Eerste Hongkonger aangeklaagd onder nieuwe veiligheidswet
HONGKONG (ANP/RTR) - Een man uit Hongkong die met een motor op de politie inreed terwijl hij een vlag met de tekst 'Bevrijd Hongkong' droeg, is als eerste aangeklaagd onder de nieuwe Chinese veiligheidswet voor Hongkong. De aanklacht is terrorisme en aanzetten tot separatisme. Door de wet kunnen Chinese veiligheidsbeambten openlijk opereren in Hongkong en worden veel vormen van kritiek op de Chinese overheid strafbaar.
Peking nam de wet deze week aan. Volgens critici is de veiligheidswet bedoeld om de prodemocratische protesten waarvan Hongkong sinds vorig jaar geregeld het toneel is, de kop in te drukken.
Volgens de politie verwondde de 23-jarige Tong Ying-kit meerdere agenten toen hij woensdag bij een demonstratie op hen inreed. Op een video is te zien hoe de bestuurder van een motorfiets een aantal agenten omver rijdt in een smalle straat, voordat hij voorover valt en wordt gearresteerd.
Demonstraties
De man, die in het ziekenhuis belandde, is nog in hetzelfde etmaal aangeklaagd waarin de Hongkongse regering de slogan 'Bevrijd Hongkong, revolutie nu' als separatistisch en subversief betitelde. Die leus staat op t-shirts en vlaggen die door veel prodemocratie-demonstranten worden gedragen.
Op Hongkong, een voormalige Britse kroonkolonie, is het principe 'een staat, twee systemen' van toepassing dat door het Verenigd Koninkrijk en China werd overeengekomen in een verdrag omtrent de overdracht, die in 1997 plaatsvond. Daardoor kreeg Hongkong een democratisch gekozen regering, een vrijemarkteconomie en een onafhankelijke rechterlijke macht. Gevreesd wordt dat daar met de Chinese nationale veiligheidswet een einde aan komt.
Bij demonstraties tegen de omstreden wet in Hongkong, woensdag op de 23e verjaardag van de overdracht aan China, arresteerde de politie minstens 370 demonstranten, waarvan tien met een beroep op de nieuwe veiligheidswet.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opnieuw gedreigd met aanvallen op Iraanse civiele infrastructuur. Tijdens een persconferentie herhaalde hij dat hij alle bruggen en energiecentrales in het land zal vernietigen als er geen deal komt voor de deadline dinsdag. Diezelfde bewoordingen gebruikte hij zondag ook.
3 uur geledenCAPE CANAVERAL (ANP/AFP) - De astronauten van de Artemis II-ruimtemissie hebben het record van verste ruimtereis verbroken. Iets voor 20.00 uur Nederlandse tijd bereikten de astronauten het verste punt dat ooit door een mens is bezocht. Ze zien hierbij delen van de maan die nog nooit eerder met het blote oog zijn waargenomen.
3 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - Bij de jongste aanvallen van Israël op het buurland Libanon zijn in maart en april al rond de 1500 doden en meer dan 4600 gewonden gevallen volgens het ministerie van Gezondheid. Onder de doden waren volgens het Libanese ministerie 57 mensen die medische hulp boden.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Met de twee bemanningsleden die boven Iran in een gevechtsvliegtuig vrijdag werden neergehaald gaat het volgens president Donald Trump goed. Ze zijn allebei gewond, maar herstellen goed, aldus de president.
5 uur geledenBOEKAREST (ANP/RTR) - Een rechtbank in Boekarest heeft alle beperkende maatregelen tegen de Amerikaans-Britse verdachten Andrew Tate en zijn broer Tristan geschrapt. Naar de twee omstreden internetberoemdheden loopt in Roemenië een onderzoek naar onder meer betrokkenheid bij mensenhandel in de aanloop naar een proces. De twee zijn op sociale media beroemd en berucht als onder meer radicale criticasters van het feminisme.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump hebben de VS een voorstel voor een staakt-het-vuren van 45 dagen in de oorlog met Iran bestudeerd. Hij noemde het een "zeer belangrijke stap", maar zei tegen journalisten bij het Witte Huis ook gelijk dat het niet goed genoeg is.
6 uur geledenHAMBURG (ANP/AFP) - Een wolf die in Hamburg een week geleden een vrouw in het gezicht beet en ernstig verwondde, is weer in het wild vrijgelaten. Het dier werd kort daarna door agenten opgespoord en gevangen. De Groene minister van Milieu in Hamburg, Katharina Fegebank, heeft gezegd dat vrijlaten de beste oplossing voor de wolf is. Er zijn volgens haar allerlei opties overwogen, maar het dier is zondagavond in het wild vrijgelaten. De wolf wordt nu constant gemonitord en als die weer in een bebouwde omgeving komt, kan er snel worden ingegrepen.
7 uur geleden