Effecten klimaatmaatregelen volgens experts lastig te meten
WAGENINGEN (ANP) - De effecten van de maatregelen waarmee de mensheid probeert de gevolgen van klimaatverandering aan te pakken, zijn lastig te meten. Dat komt naar voren uit een grote internationale studie waarin experts een groot aantal wetenschappelijke artikelen analyseerden.
"Uit al deze artikelen maken we op dat er vast veel adaptatiemaatregelen worden genomen, maar dat ze gefragmenteerd, weinig vernieuwend en kleinschalig zijn", concludeert coauteur Robbert Biesbroek, universitair hoofddocent Bestuurskunde bij Wageningen University & Research. "Bovendien zijn de effecten van al die maatregelen niet goed in kaart te brengen."
Bij klimaatadaptatie gaat het om maatregelen om de kwetsbaarheid te verminderen voor de gevolgen van klimaatverandering, zoals hitte, droogte en overstromingen. Biesbroek benadrukt dat de effecten van klimaatmitigatie, de maatregelen tegen klimaatverandering zelf, eenvoudiger zijn te meten aan de hand van de uitstoot van broeikasgassen. "Maar voor adaptatie is er geen eenvoudige meeteenheid."
Biesbroek noemt in een verklaring als voorbeeld het isoleren van een huis om energie te besparen. Dat heeft dan als gunstig bijeffect dat zo'n woning daarna ook beter is geïsoleerd tegen de hitte. "De vraag is: hoe meet je dit effect en hoe tel je het op bij alle andere effecten van klimaatadaptatie?" Het antwoord op die vraag is belangrijk voor beleidsmakers die willen weten welke maatregelen goed werken.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Volgens de familie van Jan Lenferink zal de overleden presentator vast "gniffelen" om de ontstane verwarring over zijn geboortejaar. Online staat dat Lenferink op 9 december 1948 is geboren, maar eigenlijk kwam hij drie jaar eerder al ter wereld.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Opnieuw is een KLM-vliegtuig met gestrande reizigers uit het Midden-Oosten aangekomen op Schiphol. De vlucht vanuit Muscat in Oman landde omstreeks 08.15 uur op de luchthaven. Aan boord van deze vlucht zaten 281 mensen, van wie 263 de Nederlandse nationaliteit hebben, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Een TUI-vliegtuig met gestrande reizigers uit het Midden-Oosten is in de nacht van vrijdag op zaterdag aangekomen op Schiphol. Het toestel met vluchtnummer OR9406 landde iets na 01.30 uur op Schiphol. Aan boord waren 56 Nederlandse reizigers uit Israël en de Westelijke Jordaanoever, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Iets meer dan 1 op de 6 Nederlanders overweegt niet te stemmen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen door wantrouwen in de politiek. Dat blijkt uit een enquête van het ANP in samenwerking met Kieskompas.
4 uur geledenDE BILT (ANP) - In het hele land, met uitzondering van Limburg, geldt zaterdagochtend code geel omdat het plaatselijk erg mistig kan zijn. Eerder gold die waarschuwing al voor de provincies Friesland, Flevoland, Utrecht, Noord- en Zuid-Holland en Zeeland, maar het KNMI heeft het gebied inmiddels uitgebreid.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voormalig tv-presentator Jan Lenferink is vrijdag overleden. Dat heeft zijn familie aan het ANP laten weten.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Turkije heeft volgens de Nederlandse buitenlandminister Tom Berendsen gedreigd met een tegenaanval tegen Iran, als dat land Turkije nog eens beschiet. Dat zei de minister in Café Kockelmann. Eerder op de avond sprak hij met zijn Turkse ambtsgenoot Hakan Fidan.
13 uur geleden