Emile Roemer geïnstalleerd als nieuwe gouverneur van Limburg
MAASTRICHT (ANP) - Emile Roemer is woensdagavond tijdens een extra vergadering van het Limburgs Parlement geïnstalleerd als nieuwe gouverneur van Limburg. Het voormalige SP-Tweede Kamerlid volgt Johan Remkes op, die woensdagavond door de leden van Provinciale Staten werd uitgezwaaid als waarnemend gouverneur. Roemer is de eerste benoemde gouverneur in 125 jaar tijd die geen lid van het CDA of een voorganger daarvan is, en de eerste Commissaris van de Koning van SP-huize.
Remkes (VVD) trad dit voorjaar tijdelijk aan tijdens een bestuurscrisis, die ontstond toen het voltallige college van Gedeputeerde Staten inclusief toenmalig gouverneur Theo Bovens (CDA) opstapte. Onder leiding van Remkes kwam er een nieuw college, dat vanaf woensdag samen met Roemer het dagelijks bestuur van de provincie vormt.
"Limburg zegt adieu tegen een bestuurlijke duizendpoot", zwaaide vicevoorzitter Geert Frische van de Limburgse Staten Remkes uit. Hij roemde Remkes vanwege zijn oprechte betrokkenheid bij de slachtoffers van de watersnood in onder meer Valkenburg, en als gouverneur van de korte overleggen. "En van de balkonscenes om even onder het genot van een zelfgedraaide sigaret met uitzicht op de Maas te reflecteren."
Blij, opgetogen en dankbaar
Remkes werd tijdens zijn gouverneurschap betrokken bij de formatie in Den Haag, maar hij hield zijn gehoor voor dat hij de eerste niet was. In augustus 1981 was toenmalig gouverneur Sjeng Kremers betrokken bij de formatie van het kabinet Van Agt 2. "Dat had geen succes en viel al voor de regeringsverklaring", zei Remkes woensdag.
Frische prees de nieuwe gouverneur Roemer als iemand die in staat is de harten van de Limburgers te veroveren. Roemer zelf prees Limburg als het "leuke buurmeisje" dat de provincie voor de man uit Boxmeer altijd geweest is. "Ik ben blij, opgetogen en dankbaar dat mijn buurmeisje en ik vandaag in het huwelijk treden", zei hij.
Roemer kan zijn borst meteen nat maken, want woensdag lag bij hem een brief op de mat van de fractievoorzitters van de coalitie in de Venrayse gemeenteraad. Die kwamen met Remkes in aanvaring over het opstappen vorige week van burgemeester Luc Winants (CDA) in de Noord-Limburgse gemeente. Remkes schreef hierover op de valreep een boze brief aan de fractievoorzitters, en die brief viel bij hen niet in goede aarde. Zij willen hierover "op zeer korte termijn" een gesprek met Roemer.
Meer uit Binnenland
DRIEBERGEN (ANP) - Een dienst waarmee criminelen dachten ongezien te kunnen communiceren, is uit de lucht gehaald. Dat gebeurde bij een internationale actie waaraan ook Nederland heeft meegedaan. Het onderzoek liep sinds 2023. De vermoedelijke beheerder van de dienst is in Oekraïne opgespoord en verhoord. Ook zijn 33 servers ontmanteld.
20 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Defensie oefent weer met explosieven in natuurgebieden. Dat gebeurde tijdelijk niet nadat er eind vorige maand tijdens militaire oefeningen in onder meer Gelderland en Noord-Brabant natuurbranden waren uitgebroken. Het ministerie meldt wel voorwaarden te hebben gesteld aan oefenen met explosieven en andere brandbare materialen. Het mag alleen wanneer de weersomstandigheden het toelaten en het risico op natuurbranden laag blijft.
54 minuten geledenISTANBUL (ANP) - De zes Nederlandse opvarenden van de Gaza-vloot die woensdag door Israël werden opgepakt, kunnen het land donderdag verlaten. Ze vliegen samen met andere deelnemers naar Istanbul, laat de Nederlandse organisatie van de zogeheten Global Sumud Flotilla weten. Turkije heeft daar drie vluchten voor gecharterd.
1 uur geledenSTADSKANAAL (ANP) - De opvang voor zo'n vijftig asielzoekers in Stadskanaal was voor één nacht. "Het is nu aan het COA, het Rijk en andere gemeenten om voor de komende nacht een oplossing te organiseren", meldt de gemeente.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - In de opvang voor asielzoekers in het Groningse Ter Apel zijn woensdag bijna tachtig plekken vrijgekomen. Het is nog niet bekend of dit betekent dat opvangorgaan Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) donderdag meer mensen kan toelaten op het terrein.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - Het Rode Kruis verwacht ook donderdag en mogelijk de dagen erna hulp te moeten bieden bij het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel. "Er is nog geen oplossing voor vanavond. We blijven hier zo lang als nodig", zegt een woordvoerder.
2 uur geledenTER APEL (ANP) - Bij het aanmeldcentrum in Ter Apel zijn donderdagochtend weer tientallen mannen aangekomen, na een nacht in een haastig opgezette noodopvang in buurgemeente Stadskanaal. Een verslaggever van het ANP ziet dat het in elk geval deels om dezelfde mensen gaat die woensdagavond laat in een bus stapten. De asielzoekers konden toen niet in de opvang bij het aanmeldcentrum blijven slapen, omdat die helemaal vol zat.
3 uur geleden