
Een Elvisdienst in de toeristenkerk
DISHOEK – Het was een bijzondere dienst in de rooms-katholieke toeristenkerk in Dishoek, op zaterdag 19 augustus. Tijdens de dienst, met de titel ‘Crying in the Chapel’, was de zingende Elvis-dominee Fred Omvlee te zien en te horen. Het was een primeur voor Zeeland.
Op 16 augustus 1977 overleed Elvis Presley, de rockstar die vele jongeren in de jaren vijftig en zestig inspireerde. Dominee Fred Omvlee, geestelijk verzorger bij de koninklijke marine, was de voorganger in deze speciale dienst. Hij is al bijna 50 jaar Elvis-fan en houdt de laatste 20 jaar Elvis-kerkdiensten, waarin hij zelf ook nummers van zijn idool zingt. Elvis overleed op 42-jarige leeftijd, verslaafd aan medicijnen en depressief. Elvis speelde in veel B-films, maar maakte in 1968 een comeback. Elvis was de eerste superster die met zijn goede looks, stem en kledingstijl de jongeren in de jaren vijftig inspireerde. Hij combineerde gospel, country en rhythm and blues tot rock and roll. Met Heartbreak Hotel wist hij de jonge John Lennon, Keith Richards en Bob Dylan te inspireren.
Gospelsongs
Elvis’ carrière kende ups en downs: hij heeft twee jaar in militaire dienst gezeten in Duitsland. Hij zong graag gospelsongs. Dat gegeven kwam ook naar voren in de viering: niet alleen het levensverhaal van deze superster kwam voorbij, ook verschillende van zijn hits waren te horen en gospels als Crying in the Chapel, Peace in the Valley, How Great Thou Art en If the Lord wasn’t walking by my side. Een aantal Elvis-gospels werden samen met de kerkbezoekers gezongen. Het was daarnaast ook een reguliere kerkdienst, met een bijbellezing en gebed.
Bruggen tussen moderne cultuur en geloof
Dominee Fred Omvlee woont in Monnickendam is predikant namens de Protestantse Kerk bij de Koninklijke Marine. Hij is onder meer uitgezonden geweest naar Afghanistan, Curaçao en naar de gebieden voor de kusten van Liberia en Libië. Aan de Universiteit van Amsterdam gaf hij in vanaf 2010 twee jaar college over Elvis. In 2006 organiseerde hij een Elvis-kerkdienst in Paradiso. Sinds 2007 is hij actief met kerkdiensten via LinkedIn, Twitter en Facebook onder de noemer ‘Social Sunday’. Van 2013 tot 2016 was hij de dominee van de internetkerk ‘Mijn Kerk’, van de Protestantse Kerk. Hij slaat graag bruggen tussen moderne cultuur en geloof. Zo lanceerde hij in 2012 de zogenoemde Top2000-kerkdiensten. Omvlee gebruikt graag stellingen als ‘iedereen is gelovig’ en ‘zelfs al eindig je als Elvis, je valt niet uit Gods hand’. Sinds 2017 durft hij zelf ook Elvis gospels zelf te zingen. Hij droomt van een kapel die gewijd is aan geloof en muziek van Elvis Presley. Meer informatie daarover is te vinden op www.elviskapel.nl.
De kerk
De toeristenkerk van Dishoek, die officieel de Emmauskerk heet, kwam in 1984 voort uit de R.K. Sint Michaëlkerk. De kerk ligt dichtbij de duinen, aan de Westerscheldelaan in Dishoek. Vieringen in de kerk vinden plaats tussen half mei en half september. De kerk kan bezichtigd worden op woensdagochtenden, tussen 09.00 en 12.00 uur, als vrijwilligers onderhoudswerkzaamheden uitvoeren. De kerk is tot 31 augustus ook geopend op donderdagmiddagen. Er is dan gelegenheid om rond te kijken, te bidden, een praatje te maken en koffie of thee te drinken. Meer informatie over exposities en andere activiteiten is te vinden op de website van de parochie, www.rkwalcheren.nl.
Meer uit Middelburg
MIDDELBURG- In de Zandstraat is in de nacht van zaterdag op zondag een auto uitgebrand. Brandweerlieden van brandweerpost Rooseveltlaan kwamen ter plaatse om het vuur te doven. Zij gebruikten hiervoor twee stralen hogedruk. Eén straal werd gebruikt om een geparkeerde auto naast het brandende voertuig te beschermen, de andere om de brand zelf te blussen. De oorzaak van de brand is niet bekend gemaakt.
31 minuten geledenMIDDELBURG - Burgemeester Yvonne van Mastrigt van de gemeente Middelburg heeft zondag een koninklijke onderscheiding uitgereikt aan Gert-Jan de Rooij. Hij is verrast met het lintje tijdens het 25-jarig jubileum van de jaarlijkse boekenmarkt op de Markt in Middelburg.
1 uur geledenGRIJPSKERKE - De 29e editie van het jaarlijkse festival Hrieps zit erop. Op het festivalterrein bij Grijpskerke genoten de duizende bezoekers vrijdag en zaterdag van optredens van meer dan 50 artiesten op zeven podia. Na een drukke en gezellige editie 2025 kan de organisatie zich opmaken voor de jubileumeditie voor volgend jaar.
4 uur geledenMIDDELBURG - In de Nieuwe Kerk in Middelburg is zaterdag het Verdrag van Middelburg ondertekend. Bij deze slotbijeenkomst van de Internationale Jongeren Vrijheidsconferentie, georganiseerd in het kader van tachtig jaar vrijheid, waren jonge mensen uit de hele wereld aanwezig. Ook onder meer minister van Defensie Ruben Brekelmans en voormalig minister-president Jan Peter Balkenende woonden de bijeenkomst bij.
6 uur geledenGRIJPSKERKE- Na het verlaten van het festivalterrein in Hrieps zijn in de nacht van zaterdag op zondag meerdere fietsers gewond geraakt. Zij kwamen ongelukkig ten val na het gebruik van alcohol. De politie meldt dat meerdere personen doorverwezen moesten worden naar de huisartsenpost.
8 uur geledenGRIJPSKERKE - Er is afgelopen nacht een traumahelikopter in Burgh-Haamstede geland. Deze rukte uit vanwege een medische noodsituatie die zich afspeelde in Grijpskerke.
1 dag geledenMIDDELBURG/DOMBURG - Zondagavond 4 mei zijn er in de gemeenten Middelburg en Veere plechtigheden voor de Dodenherdenking. Vanwege de zondagsrust wordt de herdenking in sommige dorpen, zoals Arnemuiden, zaterdagavond 3 mei gehouden.
1 dag geleden