'Eerste handelsoverleg VS en China sinds vertrek Trump nabij'
HONGKONG (ANP) - De Verenigde Staten en China houden binnenkort hun eerste handelsoverleg sinds het aantreden van president Joe Biden. Dat meldt de Hongkongse krant South China Morning Post op basis van ingewijden. De Amerikaanse handelsgezant Katherine Tai zal naar verluidt met vicepremier Liu He van China spreken over het handelsakkoord dat de twee landen begin 2020 ondertekenden.
Bidens voorganger Donald Trump koos in 2018 en 2019 vooral voor harde confrontaties om China tot meer concessies op het vlak van bilaterale handel de dwingen. Hij voerde extra importtarieven in op honderden miljarden dollars aan Chinese handelswaar, waarop de Volksrepubliek met vergelijkbare tegenmaatregelen reageerde.
Die handelsoorlog werd beëindigd met een gedeeltelijke handelsdeal die Trump en Liu in januari 2020 ondertekenden. Daarin spraken ze af dat China voor 200 miljard extra aan Amerikaanse waren zou kopen, waaronder landbouwproducten. In ruil daarvoor zagen de VS af van nieuw strafheffingen en verlaagden ze bepaalde importheffingen.
Onwaarschijnlijk
China wil het liefst dat alle handelsbarrières uit Trumps periode worden opgeheven, maar Tai en andere leden van de regering-Biden noemden dit eerder onwaarschijnlijk. Tai wil in het eerste handelsoverleg sinds augustus vooral horen van China hoeveel is waargemaakt van de belofte om extra uit de VS te importeren. Door de coronapandemie lopen de Chinezen achter op schema.
Handelspolitiek is in de Chinees-Amerikaanse verhoudingen onder Biden een minder urgent probleem dan onder zijn voorganger. De spanningen rond mensenrechtenschendingen, de status van Taiwan en conflicten in de Zuid-Chinese Zee treden meer op de voorgrond. Tai gaf onlangs aan dat haar team nog moet beginnen aan een uitgebreide beoordeling van het Chinese handelsbeleid.
Meer uit Financieel
AUSTIN (ANP) - Autoproducent Tesla heeft zijn toeleveranciers gevraagd geen in China gemaakte onderdelen meer te gebruiken voor auto's die in de Verenigde Staten worden geproduceerd. Leidinggevenden van de elektrische autofabrikant hebben moeite met de wisselende importtarieven in het handelsconflict tussen de VS en China. Dit bemoeilijkt de prijsstrategieën van het bedrijf, meldt The Wall Street Journal op basis van bronnen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Boerenorganisatie Agractie pleit voor minder regeldruk, "zodat boeren kunnen blijven produceren en consumenten toegang houden tot gezond en betaalbaar voedsel." De organisatie reageert hiermee op de voorspellingen van brancheverenigingen dat rundvlees volgend jaar nog fors duurder wordt.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten en het Europees Parlement hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een akkoord bereikt over de EU-begroting van 2026. Nederland, Finland en Oostenrijk hebben zich van stemming onthouden. Zweden stemde tegen. De landen vinden onder meer dat er te weinig wordt bezuinigd om dat vrijgekomen geld te besteden aan nieuwe prioriteiten. De vier voorzien daarmee een moeilijke opgave voor 2027. Ook Hongarije onthield zich van stemming.
13 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Tim Cook stapt mogelijk volgend jaar op als topman van het Amerikaanse technologiebedrijf Apple. De raad van bestuur en topmanagers bereiden zich voor op het vertrek van Cook na meer dan veertien jaar als leider van het bedrijf. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van bronnen.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rundvlees, zoals biefstuk, hamburgers en rundergehakt, wordt volgend jaar opnieuw een stuk duurder, na de forse prijsstijgingen van dit jaar. Dit komt mede doordat in Nederland steeds meer boerenbedrijven verdwijnen door stikstofregels. "Het uitkopen van veehouderijen vindt nu plaats, dus de beschikbaarheid van vlees wordt hierdoor naar verwachting nog minder. Daardoor zullen de prijzen omhooggaan", zegt Marian Lemsom, directeur van Koninklijke Nederlandse Slagers (KNS).
16 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse techbedrijf Google gaat 40 miljard dollar investeren in drie nieuwe datacenters in Texas, in een wedloop tussen bedrijven om meer rekenkracht voor AI en dataverwerking te bemachtigen. Eerder investeerden concurrenten zoals OpenAI en Anthropic PBC al miljarden in datacenters in Texas.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kruidnoten zijn de afgelopen jaren een stuk duurder geworden, maar ze worden er niet minder door gegeten. Fabrikanten pasten de grootte van de zakken aan om zo de prijsstijging te dempen en dat lijkt te hebben gewerkt: mensen kopen nu vaker kleinere zakjes. Daardoor verkopen de belangrijkste producenten Van Delft en Bolletje alsnog ongeveer evenveel als een jaar eerder, laten ze weten aan persbureau ANP.
17 uur geleden