Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Economische bedrijvigheid eurozone krimpt nog sterker

Economische bedrijvigheid eurozone krimpt nog sterker

LONDEN (ANP/RTR) - De economische bedrijvigheid in de eurozone is in augustus nog sterker gekrompen dan een maand eerder. Vooral in de industrie gaan de zaken al enige tijd minder goed door dalende orders en een afgenomen productie. De krimp in de industriesector viel echter wel iets minder sterk uit dan in juli, aldus voorlopige cijfers van marktonderzoeker S&P Global. De dienstensector laat nu echter ook een krimp zien.

De index van S&P Global die de algehele bedrijvigheid in het eurogebied meet, zakte in augustus naar een stand van 47,0, van 48,6 een maand eerder. Daarmee is die inkoopmanagersindex, die wordt gezien als een barometer voor de algehele economische situatie, gedaald naar het laagste niveau sinds november 2020. Een niveau van 50 of meer duidt op groei, daaronder op krimp. De krimp viel ook groter uit dan economen hadden verwacht.

De graadmeter voor de industrie kwam uit op 43,7, tegen een niveau van 42,7 een maand eerder. Volgens hoofdeconoom Cyrus de la Rubia van Hamburg Commercial Bank duidt de kleinere krimp in de industrie mogelijk op het bereiken van een bodem in de sector. In juli nam de activiteit in de sector nog af tot het laagste punt in 38 maanden.

Eerste krimp van het jaar

De dienstensector, met bijvoorbeeld horeca, detailhandel en toerisme, liet in augustus daarentegen voor het eerst dit jaar een krimp zien. Door de aanhoudende hoge inflatie en de gestegen leenkosten zijn consumenten een stuk voorzichtiger geworden met hun uitgaven.

Met name in Duitsland, de grootste economie van het eurogebied en de belangrijkste handelspartner van Nederland, versnelde de krimp door een forse verslechtering van de dienstensector. De Duitse industrie liet opnieuw krimp zien, maar die viel wel iets minder sterk uit dan in juli. Ook de Franse economie, de nummer twee in de eurozone, blijft stevig krimpen.

Britse economie

De Britse economie liet onverwacht ook een krimp zien. Volgens ING-econoom Bert Colijn geven de cijfers van S&P Global een "zorgelijk beeld" voor de eurozone en is de kans op een recessie toegenomen. Ondanks dat de economie sterk is afgekoeld verwacht Colijn wel dat de Europese Centrale Bank de rente toch nog een keer zal verhogen om de inflatie aan te pakken.

Eerder deze maand bleek al dat de Nederlandse economie inmiddels in een recessie is beland, omdat er twee kwartalen op rij sprake was van economische krimp. De economie van de eurozone groeide in het tweede kwartaal van dit jaar nog wel met 0,3 procent ten opzichte van een kwartaal eerder.

Meer uit Financieel

Groep FNV'ers wil dat Asscher en Heerts praten met Ledenparlement

UTRECHT (ANP) - Het verzoek om meer macht door de tijdelijke toezichthouders van FNV is bij een groep vakbondsleden in het verkeerde keelgat geschoten. Ze zijn een petitie begonnen, waarin ze toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts oproepen om niet hervormingen door te drukken, maar het gesprek aan te gaan met het Ledenparlement.

1 uur geleden
Hoop bij beleggers op einde shutdown overheid VS

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is maandag hoger geopend, net als de beurzen elders in Europa. Beleggers hopen op een einde van de shutdown van de Amerikaanse federale overheid die nu al veertig dagen duurt. Het is daarmee de langste shutdown in de Verenigde Staten ooit.

1 uur geleden
Productie Nederlandse industrie groeit sterkst sinds maart 2023

DEN HAAG (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is in september beduidend aangetrokken. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) was sprake van de sterkste toename sinds maart 2023.

2 uur geleden
Onderzoek: bijna 1 op de 6 werknemers heeft stressvolle baan

DEN HAAG (ANP) - Bijna een op de zes werknemers had vorig jaar een stressvolle baan met hoge taakeisen en weinig vrijheid om het werk te doen zoals ze dat graag zelf willen. Dat melden onderzoeksinstituut TNO en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in de Nationale Enquête Arbeidsomstandigheden.

2 uur geleden
Stichting daagt BMW voor de rechter om misleiding met diesels

DEN HAAG (ANP) - BMW wordt in Nederland voor de rechter gedaagd omdat het autoconcern kopers van dieselwagens zou hebben misleid. De afgelopen jaren werd onder andere in Duitsland illegale software aangetroffen in diesels van BMW. Die technologie liet de auto's schoner lijken dan ze in werkelijkheid waren. De Stichting Car Claim en de Consumentenbond eisen nu dat duizenden kopers van BMW's en MINI's in Nederland compensatie ontvangen voor dat gesjoemel.

5 uur geleden
Exxon-topman tempert verwachtingen rond groene investeringen

HOUSTON (ANP) - Het Amerikaanse olie- en gasconcern ExxonMobil tempert de verwachtingen rond de investeringen die het bedrijf de komende jaren doet in projecten die weinig CO2 uitstoten. Vorig jaar kondigde Exxon aan tot en met 2030 30 miljard dollar te investeren in CO2-arme energie. In een interview met Financial Times zegt topman Darren Woods nu dat hij het tempo van die investeringen aanpast aan de tegenvallende vraag naar bijvoorbeeld waterstof en biobrandstoffen.

19 uur geleden
China heft exportverbod Nexperia voor groot deel op

BEIJING (ANP/RTR) - China heeft bevestigd dat het exportverbod voor chipmaker Nexperia grotendeels wordt opgeheven. Alle chips die voor niet-militaire doeleinden worden gebruikt, mogen weer vanuit een Chinese fabriek van de Nederlandse halfgeleiderfabrikant naar het buitenland, zei het Chinese ministerie van Handel. Eerder dit weekend meldde Eurocommissaris Maroš Šefčovič de versoepeling ook al.

22 uur geleden