Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EIB: recordbedrag van 100 miljard naar defensie en duurzaamheid

EIB: recordbedrag van 100 miljard naar defensie en duurzaamheid

LUXEMBURG (ANP) - De Europese Investeringsbank (EIB) heeft vorig jaar een recordbedrag van 100 miljard euro geïnvesteerd in onder meer defensie, groene projecten en digitale transitie, maakte de organisatie donderdag bekend.

Bijna 60 procent van alle financiering ging naar groene projecten. Het betreft investeringen in stroomnetwerken, energieopslag, hernieuwbare energie en schone technologie om de zware industrie te verduurzamen. Ook werd veel geld gestoken in maatregelen om de gevolgen van klimaatverandering te beperken. Volgens de EIB helpt dit "economieën en samenlevingen sterker en weerbaarder te maken tegen klimaatverandering en de gevolgen daarvan."

Vorig jaar financierde de Europese Investeringsbank een vijfde van alle nieuwe zonneparken, een op de drie nieuwe windprojecten op land, en het merendeel van alle windprojecten op zee. "Door de recordhoogte van investeringen in energie-efficiëntie zullen de energierekeningen voor kleine en middelgrote bedrijven en huishoudens naar verwachting dalen", stelt de bank.

Oekraïne

Als reactie op "het nieuwe geopolitieke landschap" zijn de investeringen in veiligheid en defensie verviervoudigd tot meer dan 4 miljard euro. "Dankzij deze uitbreiding speelt de EIB-groep een leidende rol in het waarborgen van vrede en veiligheid voor de burgers van de EU", staat in een rapport van de organisatie.

De financiering voor Oekraïne steeg naar een recordniveau en bedraagt sinds het begin van de oorlog met Rusland nu meer dan 4 miljard euro. Volgens de EIB wordt gemiddeld elke twee weken een nieuw project ondertekend of geopend. Het gaat onder andere om scholen, ziekenhuizen en gemeenschapsvoorzieningen, maar ook om stadsverwarming en energievoorziening voor de Oekraïners.

Nederland ontving vorig jaar leningen ter waarde van in totaal 4,1 miljard euro. "De investeringen zijn gericht op versterking van de economische weerbaarheid en het concurrentievermogen. Ook is de sterke positie van Nederland als leider op het gebied van innovatie, technologie en groene groei ondersteund."

Meer uit Financieel

Prijzen aan de pomp iets omhoog, diesel klimt naar recordhoogte

EINDHOVEN (ANP) - Diesel tanken is zaterdag iets duurder geworden in Nederland. Uit cijfers van UnitedConsumers komt naar voren dat de gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel is gestegen naar 2,725 euro, bijna 2 cent meer dan vrijdag. De gemiddelde benzineprijs is volgens het consumentenvoordeelplatform ook iets toegenomen tot 2,702 euro.

49 minuten geleden
Trump staat open voor Chinese autofabrieken in VS

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.

3 uur geleden
FT: VS beperken bescherming tankers in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.

3 uur geleden
OpenAI bevestigt eerder incident met autonome AI

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - AI-systemen van ChatGPT-maker OpenAI hebben al in mei honderden schadelijke softwarepakketten geüpload naar het platform RubyGems. Dat zeggen AI-onderzoekers. Het incident gebeurde twee maanden voordat AI-systemen van OpenAI tijdens veiligheidstests inbraken bij het programmeursplatform Hugging Face.

3 uur geleden
Wall Street sluit hoger na inflatiecijfers en daling olieprijzen

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten de handel uitgegaan. Daarmee werd wat herstel getoond van de vier verliesdagen op rij daarvoor. Het sentiment onder beleggers op Wall Street kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Daarnaast ging de aandacht uit naar cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten.

12 uur geleden
CNN: projectielen hebben Saudisch oliepijpleidingsysteem geraakt

NEW YORK (ANP) - Projectielen, waarschijnlijk drones, hebben donderdag een belangrijk oliepijpleidingsysteem in Saudi-Arabië geraakt. Dat melden Amerikaanse regeringsfunctionarissen een dag later aan nieuwszender CNN. Daarbij werd schade aangericht aan minstens twee pompstations van de oost-westelijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië. Satellietbeelden laten rookwolken en brandschade zien.

14 uur geleden
Eurocontrol: Europese luchtruim drukker dan ooit in zomerperiode

BRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europese luchtruim was tijdens de zomervakantieperiode drukker dan ooit. Dat meldt de Europese luchtverkeersleidingsdienst Eurocontrol. Dit ondanks de verstoringen in het luchtverkeer vanwege de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.

16 uur geleden