Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Elon Musk klaagt OpenAI en topman Sam Altman aan

Elon Musk klaagt OpenAI en topman Sam Altman aan

SAN FRANCISCO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Elon Musk klaagt OpenAI en topman Sam Altman aan. Volgens de topman van Tesla schenden zij contractueel vastgelegde afspraken uit de periode dat Musk betrokken was bij de oprichting van de ontwikkelaar achter AI-programma's als ChatGPT, staat in rechtbankdocumenten.

Volgens de aanklacht benaderden Altman en Greg Brockman, medeoprichter van OpenAI, Musk voor hulp bij een non-profitbedrijf dat kunstmatige intelligentie zou ontwikkelen die "bijdragen zou leveren aan de mensheid". Tegenwoordig is OpenAI een onderneming met winstoogmerk dat voor miljarden dollars steun krijgt van softwareconcern Microsoft. Daarmee is het bedrijf eerdere toezeggingen aan Musk niet nagekomen, stellen advocaten van de miljardair.

"Tot op heden staat op de site van OpenAI dat zijn handvest ervoor waakt dat generatieve AI 'voordelen oplevert voor de gehele mensheid'", staat in de aanklacht. Maar volgens Musk is daar geen sprake meer van nu het bedrijf zijn kennis niet openlijk deelt en "de facto een dochteronderneming is geworden van 's werelds grootste technologiebedrijf: Microsoft".

Toepassingen OpenAI

Musk was een van de oprichters van OpenAI, dat sinds 2015 bestaat. Hij vertrok in 2018 uit de raad van bestuur van het bedrijf. Met de introductie van ChatGPT zette het bedrijf in 2022 een wedloop in werking tussen techbedrijven die steeds geavanceerdere toepassingen van kunstmatige intelligentie (AI) ontwikkelen. ChatGPT is een vorm van zogeheten generatieve AI, oftewel technologie die aan de hand van grote hoeveelheden data zelf teksten kan schrijven of videobeelden kan maken.

OpenAI is niet alleen actief met zijn gratis chatbot, maar biedt bedrijven ook toepassingen van het achterliggende model GPT aan. Onder andere Microsoft maakt daar gretig gebruik van, maar bijvoorbeeld ook grote banken experimenteren met toepassingen bij de bestrijding van fraude.

Geen reactie

De toenmalige raad van bestuur van OpenAI ontsloeg Altman vorig jaar onverwachts. Met die opmerkelijke maatregel, die snel werd teruggedraaid, wilde de bestuursraad naar eigen zeggen de missie van het bedrijf om de mensheid te helpen beschermen.

Musk en OpenAI hebben niet direct gereageerd op vragen over de rechtszaak.

Meer uit Financieel

Wall Street verder omhoog, FedEx bij stijgers na cijfers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met winst gesloten, waardoor de recordstanden op Wall Street verder werden aangescherpt. De aandacht van beleggers ging onder meer uit naar het telefoongesprek tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. Bij de bedrijven was pakketbezorger FedEx een winnaar na bekendmaking van kwartaalcijfers.

3 uur geleden
CNBC: AI-bedrijf Musk haalt 10 miljard dollar op

PALO ALTO (ANP/BLOOMBERG) - Het bedrijf van Tesla-topman Elon Musk voor kunstmatige intelligentie, xAI, heeft bij een nieuwe financieringsronde 10 miljard dollar opgehaald. Dat meldt de Amerikaanse zakenzender CNBC. Het bedrijf werd daarbij volgens CNBC gewaardeerd op 200 miljard dollar.

6 uur geleden
AEX lager na sterke koerswinst dag eerder, chipfondsen zakken

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met een kleine min gesloten, na de forse plus een dag eerder. De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI deden een stapje terug na de winsten tot bijna 9 procent op donderdag door optimisme onder beleggers over de sector na de miljardeninvestering van AI-chipconcern Nvidia in chipproducent Intel.

8 uur geleden
Heinen: invoering digitale euro mogelijk in 2026

KOPENHAGEN (ANP) - In het "meest ambitieuze scenario" kan de digitale euro in 2026 worden ingevoerd, "maar de inhoud is leidend". Dat zei demissionair minister Eelco Heinen (Financiën) na afloop van de vergadering hierover met de EU-ministers van Financiën. Hoewel er vrijdag een compromis is bereikt, moet nog een aantal zaken worden uitgewerkt die voor Nederland essentieel zijn voordat het met de invoering ervan kan instemmen, zei de minister tegen het ANP.

8 uur geleden
Xi had 'positief en constructief' telefoongesprek met Trump

BEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het telefoongesprek tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese tegenhanger Xi Jinping verliep "positief en constructief". Dat meldt het Chinese staatspersbureau Xinhua. Volgens Xinhua zei Xi tegen Trump dat de Amerikaans-Chinese betrekkingen "heel belangrijk" zijn en dat de Verenigde Staten "eenzijdige handelsbeperkingen" moeten voorkomen.

8 uur geleden
Bloomberg: Staat wil Duitse tak TenneT verkopen aan investeerders

ARNHEM (ANP) - De Nederlandse regering heeft besloten om een belang in de Duitse tak van TenneT te verkopen aan investeerders. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Demissionair minister van Financiën Eelco Heinen zou hebben geoordeeld dat dit een betere optie is dan een beursgang.

10 uur geleden
FedEx bij stijgers op Wall Street na resultaten

NEW YORK (ANP) - FedEx behoorde vrijdag tot de winnaars bij opening van de beurzen in New York. De grote internationale pakketvervoerder boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht. Kostenbesparingen en sterke binnenlandse vraag hielpen de zwakkere internationale pakketvolumes te compenseren. Ook bevestigde het bedrijf de vooruitzichten voor het hele jaar. Eerder trok FedEx de jaarverwachtingen nog in door de onzekerheid rond de importheffingen van president Donald Trump.

10 uur geleden