Eikenprocessierups ontwikkelt sneller brandharen door warme weer
WAGENINGEN (ANP) - Door het warme weer van de afgelopen dagen is de ontwikkeling van de eikenprocessierups versneld, stelt het Kenniscentrum Eikenprocessierups. Uit een eigen inventarisatie komt naar voren dat zo’n 15 procent van de rupsen het vierde larvenstadium heeft bereikt. Dit is het stadium waarin zij brandharen ontwikkelen, die voor gezondheidsklachten kunnen zorgen. De eerste nesten van de eikenprocessierups zijn vanaf volgende week te zien, verwacht het centrum.
Kenniscentrum Eikenprocessierups, dat kennis over de door velen gevreesde rups verzamelt en beschikbaar stelt, verwacht dat de piekperiode in juli plaatsvindt. Dit is drie weken later dan in de afgelopen jaren. Dat is het gevolg van het koudere lenteweer van afgelopen weken. De warmtepiek eind maart en de koude periode hierna hebben voor een spreiding in de ontwikkeling van de eikenprocessierupsen gezorgd, waardoor een gedeelte nog minder ver ontwikkeld is. Door het warme weer zullen ook deze eikenprocessierupsen versneld in het brandharenstadium komen.
Gemeenten zetten zich in om overlast van de eikenprocessierups te voorkomen, omdat de brandharen gezondheidsklachten kunnen veroorzaken zoals jeuk, koorts en duizeligheid. Ook nu moeten gemeenten alert zijn, stelt het centrum: "Bij gemeenten zou het idee kunnen ontstaan dat het allemaal meevalt, doordat er op dit moment van het jaar nog geen nesten zijn. Dat is echter nog te vroeg om te zeggen. Pas de komende weken gaan de nesten ontstaan, dus dan wordt pas zichtbaar hoe groot de eventuele plaagdruk kan zijn."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het festival Music On dat zaterdag en zondag zou plaatsvinden in het Meerpark in Amsterdam is op het laatste moment afgelast. De organisatie heeft zaterdag op Instagram gemeld dat de gemeente de vergunning heeft ingetrokken.
37 minuten geledenPANAMA-STAD (ANP) - Een 21-jarige Nederlandse backpacker is met mazelen opgenomen in een ziekenhuis in Panama-Stad, meldt het Panamese ministerie van Volksgezondheid.
1 uur geledenGRANADILLA DE ABONA (ANP) - In de industriehaven van Granadilla op Tenerife worden voorbereidingen getroffen voor de komst van het Nederlandse cruiseschip waarop eerder het hantavirus uitbrak. Op het anderszins vrijwel lege industrieterrein worden legertenten, hekwerk en mobiele toiletten geplaatst om de opvarenden van de m/v Hondius zondag op te vangen, zien ANP-verslaggevers ter plaatse.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In het Westelijk Havengebied in Amsterdam woedt in de nacht van vrijdag op zaterdag een brand. Het zou gaan om het terrein van een recyclingbedrijf op de Kwadrantweg.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse opvarenden van het cruiseschip Hondius gaan nadat zij gerepatrieerd zijn zes weken in thuisquarantaine. Dat meldt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Onder de circa 150 bemanningsleden en passagiers van het schip, dat nu op weg is naar de Canarische Eilanden, zijn op dit moment geen mensen met symptomen van het hantavirus. Dat virus heeft al aan drie opvarenden het leven gekost.
15 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) zijn ongeveer 26.000 klachten binnengekomen over de centraal schriftelijke eindexamens die vrijdag zijn begonnen. Dat is meer dan de 21.000 die het LAKS vorig jaar ontving op de eerste examendag. In 2024 waren het nog 35.000 klachten.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als laatste provincie is ook in Zuid-Holland voor het eerst een wolf gezien. Drie weken geleden zag iemand het dier lopen in Barendrecht, een gemeente ten zuiden van Rotterdam. Op basis van filmbeelden daarvan bevestigen experts van de Zoogdiervereniging dat het gaat om een wolf.
19 uur geleden