Elektriciteitsproductie stijgt door hernieuwbare energie en kolen
DEN HAAG (ANP) - De elektriciteitsproductie is in het eerste kwartaal gestegen vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder. Dat komt vooral omdat meer energie werd opgewekt uit hernieuwbare bronnen als biomassa, zon en wind. Ook kolencentrales produceerden meer elektriciteit. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
In Nederland werd het afgelopen kwartaal 6 procent meer elektriciteit opgewekt dan in dezelfde periode van 2020. Er werd vooral meer stroom opgewekt uit hernieuwbare bronnen, met een toename van 20 procent. Biomassa, zon en wind waren goed voor ruim een kwart van de totale elektriciteitsproductie.
Kolencentrales wekten 42 procent meer elektriciteit op, omdat de kolenprijs was gedaald en er minder onderhoudswerkzaamheden waren. Deze hoge procentuele stijging weegt wel minder zwaar op de totale stijging dan de hernieuwbare bronnen. Dat komt omdat in Nederland veel meer energie wordt opgewekt uit biomassa, zon en wind dan uit kolen.
De elektriciteitsproductie uit gas daalde licht met 3 procent. Ook gascentrales hadden te maken met minder onderhoudswerkzaamheden en bovendien was de gasprijs hoog.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/RTR) - De Britse luchtvaartmaatschappij Virgin Atlantic is van plan de vluchten tussen Londen en Dubai en het Saudische Riyad dinsdag weer te hervatten volgens schema. De maatregel volgt op het beperkt heropenen van het luchtruim in het Midden-Oosten op maandag.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd alle handel met Spanje stop te zetten. Spanje zou het Amerikaanse leger geen toestemming hebben gegeven om zijn bases te gebruiken voor missies die te maken hebben met aanvallen op Iran.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag opnieuw flink lager gesloten. De aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten sinds de aanvallen op Iran door Israël en de Verenigde Staten afgelopen weekend, heeft geleid tot onrust op de wereldwijde beurzen.
1 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Irak zal worden gedwongen binnen enkele dagen zijn olieproductie flink te verminderen als olietankers niet vrij kunnen bewegen door de Straat van Hormuz. Twee Iraakse oliefunctionarissen melden dat de productie dan met meer dan 3 miljoen vaten per dag moet worden teruggebracht.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De uitgaven aan televisiereclames in Nederland zijn vorig jaar gedaald, mede omdat in 2024 werd geprofiteerd van het EK voetbal en de Olympische Zomerspelen. Volgens tv-marketingorganisatie Screenforce bedroegen de bestedingen op de Nederlandse tv-reclamemarkt in 2025 in totaal 850 miljoen euro. Dat is ruim 5 procent minder dan een jaar eerder.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn dinsdag omlaag gegaan door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. De dreiging van Teheran om elk schip aan te vallen dat de Straat van Hormuz probeert te passeren, in combinatie met de productiestops van verschillende olie- en gasproducenten in het Midden-Oosten, heeft de wereldwijde scheepvaarttarieven opgedreven en de prijzen van ruwe olie en aardgas flink doen stijgen.
4 uur geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - Meer dan 12.300 vluchten naar bestemmingen in het Midden-Oosten zijn tot nu toe al geannuleerd als gevolg van de oorlog in Iran en de onrust in de regio, meldt Bloomberg op basis van luchtvaartwebsite Flightradar24.
6 uur geleden