Ellie Lust beste BN'er bij Groot Dictee, twee winnaars met 5 fout
ROTTERDAM (ANP) - Ellie Lust was de beste BN'er bij het Groot Dictee der Nederlandse Taal. Dat bleek zaterdag tijdens de live-uitzending van het KRO-NCRV-programma De Taalstaat, waarin het dictee werd voorgelezen. Programmamaakster Lust had 18 fouten. Op de tweede plek bij de Bekende Nederlanders stond cabaretier Erik van Muiswinkel, die 20 fouten maakte. Het dictee werd voorgelezen in de bibliotheek in Rotterdam.
Bij de niet-BN'ers was er een gedeelde eerste plaats. Het Groot Dictee werd gewonnen door tekstcorrector Irene Vorstenbosch (47 jaar) uit Vught en actuaris Wouter de Voogd (26 jaar) uit Rotterdam. Zij hadden allebei slechts vijf fouten. Gemiddeld hadden de deelnemende luisteraars van het programma De Taalstaat die zichzelf hadden gekwalificeerd 17 fouten. De prominenten maakten gemiddeld 27 fouten.
Luisteraars konden meeschrijven vanuit huis tijdens de uitzending op NPO Radio 1. Ook werd meegeschreven in 32 deelnemende bibliotheken in het hele land. Het dictee is geschreven door Wim Daniëls en werd in de uitzending voorgelezen door Gerdi Verbeet. De jury van het dictee bestaat uit directeur Vibeke Roeper van Genootschap Onze Taal en hoofdredacteur Ton den Boon van de Dikke Van Dale.
Meer uit Binnenland
GORINCHEM (ANP) - Als het aan burgemeester Reinie Melissant ligt, spreekt ze mogelijk al dinsdag "dan wel ergens in de loop van deze week" met het college om een datum te bepalen waarop de herstemming in Gorinchem plaatsvindt. Een nipte meerderheid stemde tijdens een raadsvergadering voor een gehele herstemming van de gemeenteraadsverkiezingen vanwege vermoedens van fraude.
6 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Een nipte meerderheid van de gemeenteraad van Gorinchem wil een gehele herstemming vanwege vermoedens van verkiezingsfraude. Dat betekent dat kiesgerechtigden opnieuw naar de stembus moeten, zo werd in de nacht van maandag op dinsdag besloten tijdens een gemeenteraadsvergadering. Een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen is zeldzaam.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima zeggen dat ze geraakt zijn door het overlijden van oud-president Chan Santokhi van Suriname. Het koningspaar denkt "met warme herinneringen" terug aan Santokhi, is te lezen in een verklaring op Instagram, Bluesky en X. Ook wensen zij de nabestaanden sterkte met "dit grote verlies".
9 uur geledenBALLUM (ANP) - Waddeneiland Ameland gaat alle stemmen die bij de gemeenteraadsverkiezingen zijn uitgebracht opnieuw tellen. Dat komt door één stem. Op het stembureau in het gemeentehuis in Ballum zijn overdag 354 stempassen ingeleverd, maar 's avonds zijn er 355 stemmen geteld.
10 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Een tbs'er die maandagochtend in Groningen was ontsnapt, is aan het begin van de avond opgepakt in Leeuwarden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van RTL Nieuws en NOS. Een speciaal opsporingsteam heeft hem op de openbare weg aangehouden. Het is nog niet bekend hoe het team hem heeft getraceerd en waar hij in de tussentijd is geweest.
12 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Burgemeester Reinie Melissant van Gorinchem heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken gevraagd te kijken naar de fraudegevoeligheid van volmachtstemmen. Dat zei ze bij aanvang van de gemeenteraadsvergadering in de Zuid-Hollandse stad, waar maandagavond wordt besloten of er een herstemming nodig is na mogelijke stemfraude bij de gemeenteraadsverkiezingen.
12 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De politie is op zoek naar een ontsnapte tbs'er. De 41-jarige man is ontsnapt aan zijn toezicht tijdens begeleide werkzaamheden in Groningen. Hij is in 2011 veroordeeld tot tbs met dwangverpleging voor een aantal zedenmisdrijven, meldt de politie. Hij zat vast in het forensisch-psychiatrisch centrum Mesdag in Groningen.
15 uur geleden