Eerste paar honderd prikken gezet van coronavaccin Novavax
UTRECHT (ANP) - Het coronavaccin van Novavax dat sinds kort beschikbaar is in Nederland, is tot nu toe aan 383 mensen toegediend die nog niet waren gevaccineerd tegen het coronavirus. GGD-GHOR Nederland laat dat desgevraagd weten. Voor de komende weken staan nog zo'n achthonderd afspraken in de planning. Daaronder zijn ook tweede prikken, zegt een woordvoerster van de koepel van gezondheidsdiensten.
Het vaccin van Novavax is een zogeheten eiwitvaccin. Die techniek bestaat al geruime tijd. Deskundigen opperden dat het daarom weleens aantrekkelijk kan zijn voor mensen die sceptisch zijn over de zogeheten mRNA-vaccins (van Pfizer/BioNTech en Moderna) of de vectorvaccins (AstraZeneca en Janssen). Voorzitter Ton de Boer van het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG) merkte eerder op dat mensen die "moeite hebben met nieuwe techniek" hier wellicht wel voor openstaan.
Wie het middel genaamd Nuvaxovid wil, kan daar sinds 11 maart telefonisch een afspraak voor maken bij de GGD. Tussen de twee prikken zit minimaal drie weken. Een boosterprik van dit vaccin is nog niet voorhanden.
Spike-eiwit
Dit coronavaccin is ontwikkeld door het Tsjechische Praha Vaccines, dat in 2020 werd gekocht door het Amerikaanse Novavax en sindsdien Novavax CZ heet. Het gebruikt een klein stukje nagemaakt spike-eiwit om het afweersysteem te leren hoe dat in elkaar zit. De spikes zijn de stekeltjes waarmee het coronavirus cellen binnendringt.
De mRNA-vaccins werken anders. Die gebruiken een stukje genetische code van het coronavirus om het afweersysteem te activeren. Coronavaccins van AstraZeneca en Janssen maken dan weer gebruik van een onschadelijk gemaakt verkoudheidsvirus, dat ook een stukje code bevat om het immuunsysteem te activeren.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd onderzoekt de werkcultuur op de intensivecareafdeling van het Erasmus MC in Rotterdam. Dat bevestigt de inspectie na berichtgeving van de NOS en Nieuwsuur over een vertrouwenscrisis op deze afdeling van het ziekenhuis.
1 dag geledenAMERSFOORT (ANP) - Mannen in de grote steden moeten zich vaker laten controleren op darmkanker, vindt het MDL Fonds. De deelname aan het bevolkingsonderzoek voor de ziekte is schrikbarend laag, zegt de organisatie, die vroeger Maag Lever Darm Stichting heette. Het fonds komt daarom met een campagne. Die wordt donderdag gelanceerd.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Bij vrouwen die geen of moeilijk toegang hebben tot het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker wordt het humaan papillomavirus (HPV) vaker gevonden dan bij vrouwen die daar wel toegang toe hebben. Dat meldt Dokters van de Wereld op basis van 555 uitstrijkjes die de mensenrechtenorganisatie tussen 2022 en 2025 afnam bij vrouwen zonder toegang. 87 procent van hen is ongedocumenteerd en daarom uitgesloten van het bevolkingsonderzoek.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De wachttijden voor medische zorg in Nederland zijn de afgelopen jaren verder opgelopen. Dit blijkt uit de ANP-analyse van data over wachttijden voor medisch-specialistische zorg, bijgehouden door de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa). Vorig jaar had iets meer dan de helft van de behandelingen in een polikliniek een te lange wachttijd. Volgens landelijke afspraken over de zorg zou dit maximaal vier weken moeten zijn. In 2022 ging het nog om ongeveer 45 procent van de behandelingen.
5 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Door ongelukken met vuurwerk rond de jaarwisseling hebben dit jaar 215 mensen oogletsel opgelopen, het hoogste aantal in twaalf jaar. Het Nederlands Oogheelkundig Gezelschap (NOG) meldt dat op basis van alle registraties van behandelaars. De helft van alle gewonden was 17 jaar of jonger. Voor een op de drie slachtoffers is het letsel blijvend, laat de beroepsvereniging van oogartsen weten.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Kwetsbare mensen worden hard geraakt door de plannen van het komende kabinet over sociale zekerheid en langdurige zorg, vreest de Nederlandse ggz. Volgens de branchevereniging kan dat leiden tot extra druk op de geestelijke gezondheidszorg.
2 weken geledenDEN HAAG (ANP) - De bezuinigingen op de zorg die het nieuwe kabinet wil doorvoeren, leiden niet automatisch tot meer efficiëntie in het zorgsysteem. Dat melden het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving in hun doorrekening van de plannen van D66, VVD en CDA. In de doorrekening staat dat de bezuinigingen de kwaliteitsverbetering beperken die had plaatsgevonden bij ongewijzigd beleid.
2 weken geleden