkingen op", aldus Tai.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP) - Vertegenwoordigers uit het Duitse bedrijfsleven bezoeken binnenkort een economisch forum in de Russische stad Sint-Petersburg, na vier jaar afwezigheid door de oorlog in Oekraïne. Dat meldt het Duitse persbureau dpa.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbonden en werkgevers tasten af of zij samen, buiten het kabinet om, oplossingen kunnen bedenken voor de arbeidsmarkt en de economie. Dat bevestigen ingewijden zondag na berichtgeving door De Telegraaf.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie overweegt een tijdelijke bevriezing van het prijsplafond voor Russische olie nu de oorlog in het Midden-Oosten de vierde maand ingaat. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dit om te voorkomen dat de sanctiemaatregel tegen Rusland aan kracht verliest door de gestegen olieprijzen.
11 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft dit weekend gewaarschuwd dat het "resoluut" zal terugslaan als de Europese Unie met nieuwe beperkende handelsmaatregelen komt. De uitspraak is een reactie op een conclusie van de Europese Commissie op vrijdag dat de huidige handelsrelatie met China niet houdbaar is.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het stopzetten van grenscontroles op grote Amerikaanse luchthavens kan leiden tot chaos. Daarvoor waarschuwen grote luchtvaartmaatschappijen en reis- en bedrijfsorganisaties in de Verenigde Staten. Ze vrezen dat duizenden toeristen en terugkerende Amerikanen kunnen stranden en belangrijke vrachtzendingen niet kunnen worden geleverd.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Brussel presenteert woensdag een pakket met nieuwe regels voor chips, cloudcomputing en AI. Daarmee wil de Europese Unie voor deze technologieën minder afhankelijk worden van landen als de Verenigde Staten en "haar plaats in de wereldwijde race om geo-economische macht heroveren". Dat komt naar voren uit een conceptdocument dat persbureau AFP heeft ingezien.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering verzet zich tegen de terugbetaling van de onwettig verklaarde importheffingen van president Donald Trump. Het ministerie van Justitie zegt in beroep te gaan tegen een rechterlijk bevel dat de douane verplicht alle geïnde importheffingen die onder de uitspraak van het Hooggerechtshof vallen, opnieuw te berekenen. De stap leidt mogelijk tot juridische chaos bij het claimproces.
1 dag geleden