Elektriciteitsproductie stijgt door hernieuwbare energie en kolen
DEN HAAG (ANP) - De elektriciteitsproductie is in het eerste kwartaal gestegen vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder. Dat komt vooral omdat meer energie werd opgewekt uit hernieuwbare bronnen als biomassa, zon en wind. Ook kolencentrales produceerden meer elektriciteit. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
In Nederland werd het afgelopen kwartaal 6 procent meer elektriciteit opgewekt dan in dezelfde periode van 2020. Er werd vooral meer stroom opgewekt uit hernieuwbare bronnen, met een toename van 20 procent. Biomassa, zon en wind waren goed voor ruim een kwart van de totale elektriciteitsproductie.
Kolencentrales wekten 42 procent meer elektriciteit op, omdat de kolenprijs was gedaald en er minder onderhoudswerkzaamheden waren. Deze hoge procentuele stijging weegt wel minder zwaar op de totale stijging dan de hernieuwbare bronnen. Dat komt omdat in Nederland veel meer energie wordt opgewekt uit biomassa, zon en wind dan uit kolen.
De elektriciteitsproductie uit gas daalde licht met 3 procent. Ook gascentrales hadden te maken met minder onderhoudswerkzaamheden en bovendien was de gasprijs hoog.
Meer uit Financieel
CUPERTINO (ANP) - Apple heeft in het afgelopen kwartaal, met de belangrijke feestdagenperiode, een recordomzet behaald dankzij een zeer sterke verkoop van de nieuwe iPhone 17. Volgens het Amerikaanse technologieconcern kwam de omzet uit op 143,8 miljard dollar. Dat is 16 procent meer dan een jaar eerder.
40 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Amazon voert gesprekken met OpenAI over een investering van 50 miljard dollar in het moederbedrijf van ChatGPT. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen. OpenAI zou in totaal 100 miljard dollar aan nieuw kapitaal willen ophalen voor verdere groei.
48 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, was donderdag een uitblinker op de aandelenbeurzen in New York na goed ontvangen cijfers. Ook Microsoft opende de boeken, maar die resultaten vielen beleggers op Wall Street tegen en het aandeel ging hard omlaag.
49 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bevel gegeven voor heropening van het luchtruim boven Venezuela voor verkeersvliegtuigen uit de Verenigde Staten. Volgens Trump kunnen Amerikaanse burgers snel weer naar Venezuela vliegen en zullen ze daar veilig zijn.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump wil volgende week bekendmaken wie hij gaat voordragen als opvolger van voorzitter Jerome Powell bij de Amerikaanse centrale bank. De termijn van voorzitter Powell bij de Federal Reserve loopt in mei af.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag vrijwel vlak gesloten. Zwaargewicht Shell stond bij de winnaars dankzij een flinke stijging van de olieprijzen. De chipfondsen ASML, ASMI en Besi gingen juist verder omlaag na de verliezen een dag eerder. Verder kwam ING met kwartaalcijfers naar buiten.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - De wereldwijde vraag naar goud is vorig jaar naar een recordniveau gestegen. Dat meldt de World Gold Council (WGC), de brancheorganisatie voor de internationale goudhandel. Volgens de WGC bedroeg de totale vraag vorig jaar 5002 ton. Het is voor het eerst dat de vraag boven de 5000 ton uitkwam.
6 uur geleden