Een Zeeuws kookboek dat anders is dan andere
GOES - Wat is het favoriete gerecht van Bart van der Weide van Racoon? En hoe eet profrenner Antwan Tolhoek uit Yerseke zijn mosselen het liefste? Je leest dat en heel veel andere dingen in het boek 'Leuk Zeeuws koken' van Franca de Winter-Houterman.
De Goese is eigenaar van Leuk Zeeuws, een bedrijf dat Zeeuwse lifestyle-artikelen verkoopt. Het leek haar leuk om in haar assortiment ook een kookboek te hebben. Vorig jaar zei Franca de Winter-Houterman dat tegen uitgever Anthoni Fierloos van Het Paard van Troje die enthousiast reageerde. “Ik wilde graag een kookboek maken, maar dan moest het wel anders dan andere zijn. Ik wilde niet het zoveelste boek maken met een kok die zijn recepten deelt.”
Succesvol
In ‘Leuk Zeeuws koken’ staan wel recepten, heel veel zelfs. De Winter-Houterman heeft een aantal restaurants gevraagd om een voor-, hoofd- en nagerecht te delen met de lezers. “Het zijn bedrijven die succesvol zijn in de provincie, maar ook daarbuiten en iets unieks leveren. Met andere woorden: bedrijven waar we trots op mogen zijn”, schrijft ze in haar voorwoord. Er staan gerechten in van bijvoorbeeld Oase in Domburg, De Gespleten Arent in Middelburg en het nieuwe Cristó in Zierikzee.
Q-Music
Het grootste deel van het boek bestaat uit de favoriete gerechten van bekende en bijzondere Zeeuwen. Het is opgedeeld in favoriete voor-, hoofd- en nagerechten. Bart van der Weide, zanger van Racoon, vertelt bijvoorbeeld hoe hij kabeljauw met appel uit de oven maakt. Radio-dj Kai Merckx van Q-Music, die is opgegroeid in Sint Jansteen, houdt meer van een Zeeuws lamsrack met asperges en oud-politicus en financieel directeur van KPN Jan Kees de Jager blijkt een liefhebber van een tarte tatin met Zeeuwse peer, die bij voorkeur is geteeld in zijn geboorteplaats Kapelle.
Buurtzorgpensions
Ellen Smaardijk-Jobse heeft korte verhalen over de Zeeuwen geschreven. Ze heeft hen naar hun herinneringen over Zeeland gevraagd en beschrijft wat hen met de provincie bindt. “Ik wilde mensen uit alle takken van de Zeeuwse samenleving en niet alleen maar inwoners die bekend zijn”, zegt De Winter-Houterman. “Ik vind het bijvoorbeeld leuk dat een talent als mode-ontwerper David Laport in het boek staat, maar ben ook heel erg blij met Annie Joosse. Zij is de initiatiefnemer van buurtzorgpensions.”
Kroketten
Zelf houdt de maker van het boek van garnalenkroketten. “Niet bijzonder, maar wel heel erg lekker.”
Ze heeft de kroketten van Miranda Slabber, voormalig Miss Nederland, en trompettist Rik Mol dan ook al gemaakt. Iedereen kan het, zegt ze. “In het boek staan makkelijke, maar ook moeilijke gerechten. Ik wilde het voor een zo breed mogelijk publiek maken.”
Jeugdfonds
Alle gerechten zijn gefotografeerd door Scarlett Kwekkeboom-Janse. Zij heeft belangeloos meegewerkt aan het boek, maar wilde dan wel dat een deel van de opbrengst naar het Jeugdfonds Sport en Cultuur zou gaan. “Ik heb heel veel goede reacties gehad op het boek”, zegt De Winter-Houterman. De vraag of er een vervolg komt is dan ook een logische. “Nog niet”, lacht ze. “Het was een heel leuk, maar ook een intensief project. Ik ga er nog even over nadenken.”
‘Leuk Zeeuws koken’ van Franca de Winter-Houterman is een uitgave van Het Paard van Troje. Het is te koop in alle Zeeuwse boekhandels.
Meer uit Beveland
COLIJNSPLAAT - Zondagochtend heeft zich in een woning aan de Voorstraat in Colijnsplaat een ernstige medische situatie voorgedaan waarbij een reanimatie nodig was.
5 dagen geledenGOES - Zaterdagochtend ontstond een brand in een bijgebouw aan de J.D. van Mellestraat in Goes. De brandweer kwam snel ter plaatse en heeft de brand geblust.
6 dagen geledenGOES - Het college van burgemeester en wethouders van Goes heeft besloten om Stichting Musea de Bevelanden voor het jaar 2026 een structurele subsidie van 273.502 euro toe te kennen. Daarnaast wordt de subsidie over 2024 vastgesteld op 263.236 euro, met een aanvullende incidentele bijdrage van 17.500 euro.
1 week geledenGOES - Ook tijdens de periode voor de jaarwisseling treden politie, Bureau Halt en de gemeente Goes samen op tegen vuurwerkoverlast. Vuurwerk mag je afsteken tijdens de jaarwisseling tussen 18:00 uur en 02:00 uur Het afsteken van vuurwerk buiten deze tijden is verboden.
1 week geledenGOES - Van donderdag 13 tot en met zondag 16 november 2025 vindt in filmtheater 't Beest en de Da Vinci Bioscoop de derde editie van de Goese Filmdagen plaats. Dit jaar staat Italië centraal. Het filmweekend biedt een gevarieerd programma met Italiaanse en Europese films, lezingen, kinderfilms en live muziek.
1 week geledenGOES - De Goese tweedehands kledingwinkel Deeltwee reikte onlangs drie royale cheques uit aan goede doelen. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in de winkel aan de Gasthuisstraat ontvangen drie stichtingen elk een bedrag van maar liefst 30.000 euro.
1 week geledenBorsele - De gemeente Borsele is een nieuwe campagne gestart om inwoners en ondernemers te stimuleren hun woning of pand energiezuiniger te maken. Onder de noemer 'Zuunig Borsele' komt de gemeente met vier subsidieregelingen en extra financiële steun bovenop bestaande programma's. Daarmee wil Borsele inwoners helpen bij het isoleren en verduurzamen van hun woningen, met als doel een comfortabeler en energiezuiniger leefklimaat in de hele gemeente.
1 week geleden