EU eens over gunstige lening van 1 miljard voor Oekraïne
BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten zijn na lang onderhandelen akkoord gegaan met nieuwe financiële steun van een miljard euro voor Oekraïne. De ministers van Financiën waren het aanvankelijk niet eens of de steun in de vorm van een subsidie of lening moet worden gegeven, maar in Brussel bereikten ze overeenstemming over een "hoogst voordelige langlopende lening" voor het door de oorlog geteisterde land.
"Het voortzetten van materiële en financiële hulp aan Oekraïne is geen keuze maar een plicht", zegt de Tsjechische minister Zbyněk Stanjura. Tsjechië is tot 1 januari voorzitter van de EU-ministerraden. "Dit besluit geeft Oekraïne de nodige middelen om dringende zaken te kunnen dekken en te zorgen dat kritische infrastructuur overeind blijft."
In februari hielp de EU Oekraïne al met acute steun van 1,2 miljard euro, net voor Rusland het land binnenviel. Door de oorlogsdreiging stroomde veel kapitaal het land uit en werd het steeds moeilijker en duurder voor Oekraïne om geld te lenen op de internationale kapitaalmarkten. Inmiddels springt de regering in Kiev om geld om bijvoorbeeld pensioenen te kunnen blijven uitkeren en de overheid draaiende te houden.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Transavia komt met een grootschalig bezuinigingsprogramma in een poging de winst op te krikken. Dat bevestigt een woordvoerster van de luchtvaartmaatschappij na berichtgeving door De Telegraaf.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het is nog niet duidelijk hoeveel diesel EU-landen gaan vrijgeven uit hun noodvoorraden, zei een woordvoerder van de Europese Commissie maandag. De G7-landen maakten vrijdag bekend de komende vier maanden tot 100 miljoen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden op de markt te brengen, in de hoop daarmee energieprijzen omlaag te krijgen. Dat gebeurde op aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump, die dreigde met exportverboden op Amerikaanse diesel naar Frankrijk en Duitsland.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland noemt schadeclaims voor het annuleren van bestelde oorlogsschepen ongegrond. Vrijdag werd bekend dat de Nederlandse scheepsbouwer Damen bijna 4,7 miljard euro eist van Duitsland voor het schrappen van de fregattenorder eerder dit jaar.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Betaalbedrijf Mollie komt met een nieuwe methode om producten en diensten op het internet te kopen. Daarmee zet het een directe concurrent van iDEAL en diens opvolger Wero in de markt. Mollie bevestigt dat zijn service geen kopersbescherming biedt, in tegenstelling tot bijvoorbeeld Wero.
4 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse regering gaat AI-brillen op bepaalde locaties tijdelijk verbieden. Volgens Torgeir Micaelsen, minister van Digitalisering en Openbaar Bestuur, geeft het tijdelijke verbod de tijd om grondig onderzoek te doen en een "weloverwogen debat te voeren dat de basis kan leggen voor duurzame en mogelijk permanente regelgeving".
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is maandag met winst aan de nieuwe handelsweek begonnen. Verfproducent AkzoNobel stond bij de stijgers na de bekendmaking van de verkoop van zijn divisie voor decoratieve verven in Zuidoost-Azië en Australië ter waarde van 1,2 miljard euro aan het Japanse Nippon Paint.
6 uur geledenBUNNIK (ANP) - De verkoop van nieuwe motorfietsen in Nederland is in de eerste negen maanden van dit jaar naar een record gestegen. Volgens brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging en RDC werden sinds begin dit jaar 20.035 nieuwe motorfietsen geregistreerd. Dat is ruim 15 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar, toen het om 17.375 motorfietsen ging.
7 uur geleden