Eerste 1,5 miljard aan bevroren Russische tegoeden naar Oekraïne
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft de eerste 1,5 miljard euro van bevroren Russische rentes en dividenden beschikbaar gesteld voor hulp aan Oekraïne. Dat heeft de Europese Commissie vrijdag bekendgemaakt. Het geld wordt ingezet om de militaire inzet en de wederopbouw van Oekraïne te ondersteunen.
Het geld komt uit de 'pot' waarin rentes en dividenden van in Europa bevroren Russische gelden worden gestort. Het gaat daarbij om tegoeden van de Centrale Bank van Rusland in Europa. Het is een van de sancties die de Europese Unie aan Rusland hebben opgelegd als strafmaatregel tegen de Russische inval in Oekraïne. De Europese Unie is nu begonnen met het doorsluizen van deze inkomsten naar Oekraïne.
Het grootste deel van het vrijdag beschikbaar gestelde geld wordt gebruikt voor de financiering van militair materiaal waar de grootste behoefte aan is, zegt EU-buitenlandchef Josep Borrell. Het gaat onder meer om luchtverdediging en munitie voor artillerie.
"Er is geen beter symbool of beter gebruik van het geld van het Kremlin, dan om hiermee Oekraïne en heel Europa veiliger te maken", zegt Ursula von der Leyen, voorzitter van de Europese Commissie.
Meer uit Buitenland
DHAKA (ANP/AFP/RTR) - Ex-premier van Bangladesh Sheikh Hasina is veroordeeld tot 21 jaar cel voor corruptie. Ze kreeg eerder deze maand de doodstraf opgelegd voor misdaden tegen de menselijkheid, maar zit nog in India en negeert bevelen om terug te keren naar Bangladesh.
24 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR) - China waarschuwt dat Japan een "pijnlijke prijs" moet betalen als het een grens overschrijdt wat Taiwan betreft. De landen hebben hun grootste diplomatieke conflict in jaren, sinds de Japanse premier Sanae Takaichi suggereerde dat een Chinese aanval op Taiwan een militaire reactie van Japan kan uitlokken.
54 minuten geledenHONGKONG (ANP/AFP) - De brand in acht woontorens in Hongkong heeft aan zeker 55 mensen het leven gekost, zegt de brandweer. In vier blokken is het vuur inmiddels gedoofd, in drie andere is de brand onder controle. De achtste toren werd niet door de brand getroffen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De man die wordt verdacht van het neerschieten van twee leden van de Nationale Garde in de buurt van het Witte Huis, werkte in Afghanistan voor de VS. De 29-jarige Rahmanullah Lakanwal werkte onder meer voor de CIA, zei directeur John Ratcliffe van de inlichtingendienst tegen Fox News. Hij geeft oud-president Joe Biden de schuld dat de man naar de VS kon komen.
3 uur geledenKUNMING (ANP/AFP/RTR) - In het zuiden van China zijn elf mensen omgekomen nadat een trein was ingereden op een groep arbeiders. Twee anderen raakten gewond, melden de lokale spoorwegen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zijn regering opgeroepen Afghaanse immigranten die tijdens de regering van voormalig president Joe Biden de Verenigde Staten zijn binnengekomen, opnieuw te onderzoeken. Dat deed Trump in een vooraf opgenomen toespraak vanuit Florida, waar hij Thanksgiving doorbrengt.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Twee leden van de Amerikaanse Nationale Garde zijn neergeschoten in de buurt van het Witte Huis in Washington. Volgens de veiligheidsdienst FBI zijn ze in kritieke toestand na de aanval. Aanvankelijk had de gouverneur van de staat West Virginia, waaruit de twee gardisten afkomstig zijn, gemeld dat ze waren overleden. Later kwam hij daarop terug.
7 uur geleden