Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Eerste paar honderd prikken gezet van coronavaccin Novavax

Eerste paar honderd prikken gezet van coronavaccin Novavax

UTRECHT (ANP) - Het coronavaccin van Novavax dat sinds kort beschikbaar is in Nederland, is tot nu toe aan 383 mensen toegediend die nog niet waren gevaccineerd tegen het coronavirus. GGD-GHOR Nederland laat dat desgevraagd weten. Voor de komende weken staan nog zo'n achthonderd afspraken in de planning. Daaronder zijn ook tweede prikken, zegt een woordvoerster van de koepel van gezondheidsdiensten.

Het vaccin van Novavax is een zogeheten eiwitvaccin. Die techniek bestaat al geruime tijd. Deskundigen opperden dat het daarom weleens aantrekkelijk kan zijn voor mensen die sceptisch zijn over de zogeheten mRNA-vaccins (van Pfizer/BioNTech en Moderna) of de vectorvaccins (AstraZeneca en Janssen). Voorzitter Ton de Boer van het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG) merkte eerder op dat mensen die "moeite hebben met nieuwe techniek" hier wellicht wel voor openstaan.

Wie het middel genaamd Nuvaxovid wil, kan daar sinds 11 maart telefonisch een afspraak voor maken bij de GGD. Tussen de twee prikken zit minimaal drie weken. Een boosterprik van dit vaccin is nog niet voorhanden.

Spike-eiwit

Dit coronavaccin is ontwikkeld door het Tsjechische Praha Vaccines, dat in 2020 werd gekocht door het Amerikaanse Novavax en sindsdien Novavax CZ heet. Het gebruikt een klein stukje nagemaakt spike-eiwit om het afweersysteem te leren hoe dat in elkaar zit. De spikes zijn de stekeltjes waarmee het coronavirus cellen binnendringt.

De mRNA-vaccins werken anders. Die gebruiken een stukje genetische code van het coronavirus om het afweersysteem te activeren. Coronavaccins van AstraZeneca en Janssen maken dan weer gebruik van een onschadelijk gemaakt verkoudheidsvirus, dat ook een stukje code bevat om het immuunsysteem te activeren.

Meer uit Gezond

CBS: hoeveelheid huishoudelijk afval iets toegenomen in 2024

DEN HAAG (ANP) - Nederlanders gooiden vorig jaar in totaal 8,2 miljard kilo huishoudelijk afval weg, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat komt neer op 459 kilo gft-afval, oud papier, glas en ander vuil per inwoner, 8 kilo meer dan in 2023. Na jaren van daling is de hoeveelheid ingezameld huishoudelijk afval daarmee weer iets toegenomen. Een verklaring voor de stijging geeft het CBS niet.

2 dagen geleden
Postbezorgers deden zeker 1000 meldingen bij sociaal werk

UTRECHT (ANP) - Sinds post- en pakketbezorgers een melding kunnen maken als ze het gevoel hebben dat het niet goed gaat met iemand bij wie ze post bezorgen, hebben ze dat zeker duizend keer gedaan. Dat melden Sociaal Werk Nederland en PostNL dinsdag. Het initiatief ging in april 2024 van start.

3 dagen geleden
Oude NS-wagons mogelijk omgebouwd tot noodhospitaals Defensie

DEN HAAG (ANP) - Defensie en de NS praten over een mogelijke verkoop van oude treinwagons, die omgebouwd kunnen worden tot noodhospitaals voor gewonde militairen. Dat heeft een woordvoerder van de NS bevestigd na berichtgeving door het AD.

4 dagen geleden
Sjoemelende verpleegkundigen krijgen beroepsverbod

ZWOLLE (ANP) - Twee verpleegkundigen mogen nooit meer in de zorg werken, nadat ze waren betrapt op het indienen van foute declaraties. Het regionaal tuchtcollege in Zwolle schrapt ze uit het register waarin alle zorgmedewerkers moeten staan.

6 dagen geleden
Let op bij gebruik balsem voor verkouden kind, waarschuwt Lareb

DEN BOSCH (ANP) - Ouders moeten goed opletten wanneer ze hun kinderen insmeren met een balsem bij een verkoudheid. Verkeerd gebruik kan ernstige bijwerkingen veroorzaken, waarschuwt bijwerkingencentrum Lareb. In de balsems zitten stoffen als menthol, die helpen om de luchtwegen wat vrijer te maken, zodat mensen beter kunnen ademen. Bij goed gebruik zijn er volgens Lareb nauwelijks bijwerkingen. Maar de balsems met menthol zijn alleen geschikt voor mensen van 2 jaar en ouder, niet voor baby's en dreumesen.

1 week geleden
Veel kinderen hebben last van krentenbaard

UTRECHT (ANP) - Veel kinderen gaan naar de huisarts omdat ze last hebben van krentenbaard. Dat is een ontsteking van de huid, met wondjes, rode plekjes of blaasjes met gele korstjes. Onderzoeksinstituut Nivel, dat de gegevens van huisartsen registreert, zegt dat dit vaak in de zomer gebeurt.

1 week geleden
Analyse: bevolkingsonderzoeken kanker redden jaarlijks duizenden

ROTTERDAM (ANP) - Dankzij de drie bevolkingsonderzoeken naar borst-, darm- en baarmoederhalskanker worden jaarlijks duizenden mensen gered. Ook leven mensen langer met kanker door de vroegere screening. Het Erasmus MC onderzocht de effectiviteit van de onderzoeken en de zorgkosten.

1 week geleden