Édouard Philippe boekt verkiezingszege in Le Havre
LE HAVRE (ANP/AFP/RTR) - De Franse premier Édouard Philippe is de winnaar van de gemeenteraadsverkiezingen in Le Havre. Volgens de zender TF1 heeft hij zondag in de beslissende tweede ronde 58,8 procent van de stemmen gekregen en wordt hij opnieuw burgemeester van de havenstad.
President Emmanuel Macron feliciteerde Philippe onmiddellijk met dat succes. "Een prachtige overwinning", noemde hij het. Macron en Philippe, geen partijgenoten, spreken elkaar maandag onder vier ogen, liet het Elysée weten. De verwachting is dat de Franse regering een reorganisatie ondergaat als de resultaten voor La République en marche! (LREM) tegenvallen. De beweging van Macron is relatief nieuw en mist in veel steden een basis.
Parijs blijft het domein van Anne Hidalgo. De exitpolls voorspellen dat de socialistische kandidate een nieuwe termijn krijgt als burgemeester van de hoofdstad. De marge (49,3 à 50,2 procent) is ruim vergeleken met de vertegenwoordigster van centrum-rechts, Rachida Dati. Macrons pion Agnès Buzyn is op afstand derde.
Controle
De Groenen krijgen met hun bondgenoten de controle over Lyon. Volgens de prognoses komen ze uit op 50,2 procent van de stemmen. Links krijgt het ook in Bordeaux en Marseille voor het zeggen, is de voorspelling.
In Perpignan geven de exitpolls een zege aan voor extreem-rechts. Het zou de eerste Franse stad met meer dan 100.000 inwoners zijn waar Ressemblement national, de partij van Marine Le Pen, de macht grijpt. In Bruay-la-Buissière, in het Noord-Franse departement Pas-de-Calais waar Le Pen haar thuisbasis heeft, werd de RN-kandidaat ook nummer 1.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft inderdaad ingestemd met een Amerikaans voorstel voor een staakt-het-vuren met Oekraïne op 9, 10 en 11 mei, zegt een Kremlin-functionaris. Die meldt ook dat in dezelfde periode een gevangenenruil zal plaatsvinden.
3 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky bevestigt in een verklaring dat er een driedaagse staakt-het-vuren met Rusland komt. Zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump had het bestand een half uur eerder aangekondigd.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat er een driedaags bestand komt tussen Oekraïne en Rusland. Het staakt-het-vuren geldt op 9, 10 en 11 mei, aldus Trump op Truth Social. Hij stelt dat Rusland en Oekraïne hebben ingestemd.
5 uur geledenSINZIG (ANP/DPA/AFP) - De Duitse politie is in Sinzig een bank binnengevallen na berichten dat daar een gijzeling gaande zou zijn. Twee opgesloten personen zijn ongedeerd aangetroffen, meldt de regionale omroep SWR.
10 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin wil best met Europa praten maar zal niet zelf besprekingen aanknopen, zegt het Kremlin. De roep in Europa om met Rusland te gaan praten klinkt de laatste tijd steeds luider en er wordt nagedacht over wie namens Europa zou kunnen optreden.
12 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - In het gebied bij de kerncentrale van Tsjernobyl is volgens de Oekraïense autoriteiten een grote natuurbrand uitgebroken na een dronecrash. Het vuur woedt in de zogenoemde nucleaire exclusiezone.
13 uur geledenSINZIG (ANP) - In het Duitse Sinzig (Rijnland-Palts) wordt een gijzeling gemeld bij een bank. Regionale omroep Südwestrundfunk (SWR) schrijft dat de politie uitgaat van meerdere daders en gijzelaars, onder wie een medewerker van een geldtransport.
14 uur geleden