Epidemioloog: niet wachten op nieuwe coronaregels, zelf nadenken
LEIDEN (ANP) - Iedereen zou op dit moment moeten nadenken over de manier waarop we het snel stijgende aantal coronabesmettingen kunnen tegengaan, stelt epidemioloog Olaf Dekkers. Neem eigen verantwoordelijkheid, zegt hij. "We zijn een soort kleuterklas die afwacht tot het kabinet zegt wat er niet meer mag."
Dekkers noemt het "verbazingwekkend" dat iedereen kan zien dat de besmettingscijfers stijgen, terwijl slechts een deel van de mensen zich laat testen bij klachten. Volgens het coronadashboard van de overheid houdt zo'n 30 procent van de mensen zich aan deze regel. De regering zou de basismaatregelen die nog steeds gelden - zoals het testen en ook thuisblijven bij klachten - meer kunnen benadrukken, vindt Dekkers. "Maar je kunt ook denken: niemand wil een lockdown. Probeer dus te kijken waar je zelf een steentje kunt bijdragen."
Niet alleen burgers moeten daarover nadenken, vindt Dekkers, ook bijvoorbeeld werkgevers. "Die kunnen nu al zeggen: laten we weer iets meer thuis gaan werken. Of burgemeesters kunnen bepalen dat gelegenheden waarbij grote groepen mensen dicht op elkaar komen even niet meer doorgaan. Ik snap niet waarom we maar blijven wachten."
Dinsdag meldde het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) dat het aantal positieve tests afgelopen week met 50 procent is gestegen. Ook het aantal bedden in de ziekenhuizen dat bezet wordt gehouden door coronapatiƫnten neemt toe. Het Outbreak Management Team (OMT) komt donderdag samen om te praten over wat er moet gebeuren om de uitbraak te remmen. Het kabinet krijgt een advies van het OMT en houdt volgende week dinsdag een persconferentie over de stand van de pandemie.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - In het noordoosten van het land kan het vrijdagochtend glad zijn door sneeuwval en sneeuwresten. Het KNMI heeft code geel afgegeven voor de provincies Overijssel, Drenthe, Groningen, Friesland en voor de Waddeneilanden.
4 uur geledenTILBURG (ANP) - De politie heeft de omstreden voorganger Tom de Wal eerder deze maand ten onrechte aangehouden. Dat heeft ze laten weten aan de evangelist die in Tilburg werd opgepakt. De 32-jarige Brabander spreekt zelf op sociale media van een overwinning.
7 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het NPO Radio 2-programma Aan De Slag! van AVROTROS heeft de Gouden RadioRing gewonnen. De show van presentator Bart Arens kreeg de meeste stemmen van de vijf genomineerde programma's. Het is de eerste keer dat de dj de belangrijkste radiopublieksprijs in de wacht sleept. Eerder donderdag won Arens tijdens het gala in Hilversum ook al de RadioRing voor populairste presentator.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een hacker heeft ingebroken bij een onlinedienst van de gemeente Den Haag en enkele buurgemeenten voor mensen die zich willen laten omscholen of bijscholen. Door de hack bij Haaglanden Leert Door zijn mogelijk de persoonlijke gegevens van ongeveer 1200 mensen gestolen.
7 uur geledenHEEMSKERK (ANP) - Zo'n honderd mensen demonstreren donderdagavond voor de deur van het gemeentehuis in Heemskerk tegen een nog te openen asielzoekerscentrum, ziet een verslaggever van het ANP. De gemeenteraad vergadert 's avonds over de kwestie. Demonstranten hebben Nederlandse vlaggen bij zich met de tekst 'Nee azc' en ook is er een Prinsenvlag te zien.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - Enkele tientallen mensen zijn donderdagavond in Utrecht afgekomen op een demonstratie tegen politiegeweld. Het protest begon op het Vredenburgplein en verplaatste zich daarna naar het hoofdbureau van de politie. De demonstratie is naar aanleiding van het geweldsincident eerder deze week onder het bollendak op het Utrechtse stationsplein.
10 uur geledenHEEMSKERK (ANP) - Het gebied rond het gemeentehuis van Heemskerk en de omgeving van het station in de Noord-Hollandse plaats zijn donderdag aangewezen als veiligheidsrisicogebied. Burgemeester Alexander Luijten heeft dat besluit genomen omdat er demonstraties zijn aangekondigd rond de gemeenteraadsvergadering van donderdagavond. Tijdens die vergadering wordt onder meer gesproken over een asielzoekerscentrum in de gemeente.
12 uur geleden