Eerste 1,5 miljard aan bevroren Russische tegoeden naar Oekraïne
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft de eerste 1,5 miljard euro van bevroren Russische rentes en dividenden beschikbaar gesteld voor hulp aan Oekraïne. Dat heeft de Europese Commissie vrijdag bekendgemaakt. Het geld wordt ingezet om de militaire inzet en de wederopbouw van Oekraïne te ondersteunen.
Het geld komt uit de 'pot' waarin rentes en dividenden van in Europa bevroren Russische gelden worden gestort. Het gaat daarbij om tegoeden van de Centrale Bank van Rusland in Europa. Het is een van de sancties die de Europese Unie aan Rusland hebben opgelegd als strafmaatregel tegen de Russische inval in Oekraïne. De Europese Unie is nu begonnen met het doorsluizen van deze inkomsten naar Oekraïne.
Het grootste deel van het vrijdag beschikbaar gestelde geld wordt gebruikt voor de financiering van militair materiaal waar de grootste behoefte aan is, zegt EU-buitenlandchef Josep Borrell. Het gaat onder meer om luchtverdediging en munitie voor artillerie.
"Er is geen beter symbool of beter gebruik van het geld van het Kremlin, dan om hiermee Oekraïne en heel Europa veiliger te maken", zegt Ursula von der Leyen, voorzitter van de Europese Commissie.
Meer uit Buitenland
LYON (ANP/AFP) - Meer dan 3000 mensen hebben in Lyon meegelopen in een herdenkingsmars voor de vermoorde radicale nationalist die in die stad werd doodgeslagen, melden lokale autoriteiten.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Het in Rusland erg populaire sociale medium Telegram is door de binnenlandse veiligheidsdienst FSB als een veiligheidsrisico bestempeld. De FSB claimt dat buitenlandse inlichtingendiensten, inclusief die van Oekraïne, snel verstuurde berichten via Telegram kunnen zien en gebruiken voor onder meer militaire doeleinden. Dit is een gevaar voor Russische militairen.
9 uur geledenBRATISLAVA (ANP/RTR) - De Slowaakse premier Robert Fico dreigt de noodstroomvoorziening aan Oekraïne stop te zetten, als dat land de olieleveringen niet hervat. Hongarije en Slowakije zijn woedend omdat een Russische aanval de Droezjba-pijpleiding heeft beschadigd. Oekraïne zou sindsdien te weinig doen om de olieleveringen weer op gang te brengen.
9 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tot kalmte gemaand in de aanloop naar een herdenkingsmars zaterdagmiddag in Lyon. Die wordt gehouden voor een radicale nationalist die in de stad is doodgeslagen.
10 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben 379 politieke gevangenen amnestie verleend. Dat heeft een parlementariër die toezicht houdt op het proces gezegd, nadat vrijdag een amnestiewet werd aangenomen die al werd verwacht sinds het afzetten van ex-president Nicolás Maduro.
14 uur geledenST. ANTON AM ARLBERG (ANP/DPA) - Het aantal skiërs dat vrijdag in Oostenrijk door lawines is omgekomen, is volgens lokale autoriteiten opgelopen tot vijf. Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk leek aanvankelijk twee mensen het leven te hebben gekost. Maar een van de drie gewonden die werden gered, overleed later op de avond alsnog in het ziekenhuis.
16 uur geledenST. ANTON AM ARLBERG (ANP) - Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk heeft vrijdag aan zeker twee mensen het leven gekost. Dat meldt Blick.
1 dag geleden