EIB verwacht dat dit jaar veel meer huizen worden opgeleverd
AMSTERDAM (ANP) - Het aantal nieuwbouwwoningen dat wordt opgeleverd neemt de komende twee jaar flink toe, nadat de groei vorig jaar nog iets lager uitviel. Dit verwacht directeur Taco van Hoek van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB). Het aantal opgeleverde huizen zal dit jaar stijgen naar 80.000 en volgend jaar naar 84.000, verwacht hij. Mede hierdoor groeit ook de woningvoorraad.
In 2025 kwamen er volgens de EIB-directeur 68.000 nieuwbouwhuizen bij, tegen 69.000 in het jaar daarvoor. Het afgelopen jaar zijn meer grote projecten opgestart. Het duurde echter langer voordat nieuwbouwwoningen werden opgeleverd. Er worden nu meer huizen gebouwd die in 2026 en 2027 met vertraging op de markt komen. Van Hoek voorziet dat het aantal nieuwbouwhuizen in 2028 verder stijgt, maar in 2030 weer iets daalt.
De totale woningvoorraad groeit in 2026 naar 81.000 huizen en in 2027 naar 85.000 woningen. "Bij de verwachte huishoudensgroei op middellange termijn kan hiermee een deel van de opgelopen achterstanden op de woningmarkt worden ingelopen", aldus Van Hoek. Wel blijft de spanning op de krappe woningmarkt volgens hem aanhouden. In 2030 zakt de woningvoorraad terug naar 83.000 woningen, dan worden meer huizen gesloopt.
Doel
Met de bouw van nieuwe huizen is volgens de EIB-directeur dit jaar een bedrag van meer dan 23 miljard euro gemoeid en volgend jaar ruim 25 miljard euro.
Met de verwachte groei zou Nederland het doel om elk jaar 100.000 woningen te bouwen nog altijd niet halen. De nieuwbouw kampt met onder meer een tekort aan bouwgrond, de stikstofproblematiek en het volle stroomnet.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP) - ChatGPT-maker OpenAI heeft vrijdag een voorlopige versie van zijn nieuwe AI-model GPT-5.6 alleen in de Verenigde Staten beschikbaar gemaakt voor een beperkte groep partijen. Volgens het bedrijf gebeurt dat op verzoek van de Amerikaanse overheid vanwege zorgen over de nationale veiligheid.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met kleine koersdalingen het weekend ingegaan. Apple stond bij de winnaars op Wall Street na een dag eerder nog flink te zijn gedaald door het nieuws dat het techconcern de prijzen van onder meer MacBooks en iPads verhoogt vanwege de sterk gestegen kosten voor geheugenchips. Chipbedrijf Micron Technology deed juist een stap terug na de sterke stijging een dag eerder.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt Europese landen invoerheffingen van 100 procent op te leggen als die een belasting op digitale diensten van Amerikaanse techbedrijven invoeren. Dat schreef Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV heeft een nieuwe raad van toezicht. De Bondsraad van FNV heeft vrijdag ingestemd met die nieuwe raad, die daardoor direct van start kan gaan. Met die stap neemt ook de huidige raad van toezicht, onder wie de tijdelijke toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts, rond 1 juli afscheid.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met verlies gesloten. De chipfondsen ASML, Besi en ASMI stonden bij de dalers op het Damrak. Ook Shell was een verliezer door een daling van de olieprijzen.
14 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag overwegend met verlies aan de handelsdag begonnen. Een uitverkoop van techaandelen zorgde voor minnen op Wall Street. Techbeurs Nasdaq is daarmee mogelijk op weg naar de vijfde dag met verlies op rij. Beleggers lijken bezorgd over aangekondigde prijsstijgingen van Apple en Microsoft. Ook drukt het nieuws dat OpenAI zijn beursgang mogelijk uitstelt tot volgend jaar het sentiment.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Topman Roland Boekhout van ASN Bank is de nieuwe voorzitter van de Duits-Nederlandse Handelskamer (DNHK). Hij volgt Eva van Pelt op, die het voorzitterschap na haar termijn van drie jaar overdraagt en vicevoorzitter wordt. DNHK ondersteunt de Nederlands-Duitse zakelijke betrekkingen. Duitsland is de belangrijkste handelspartner van Nederland.
17 uur geleden