EIB: veel infrastructuurprojecten kunnen door met investering
AMSTERDAM (ANP) - Met relatief kleine maatregelen kan een groot deel van de infrastructuurprojecten die nu stilliggen omdat ze tot meer stikstofuitstoot leiden, weer doorgaan. Dat stelt het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) dat becijferde dat daarvoor in het hele land tussen de 400 miljoen en 600 miljoen euro nodig is. De stikstofproblematiek houdt nu nog een derde van de infrastructuurprojecten tegen.
Daarvan is in 90 procent van de gevallen sprake van een zeer beperkte extra stikstofuitstoot, stelt het EIB. Dat komt grotendeels omdat er na afronding van bijvoorbeeld een wegverbreding meer verkeer langskomt. Het EIB stelt voor de benodigde stikstofruimte te creƫren door een "gerichte en vrijwillige uitkoop van boerderijen". Die grond zou dan kunnen worden gebruikt voor woningbouw waardoor de kosten voor de gemeenschap lager uitvallen.
Nieuwe infrastructuurprojecten leiden soms ook tot de verlegging van verkeersstromen, merkt de EIB op. Als op een bestaande weg minder verkeer komt, betekent dat ook minder stikstofneerslag. Die vrijgekomen ruimte zou ook ingezet kunnen worden voor nieuwe projecten.
De stikstofruimte moet beheerd worden door regionale stikstofbanken. Die kunnen die ruimte dan toewijzen aan met name projecten waardoor de hoeveelheid stikstof die neerslaat maar beperkt toeneemt, om zo veel mogelijk projecten door te kunnen laten gaan.
Zo'n 4 procent van de infrastructuurprojecten zorgt voor een grotere toename van de stikstofneerslag. Daarbij is maatwerk nodig, stelt het EIB. In sommige gevallen is uitstel ook onvermijdelijk.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De hoofdgraadmeters op de aandelenbeurzen in New York lieten donderdag aan het slot kleine koersuitslagen zien. De aandacht van beleggers op Wall Street ging opnieuw uit naar cijfers over de Amerikaanse banenmarkt. Verder waren er nog kwartaalresultaten van onder meer softwareconcern Salesforce en supermarktketen Kroger.
10 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering is van plan nog meer belangen te nemen in bedrijven die actief zijn met belangrijke grondstoffen om zo de afhankelijkheid van China bij die grondstoffen tegen te gaan. Het gaat bijvoorbeeld om zink, kobalt, nikkel, lithium en koper die van groot belang zijn voor de industrie en defensiesector.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een kleine min gesloten na de plus een dag eerder. Zorgtechnologieconcern Philips was de grootste daler bij de hoofdfondsen op het Damrak en zorgde voor koersdruk op de hoofdindex.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Albert Heijn heeft consumenten misleid met vage duurzaamheidsclaims op zuivelverpakkingen van zijn huismerk en moet ze aanpassen. Dat maakte de Reclame Code Commissie (RCC) donderdag bekend na een klacht van Wakker Dier.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Salesforce behoorde donderdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het softwareconcern boekte afgelopen kwartaal meer winst dan verwacht. Ook verhoogde het bedrijf de omzetverwachting voor het hele jaar. Het aandeel Salesforce, dat deel uitmaakt van de Dow-Jonesindex, steeg licht.
6 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het duurt tot 2027 voordat het aantal grondafhandelaren op Schiphol is teruggebracht naar drie, in plaats van de huidige zes. Dat maakte de luchthaven bekend bij het begin van de aanbesteding voor bedrijven die verantwoordelijk worden voor de bagageafhandeling en werkzaamheden rond vliegtuigen. Het is al jaren de wens van de politiek en Schiphol om het aantal afhandelaren te beperken.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie groeit voorlopig door ondanks de handelsstrijd van Donald Trump en andere geopolitieke spanningen, voorspellen economen van ING. Voor 2026 voorzien zij daarbij een stevige koopkrachtstijging, al blijft de consument voorzichtig en wachten grote dossiers als het overvolle stroomnet en de stikstofproblematiek nog altijd op aanpak.
9 uur geleden