Eerste Hongkonger aangeklaagd onder nieuwe veiligheidswet
HONGKONG (ANP/RTR) - Een man uit Hongkong die met een motor op de politie inreed terwijl hij een vlag met de tekst 'Bevrijd Hongkong' droeg, is als eerste aangeklaagd onder de nieuwe Chinese veiligheidswet voor Hongkong. De aanklacht is terrorisme en aanzetten tot separatisme. Door de wet kunnen Chinese veiligheidsbeambten openlijk opereren in Hongkong en worden veel vormen van kritiek op de Chinese overheid strafbaar.
Peking nam de wet deze week aan. Volgens critici is de veiligheidswet bedoeld om de prodemocratische protesten waarvan Hongkong sinds vorig jaar geregeld het toneel is, de kop in te drukken.
Volgens de politie verwondde de 23-jarige Tong Ying-kit meerdere agenten toen hij woensdag bij een demonstratie op hen inreed. Op een video is te zien hoe de bestuurder van een motorfiets een aantal agenten omver rijdt in een smalle straat, voordat hij voorover valt en wordt gearresteerd.
Demonstraties
De man, die in het ziekenhuis belandde, is nog in hetzelfde etmaal aangeklaagd waarin de Hongkongse regering de slogan 'Bevrijd Hongkong, revolutie nu' als separatistisch en subversief betitelde. Die leus staat op t-shirts en vlaggen die door veel prodemocratie-demonstranten worden gedragen.
Op Hongkong, een voormalige Britse kroonkolonie, is het principe 'een staat, twee systemen' van toepassing dat door het Verenigd Koninkrijk en China werd overeengekomen in een verdrag omtrent de overdracht, die in 1997 plaatsvond. Daardoor kreeg Hongkong een democratisch gekozen regering, een vrijemarkteconomie en een onafhankelijke rechterlijke macht. Gevreesd wordt dat daar met de Chinese nationale veiligheidswet een einde aan komt.
Bij demonstraties tegen de omstreden wet in Hongkong, woensdag op de 23e verjaardag van de overdracht aan China, arresteerde de politie minstens 370 demonstranten, waarvan tien met een beroep op de nieuwe veiligheidswet.
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin is met ceremonieel onthaal aangekomen in China voor zijn bezoek aan de Chinese president Xi Jinping. Op beelden van Al Jazeera is te zien hoe Poetin uit zijn vliegtuig stapt en onder meer wordt ontvangen door een groep schoolkinderen die met vlaggetjes zwaaien. De Amerikaanse president Donald Trump kreeg bij zijn bezoek vorige week een vergelijkbaar onthaal.
5 uur geledenMARMARIS (ANP) - Op zo'n 200 kilometer voor de kust van Gaza is de laatste livestream met de boten van de Global Sumud Flotilla uitgevallen. De boot Sirius met zes opvarenden lijkt de laatste boot te zijn die door Israël is onderschept bij een poging de blokkade naar het Palestijnse gebied te breken en daar noodhulp te bieden.
5 uur geledenMARMARIS (ANP) - Er is geen enkele boot van de Global Sumud Flotilla meer onderweg naar Gaza. Dat bevestigt de organisatie nadat ook de laatste livestream van een boot is gestopt toen het Israëlische leger dat schip enterde.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten verminderen hun troepental in Europa niet met 9000, maar met 5000 militairen. Het grootste deel ervan zou in Polen worden gelegerd, zegt een hoge NAVO-bron. De Amerikaanse president Donald Trump meldde eerder 5000 troepen uit Duitsland terug te trekken uit woede over kritiek uit Berlijn op de oorlog tegen Iran. Meerdere media meldden dat daarnaast 4000 Amerikanen in Polen bij hun aanstaande vertrek niet zouden worden afgelost.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het luchtalarm dat in 2028 verdwijnt, moet worden vervangen door een alternatief systeem. Dat zei justitieminister David van Weel (VVD) dinsdag. Het systeem moet nog worden uitgekozen, maar het kan volgens de minister voor 2028 actief zijn.
7 uur geledenKINSHASA (ANP/AFP) - De Congolese medicus en winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede (2018) Denis Mukwege heeft er bij de rebellenbeweging M23 en andere "bezetters" op aangedrongen het vliegveld van de stad Goma in het noordoosten van de Democratische Republiek Congo te heropenen. Dit is volgens hem nodig voor de strijd tegen de uitbraak van het ebolavirus in dat deel van Afrika.
7 uur geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse oud-premier José Luis Rodríguez Zapatero, naar wie een onderzoek loopt voor misstanden, heeft in een videoboodschap zijn onschuld bepleit. "Ik wil nogmaals benadrukken dat al mijn publieke en privéactiviteiten altijd met absoluut respect voor de wet zijn uitgevoerd."
7 uur geleden