Eerste verdachte veiligheidswet Hongkong niet op borgtocht vrij
HONGKONG (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De eerste persoon die op grond van de omstreden veiligheidswet in Hongkong wordt vervolgd voor separatisme en terrorisme, komt niet op borgtocht vrij. De politie arresteerde de 23-jarige Tong Ying-kit nadat hij op een motor was ingereden op agenten. Hij had een vlag bij zich met de oproep Hongkong te "bevrijden".
Tong raakte gewond bij het incident en verscheen in een rolstoel voor de rechter. Die verwees naar artikel 42 van de nieuwe veiligheidswet, waar instaat dat vrijlating op borgtocht niet mogelijk is als er reden is om aan te nemen dat de verdachte de nationale veiligheid weer in gevaar kan brengen. De zaak gaat op 6 oktober verder.
De door China ingevoerde wet voorziet in hoge straffen voor misdrijven als separatisme, terrorisme en het samenspannen met buitenlandse mogendheden. Critici denken dat de wetgeving is bedoeld om critici van de communistische machthebbers de mond te kunnen snoeren in Hongkong, dat een speciale status heeft binnen China. De autoriteiten stellen dat de veiligheidswet is bedoeld om een klein groepje "onruststokers" te kunnen aanpakken.
Criticus gearresteerd
De autoriteiten in Peking arresteerden maandag ook een uitgesproken criticus van president Xi Jinping. De politie pakte academicus Xu Zhangrun thuis op, zeggen vrienden en collega's. De 57-jarige Xu had zich onder meer uitgesproken tegen het schrappen van het maximale aantal ambtstermijnen van de Chinese leider, die daardoor langer aan de macht kan blijven.
Een kennis zei dat Xu zich al langer zorgen maakt over de toekomst van China. "Hij had het gevoel dat het de foute kant opging met zijn land en vond dat hij als bekende intellectueel de plicht had zich uit te spreken." Xu zou in januari hebben gezegd dat hij er mentaal op was voorbereid dat hij gestraft zou worden.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Door migratiedeals aan te gaan met andere landen zorgen de VS ervoor dat migranten worden onderworpen aan mensenrechtenschendingen, waarschuwen VN-experts. Uitgezette migranten lopen onder meer risico op marteling en vervolging.
32 minuten geledenALAMATA (ANP/AFP) - Pro-regeringstroepen in Ethiopië claimen dat ze de strategisch gelegen plaats Alamata in de regio Tigray hebben ingenomen. Regeringstroepen zijn al dagenlang in gevecht met rebellen uit de noordelijke regio Tigray.
1 uur geledenFAIRFORD (ANP) - De vijf Britse mannen die werden opgepakt op verdenking van het beramen van een aanslag op de RAF-luchtmachtbasis nabij Fairford, worden maandagmiddag op borgtocht vrijgelaten. Dat meldt de antiterreurbrigade van de Britse politie in een persconferentie. De politie doet wel nog verder onderzoek naar het vijftal.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Aanklagers in Frankrijk hebben een straf van twee jaar met een enkelband geëist tegen oud-minister Rachida Dati. Ze wordt beschuldigd van corruptie en beïnvloeding, omdat ze tussen 2009 en 2013 als Europarlementariër zou hebben gelobbyd voor Renault-Nissan. Ze zou toen 900.000 euro hebben aangenomen van een Nederlandse dochteronderneming van dat autobedrijf.
2 uur geledenKYAUKTAW (ANP/RTR) - Bij een luchtaanval in het westen van Myanmar zijn zeker 33 doden gevallen, meldt de gewapende groep Arakan Army en een lokale hulpverlener. Volgens de opstandelingen werd de aanval uitgevoerd door de krijgsmacht. Die is al jaren in conflict met rebellen in het land en bombardeert daarbij regelmatig hele dorpen.
3 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP) - Een Turkse rechtbank heeft de populaire komiek Deniz Göktaş (32) tot negentien maanden cel veroordeeld voor het beledigen van president Recep Tayyip Erdogan tijdens een optreden. Göktaş wordt in afwachting van een hoger beroep voorlopig wel vrijgelaten.
3 uur geledenMETZ (ANP/AFP/DPA) - De paus heeft tijdens zijn bezoek aan het Franse Metz gewaarschuwd dat relaties tussen landen steeds onbeschaafder worden. Hij zei in het bijzijn van president Emmanuel Macron dat Europa daar het goede voorbeeld kan geven.
4 uur geleden