Effecten klimaatmaatregelen volgens experts lastig te meten
WAGENINGEN (ANP) - De effecten van de maatregelen waarmee de mensheid probeert de gevolgen van klimaatverandering aan te pakken, zijn lastig te meten. Dat komt naar voren uit een grote internationale studie waarin experts een groot aantal wetenschappelijke artikelen analyseerden.
"Uit al deze artikelen maken we op dat er vast veel adaptatiemaatregelen worden genomen, maar dat ze gefragmenteerd, weinig vernieuwend en kleinschalig zijn", concludeert coauteur Robbert Biesbroek, universitair hoofddocent Bestuurskunde bij Wageningen University & Research. "Bovendien zijn de effecten van al die maatregelen niet goed in kaart te brengen."
Bij klimaatadaptatie gaat het om maatregelen om de kwetsbaarheid te verminderen voor de gevolgen van klimaatverandering, zoals hitte, droogte en overstromingen. Biesbroek benadrukt dat de effecten van klimaatmitigatie, de maatregelen tegen klimaatverandering zelf, eenvoudiger zijn te meten aan de hand van de uitstoot van broeikasgassen. "Maar voor adaptatie is er geen eenvoudige meeteenheid."
Biesbroek noemt in een verklaring als voorbeeld het isoleren van een huis om energie te besparen. Dat heeft dan als gunstig bijeffect dat zo'n woning daarna ook beter is geïsoleerd tegen de hitte. "De vraag is: hoe meet je dit effect en hoe tel je het op bij alle andere effecten van klimaatadaptatie?" Het antwoord op die vraag is belangrijk voor beleidsmakers die willen weten welke maatregelen goed werken.
Meer uit Binnenland
BUDEL (ANP) - De brandweer gaat bij het bestrijden van de natuurbrand bij Weert en Budel over op een andere tactiek. Er worden daar nu voor het eerst twee zogenoemde handcrews ingezet, meldt de brandweer. Dat zijn specialistische brandweerteams die met handgereedschap de brand tegengaan op plekken waar blusvoertuigen niet kunnen komen.
14 minuten geledenOIRSCHOT (ANP) - In de buurt van Oirschot is zaterdagmiddag opnieuw vuur waargenomen in een natuurgebied waar eerder ook al brand heeft gewoed. Dat meldt de veiligheidsregio van Zuidoost-Brabant.
1 uur geledenDEN HAAG/ATHENE (ANP) - De Nederlandse ambassade in Griekenland heeft consulaire bijstand verleend aan drie Nederlandse deelnemers aan de Global Sumud Flotilla, de burgervloot met hulpgoederen voor Gaza. Dat laat het ministerie van Buitenlandse Zaken weten.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De voormalige televisiepresentator en politicus Carlo Strijk is op 59-jarige leeftijd overleden. Dat laat Niels Jens Uitvaartzorg weten aan het ANP namens de familie. Strijk overleed afgelopen week in zijn slaap.
4 uur geleden'T HARDE (ANP) - De brandweer heeft het sein brand meester gegeven voor de grote natuurbrand in 't Harde. Dat meldt de Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland.
8 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het warme en droge weer van de afgelopen dagen maakt in het weekend plaats voor fris en regenachtig lenteweer. Op zowel dodenherdenking als Bevrijdingsdag is het fris, met op maandag temperaturen tussen de 14 tot 16 graden. Op Bevrijdingsdag wordt het niet warmer dan 12 tot 16 graden.
9 uur geledenWEERT (ANP) - De natuurbrand tussen Weert en Budel is nog steeds onder controle en is daarom afgeschaald. De brandweer is er nog wel bij, maar met minder eenheden, meldt de veiligheidsregio. Er kan nog worden ingegrepen als het nodig is.
16 uur geleden