
‘Een muur van grond is misschien wel sterker dan beton’
EVERSDIJK - Kun je dijken versterken met stenen gemaakt van bagger? Waterschap Scheldestromen probeert dit vanaf juli uit met een stuk dijk bij Hansweert. “Voor zover bekend is het wereldwijd voor het eerst dat bagger wordt toegepast om zetstenen te maken”, zei bestuurder Philipp Keller van waterschap Scheldestromen bij de demonstratie op het baggerslibdepot in de Willem Annapolder (foto).
De langwerpige gele pers is speciaal ontworpen voor de proef met stenen uit bagger voor dijkbekleding. In de Willem Annapolder maakt de pers stenen van lokale bagger uit bijvoorbeeld sloten en andere waterlopen. Er wordt de komende maanden flink geëxperimenteerd, omdat er onder meer strenge eisen zijn voor de waterveiligheid van dijken. “Dit is een prachtig idee, want we zijn allemaal op zoek naar duurzame oplossingen voor de toekomst”, aldus Keller, die hiermee onder meer refereerde aan de zeespiegelstijging en het aanpassen van de dijken daarop.
Alleen al Nederland heeft vele kilometers dijk, maar voorlopig zullen nog niet overal baggerstenen opduiken. Slaagt de proef - eind dit jaar is daarover meer duidelijk - dan moet worden onderzocht hoe de productie van de zetstenen vergroot kan worden. “Dit is een belangrijk experiment, want bagger is altijd lokaal beschikbaar. Daardoor is er minder transport nodig en komt er minder CO2 vrij. Daarnaast kost het maken van betonblokken veel energie. In plaats daarvan bagger, gemengd met enkele toeslagmaterialen, zoals grind, samen persen is duurzamer. Bovendien is de verwachting dat dijkbekleding van bagger beter is voor de planten en dieren in de omgeving dan betonbekleding, omdat bagger natuurlijk materiaal is.”
‘Blok van Hansweert’
Hugo Ekkelenkamp van Netics, het bedrijf dat de pers vervaardigde, sprak bij de demonstratie de hoop uit dat het ‘blok van Hansweert’, zoals hij het noemt, straks zelfs sterker dan beton blijkt te zijn. “We zetten zonne-energie om in perskracht om van de bagger een blok te maken. Zo’n muur van grond wordt misschien wel beter dan beton. En je kunt er van alles mee maken, zoals ook een geluidswal.”
Meer uit Reimerswaal
HANSWEERT - Evenementenstichting Answest op z'n best organiseert op zaterdag 13 september weer de Hansweertse Rommelroute. Dit tussen 9:30 en 15:00 uur.
13 uur geledenZEELAND - Rijkswaterstaat voert in september en oktober onderhoud uit aan de Vlaketunnel (A58) en het Dampoortaquaduct (N57). Daardoor zijn beide meerdere nachten afgesloten voor verkeer. Er worden omleidingsroutes ingesteld en weggebruikers moeten rekening houden met extra reistijd.
1 dag geledenRILLAND - De politie doet nader onderzoek naar aanleiding van een overlijden vannacht in een woning in Rilland. In het huis is een wietkwekerij aangetroffen, zo meldt een politiewoordvoerder.In de nacht van donderdag op vrijdag werd rond 03.00 uur een medische noodsituatie gemeld in een woning aan de Hoofdweg in het dorp. Naast de ambulancedienst werd ook een traumahelikopter gewaarschuwd, maar die kwam uiteindelijk niet ter plaatse. Volgens de politie was sprake van een reanimatie maar mochten de ingezette levensreddende handelingen niet baten. Het slachtoffer overleed ter plekke.Op de bovenverdieping van de woning bleek zich een wietplantage te bevinden. Onder meer vanwege die verdachte omstandigheid heeft de politie besloten nader onderzoek te laten doen door de Forensische Opsporing.
1 dag geledenKRABBENDIJKE - Op 5 november 1530 verdween Nieuwlande in de golven tijdens de fatale vloed 'Sint Felix quade saterdach'. Maar wist je dat bij laagtij, op de bodem van de huidige Oosterschelde, nog altijd resten van het dorp zichtbaar zijn?
1 dag geledenRILLAND - Jacques Boonman neemt afscheid zoals hij werkte: warm, persoonlijk en met volle zalen. Vorige week maandag vulden zo'n 750 bezoekers een uitverkochte Pathé-zaal in Vlissingen voor zijn afscheidsavond. Grote namen stuurden persoonlijke videoboodschappen of stonden op het podium. Thuis, in zijn zelfgebouwde houten huis achter de tuinpoort, liggen de bewijsstukken: stapels kaarten, cadeaus en meer dan tien boeketten. Aan de eettafel, waar hij een sigaar opsteekt, blikt Boonman terug en vooruit. "Ja, nou ja, het was echt een fenomenale avond."
2 dagen geledenKAPELLE - Liefhebbers van klassieke rock kunnen hun hart ophalen, want de band FROK " CLASSICROCK" brengt de onvergetelijke hits van de Beatles, The Rolling Stones, Status Quo en vele anderen naar De Vroone in Kapelle. Op vrijdag 12 september wordt het publiek meegenomen op een muzikale reis door de gloriejaren van de rockmuziek.
2 dagen geledenKAPELLE - De gemeente Kapelle wil bedrijventerrein Smokkelhoek aansluiten op het landelijke waterstofnetwerk. Samen met de Provincie Zeeland heeft Kapelle een brief gestuurd aan Netbeheer Nederland om het project voor te dragen als pilot. Het bedrijventerrein moet in Zeeland het voorbeeld worden voor de ontwikkeling van een regionale waterstofinfrastructuur.
3 dagen geleden